Reklama
Kurs euro:  4.35
Kurs dolara:  4.05
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.35
Kurs dolara:  4.05
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Największy od 40 lat kryzys gospodarczy. Poziom życia spada już blisko 5 lat

|
selectedselectedselected

Kryzys gospodarczy już trwa w Kanadzie. Realne PKB na mieszkańca jest o kilka procent niższe niż blisko 5 lat temu. Jeśli trend będzie trwał w 2024 roku, a wiele na to wskazuje, to będzie to największy i najgwałtowniejszy spadek PKB per capita od 40 lat.

Największy od 40 lat kryzys gospodarczy. Poziom życia spada już blisko 5 lat
Myriad Pictures Inc./Courtesy Everett Collection
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Jak duży jest spadek PKB na mieszkańca w Kanadzie?
  • Jak poważny jest ten kryzys gospodarczy?
  • Co spowodowało problemy gospodarki Kanady?

 

Największy od 40 lat kryzys spadku poziomu życia w Kanadzie

Poziom życia w Kanadzie stoi w obliczu największego spadku od czterech dekad, wynika z nowych danych zebranych przez Fraser Institute. Podczas gdy gospodarka Kanady pięła się do góry, to dynamiczny wzrost ludności wynikający z imigracji sprawił, że PKB na mieszkańca jest niższy niż w pięć lat temu.

Jeśli PKB per capita Kanady nie odbije w 2024 roku, to spadek wskaźnika od połowy 2019 roku może być najbardziej gwałtowny i najdłuższy na przestrzeni ostatnich 40 lat.

Od kwietnia 2019 roku do końca 2023 roku skorygowany o inflację PKB per capita spadł z 59,9 tys. CAD do 58,1 tys. CAD. To spadek o 3% na przestrzeni nieco ponad 4 lat. Przeciętny Kanadyjczyk jest o 3% gorzej sytuowany niż 5 lat temu, wynika z nowego badania opublikowanego w połowie maja.

Reklama

Spoglądając na dane z ostatnich kilkudziesięciu lat, spadek PKB per capita w Kanadzie był większy jedynie w latach 1989-1992, gdy była to zniżka o 5,3% oraz w latach 2008-2009, gdy było to załamanie 5,2%. 

 

Wykres: Realne PKB per capita Kanady w dolarach kanadyjskich z 2017 roku.

Źródło: Fraser Institute na podstawie danych Statistics Canada.

 

Reklama

W badaniu oceniono zmiany kwartalnego PKB per capita w Kanadzie, koncentrując się na okresach spadku i ożywienia, w tym na długości, głębokości i czasie ożywienia.

Poziom życia w Kanadzie spada, choć niektórzy chcą przekonywać, że jest inaczej. - stwierdził Grady Munro, analityk we Fraser Institute i współautor raportu, do którego odnośnik umieściliśmy na dole artykułu.

Okres od II kwartału 2019 roku nie przypomina żadnego spadku i ożywienia od 1985 roku, bo chociaż PKB na osobę wzrósł tymczasowo w II kwartale 2022 roku, to natychmiast zaczął ponownie spadać i do IV kwartału 2023 roku pozostaje poniżej poziomu z II kwartalu 2019 roku. - czytamy w raporcie Fraser Institute.

 Ten brak znaczącego ożywienia sugeruje, że od połowy 2019 roku Kanada doświadczyła jednego z najdłuższych i najgłębszych spadków realnego PKB na osobę od 1985 roku, przewyższonego jedynie załamaniem w okresie od II kwartału 1989 roku do III kwartału 1994 roku. - czytamy.

Zatem, jeśli PKB na mieszkańca w Kanadzie nie wzrośnie w 2024 roku, to okres ten może być najdłuższym i największym spadkiem PKB na osobę w ciągu ostatnich 40 lat.

Spadek dochodów od II kwartału 2019 roku trwa i może nadal przekraczać spadek z końca lat 80. i początku lat 90. pod względem długości i głębokości spadku. - stwierdzono w badaniu Fraser Institute.

Ostatni spadek  PKB per capita w Kanadzie (obejmujący aż 18 kwartałów) jest już drugim najdłuższym w ciągu ostatnich 40 lat, przewyższając jedynie spadek z lat 1989-1994 (który trwał 21 kwartałów).

 

Zobacz również: Bezrobocie w Kanadzie najwyższe od ponad 2 lat. Klęska pomysłu masowej imigracji

 

Napływ imigrantów poza kontrolą? Zaskakujące słowa premiera Kanady

Ekonomiści ostrzegają, że tak poważny spadek poziomu życia powinien być sygnałem alarmowym dla polityków w Kanadzie. Populacja Kanady w 2023 roku wzrosła o ponad 3% i niemal w całości był to efekt napływu imigrantów.

Reklama

 

Wykres: Liczebność ludności Kanady w milionach osób

Źródło: Dane Urzędu Statystycznego Kanady, Wolfstreet.

 

Reklama

Sam premier Kanady, Justin Trudeau, przyznał w marcu tego roku, że pomysł ściągnięcia imigrantów w celu rozwiązania problemu niedoboru siły roboczej przekroczył zamierzony cel. Według niego, kraj stracił już nad tym kontrolę:

Obecnie 7,5% naszej populacji stanowią tymczasowi imigranci. To coś, nad czym musimy odzyskać kontrolę. - stwierdził w marcu Justin Trudeau, premier Kanady.

Chcemy obniżyć te liczby. To odpowiedzialne podejście do imigracji, które będzie kontynuowane w odniesieniu do naszych stałych rezydentów, tak jak do tej pory, ale także nieco bardziej ograniczy tymczasową imigrację, która spowodowała tak dużą presję w naszych społecznościach. - zaznaczył premier Kanady.

 

Czytaj również: Uważaj! Kurs dolara o krok od mocnego spadku? Tylko kilka groszy dzieli USD/PLN od kilkuletniego dołka

 

Reklama

Według autorów raportu, w Kanadzie trzeba pilnie wprowadzić reformy:

Trzeba natychmiast wprowadzić fundamentalne reformy polityczne, które pomogą pobudzić wzrost gospodarczy i produktywność - powiedział Jason Clemens, współautor badania i wiceprezes wykonawczy Fraser Institute.

W marcu 2024 roku, zastępca prezesa banku centralnego Kanady, Carolyn Rogers, wezwała do poprawy składu siły roboczej, zwiększenia produktywności i zwiększenia inwestycji w kapitał w celu poprawy produktywności.

Znamy dobrze te znaki, które mówią: ‘W nagłych wypadkach wybij szybę’. Cóż, nadszedł czas, aby rozbić tę szybę. - stwierdziła przedstawicielka banku centralnego Kanady.

Według niej, trzeba zapewnić większy dostęp do programów szkoleniowych i dla obecnych pracowników i zapewnić możliwości przekwalifikowania. Dodatkowo, chciałaby lepszego przygotowania nowych pracowników przez system edukacji. W rezultacie, umiejętności imigrantów mogłyby być skutecznie wykorzystane.

Reklama

Badanie Fraser Institute o PKB per capita w Kanadzie: Link.

 

Zobacz również: 7 na 10 Europejczyków uważa, że przyjmuje się zbyt wielu imigrantów w ich kraju

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej