Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bezrobocie w Kanadzie najwyższe od ponad 2 lat. Klęska pomysłu masowej imigracji

|
selectedselectedselected

Rynek pracy w Kanadzie zacieśnia się, a bezrobocie wzrosło do najwyższej wartości od ponad 2 lat. Ekonomiści uważają, że jednym z głównych powodów jest gwałtowny wzrost liczby imigrantów, który spowodował najszybszą zwyżkę liczby ludności od 67 lat.

Bezrobocie w Kanadzie najwyższe od ponad 2 lat. Klęska pomysłu masowej imigracji
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Liczba ludności w Kanadzie wzrosła w 2023 roku o 3,2%
  • To niemal w całości efekt napływu imigrantów
  • Stopa bezrobocia w Kanadzie jest najwyższa od stycznia 2022
  • Do błędu w kwestii imigracji przyznał się sam premier Kanady

 

Bezrobocie w Kanadzie najwyższe od 2 lat. Ekonomiści zwracają uwagę na napływ imigrantów

Stopa bezrobocia w Kanadzie w kwietniu wyniosła 6,1% rdr, podobnie jak w marcu, wynika z danych Urzędu Statystyk Kanady. To najwyższa wartość od stycznia 2022 roku, czyli od ponad dwóch lat. 

“Pęknięcia, które pojawiły się na kanadyjskim rynku pracy, nagle znacznie się poszerzyły” - skomentował Andrew Grantham, ekonomista banku CIBC.

 

Reklama

Wykres: Stopa bezrobocia w Kanadzie

bezrobocie-w-kanadzie-najwyzsze-od-ponad-2-lat-kleska-pomyslu-masowej-imigracji grafika numer 1bezrobocie-w-kanadzie-najwyzsze-od-ponad-2-lat-kleska-pomyslu-masowej-imigracji grafika numer 1

Źródło: Urząd Statystyczny Kanady, Trading Economics

 

“Stopa bezrobocia jest teraz powyżej 6%. Wskazuje to na gospodarkę, w której na rynku pracy nadal pojawiają się luzy, które powinny wywierać presję na obniżenie płac w przyszłości” - stwierdził Andrew Kelvin, główny ekonomista TD Securities ds. Kanady.

Reklama

“Szerszy obraz jest taki, że niewielkie zahamowanie wzrostu zatrudnienia w czasie, gdy populacja rośnie tak szybko, doprowadziło do bardzo dużego wzrostu stopy bezrobocia i prawdopodobnie jest to jedna z ważniejszych statystyk” - zaznaczył Doug Porter, główny ekonomista BMO Capital Markets.

Stopa bezrobocia w przypadku osób młodych w Kanadzie w marcu wyniosła 12,6%, co pokazuje obraz problemów zwłaszcza młodego pokolenia. Jeszcze dwa lata temu było to między 9 a 10%.

Trend wzrostu bezrobocia we wszystkich grupach wiekowych w Kanadzie przypisuje się w dużej mierze szybkiemu wzrostowi populacji, napędzanemu niemal w całości przez imigrację i napływ tymczasowych pracowników.

Kanadyjski Urząd Statystyczny poinformował, że populacja kraju w 2023 roku w najszybszym tempie od 1957 roku. Napływ imigrantów odpowiadał za prawie cały ten wzrost. 

Liczba ludności w Kanadzie wzrosła o aż 1,27 miliona osób w 2023 roku, do 40,77 mln na koniec grudnia. 

Reklama

 

Zobacz także: Mocny spadek inflacji w Norwegii! Kurs korony norweskiej i tak głęboko jak dno fiordu

 

Wykres: Populacja Kanady w mln osób.

bezrobocie-w-kanadzie-najwyzsze-od-ponad-2-lat-kleska-pomyslu-masowej-imigracji grafika numer 2bezrobocie-w-kanadzie-najwyzsze-od-ponad-2-lat-kleska-pomyslu-masowej-imigracji grafika numer 2

Źródło: Dane Urzędu Statystycznego Kanady, Wolfstreet.com

Reklama

 

Stanowi to wzrost o 3,2% w porównaniu z rokiem ubiegłym, co stanowi najwyższą stopę wzrostu rok do roku od 1957 roku, wynika z danych kanadyjskiego Urzędu Statystycznego. Około 98% wzrostu liczby ludności było efektem imigracji.

 

Czytaj również: Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii – znamy decyzję! Zobacz jak reaguje kurs funta (GBP)

 

Wykres: Roczna stopa wzrostu liczby ludności w Kanadzie

Reklama

bezrobocie-w-kanadzie-najwyzsze-od-ponad-2-lat-kleska-pomyslu-masowej-imigracji grafika numer 3bezrobocie-w-kanadzie-najwyzsze-od-ponad-2-lat-kleska-pomyslu-masowej-imigracji grafika numer 3

Źródło: Dane Urzędu Statystycznego Kanady, Wolfstreet.com

 

Rząd Kanady przyznał się do imigracyjnej porażki

Premier Kanady, Justin Trudeau, przyznał w marcu, że strategia jego rządu polegająca na zaradzeniu poważnemu niedoborowi siły roboczej poprzez otwarcie granic dla rekordowej liczby imigrantów i tymczasowych mieszkańców przekroczyła zamierzony cel.

“Dla przykładu, w 2017 r. 2% populacji Kanady stanowili tymczasowi imigranci” - stwierdził Trudeau, premier Kanady, w trakcie wystąpienia publicznego w marcu. - “Obecnie 7,5% naszej populacji stanowią tymczasowi imigranci. To coś, nad czym musimy odzyskać kontrolę”

Reklama

“Chcemy obniżyć te liczby. To odpowiedzialne podejście do imigracji, które będzie kontynuowane w odniesieniu do naszych stałych rezydentów, tak jak do tej pory, ale także nieco bardziej ograniczy tymczasową imigrację, która spowodowała tak dużą presję w naszych społecznościach” - zaznaczył premier Kanady.

 

Zobacz również: Czarne chmury nad gospodarką Wielkiej Brytanii - pokazują nowe dane! Wyjście ze skraju recesji

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama