Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Kryzys czy eldorado? Oto co czeka Polskę za 10 lat

Co czeka Polskę za 10 lat? Czy doczekamy się spektakularnego rozwoju gospodarki, czy też, zostaniemy daleko w tyle za czołówką krajów Unii Europejskiej? Przełomowy raport analityków Pekao rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Kryzys czy eldorado? Oto co czeka Polskę za 10 lat
Iwona Castiello d'Antonio/Unsplash
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Polska „cudem gospodarczym”? Statystyki mówią same za siebie
    1. Polacy wyprzedzają światową czołówkę? Przodują naukowcy
      1. Polska 2035 europejskim eldorado? Analitycy przewidują świetlaną przyszłość

        W czasach galopującej inflacji, w okresie zmian politycznych i gospodarczych w kraju wielu z nas nie zauważa dynamicznego rozwoju polskiego PKB. Analitycy z

        Pekao
        Bank Polska Kasa Opieki S.A.
        173.5524
        -2.91 %
        Dywidendy
        1 dzień
        -1.67 %
        1 tydzień
        -3.42 %
        1 miesiąc
        1.49 %
        6 miesięcy
        23.31 %
        nie mają złudzeń - Polska od lat imponuje wzrostem gospodarczym. Na arenie międzynarodowej nasz kraj podawany jest za wzór udanej transformacji.

         

        Polska „cudem gospodarczym”? Statystyki mówią same za siebie

        W najnowszym raporcie Pekao „Czas Polski. Jak się wzbogaciła i zmienia w odporną gospodarkę opartą na wiedzy?” analitycy podsumowali dotychczasowe osiągnięcia polskiej gospodarki, jak również określili szanse rozwojowe Rzeczpospolitej na następne 10 lat. Efekt? Potwierdzenie śmiałych opinii środowiska międzynarodowego, traktujących o Polsce jako o „cudzie gospodarczym”.

        Według ekspertów Polska w ostatniej dekadzie zwiększyła swoje PKB o ponad 1/3. Wskaźnik ten był nieosiągalny dla większości państw Unii Europejskiej. Sceptycy mogą stwierdzić, że „gonienie europejskiej czołówki” nie jest powodem do dumy, a jednak statystyki obrazują, że w zaledwie dekadę dystans względem średniej unijnej w zakresie PKB skurczył się o 10 punktów procentowych.

         

        kryzys czy eldorado oto co czeka polske za 10 lat grafika numer 1kryzys czy eldorado oto co czeka polske za 10 lat grafika numer 1

        Źródło: Raport Pekao „Czas Polski. Jak się wzbogaciła i zmienia w odporną gospodarkę opartą na wiedzy?”

        Reklama

         

        Co więcej, Polska podwoiła wartość zagranicznej sprzedaży towarów i potroiła sprzedaż usług za granicami kraju. Wartości te sprawiają, że nasz kraj staje się coraz bardziej konkurencyjny dla rynkowych gigantów, którzy mają coraz mniejsze obawy przed budową kolejnych filii właśnie na terytorium Rzeczpospolitej.

         

        Zobacz teżTrzęsienie ziemi w branży napojów wyskokowych. Takiej zmiany nikt się nie spodziewał

         

        Polacy wyprzedzają światową czołówkę? Przodują naukowcy

        Na uwagę zasługuje fakt, że jednym z najszybciej rozwijających się obszarów w kraju są tak zwane „usługi wiedzo chłonne”. Polska jest najszybciej rozwijającym się w regionie krajem pod kątem aktywności badawczo-rozwojowej, zaliczając kolejne awanse w unijnych rankingach innowacyjności. Nie bez powodu polscy naukowcy zapraszani są do współpracy z najznamienitszymi naukowcami, a polscy studenci odnoszą cykliczne sukcesy międzynarodowe.

        Reklama

        Co jednak stoi za spektakularnym rozwojem Polski w ciągu ostatniej dekady? Na to pytanie odpowiada dr Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista Banku Pekao S.A.

        Głównymi źródłami sukcesu polskiej gospodarki były w tym czasie jej główne przewagi konkurencyjne: niskie koszty pracy przy rosnącej jakości i wydajności, korzystna lokalizacja w sercu Europy, stały postęp w dziedzinie infrastruktury, a także stabilność polityczna, ekonomiczna i finansowa kraju. Przewagi te wzmacniane były mechanizmami ochronnymi unijnego rynku, na którym Polska odgrywa coraz ważniejszą rolę. Ich owocami był nie tylko dalszy napływ kapitału zagranicznego i silne włączenie w regionalne łańcuchy dostaw, ale też mocny rynek wewnętrzny i postępująca internacjonalizacja polskich firm – czytamy na stronie Pekao.

         

        Zobacz teżW Rosji trwa kryzys ziemniaczany. Ceny warzywa szokują

         

        Polska 2035 europejskim eldorado? Analitycy przewidują świetlaną przyszłość

        Eksperci Pekao nie mają wątpliwości – przy stabilnym tempie rozwoju gospodarczego, Polska za 10 lat stanie się krajem zamożniejszym, lepiej skomunikowanym i bardziej zaawansowanym technologicznie. Wskazują na to również liczne inwestycje prowadzone na terenie kraju, które w 2030 roku mają przekroczyć wartość biliona złotych. Środki te według Krzysztofa Mrówczyńskiego, menedżera ds. analiz sektorowych, współautora raportu, przeznaczone będą między innymi na rozwój:

        • sektora energetycznego,
        • bezpieczeństwa militarnego,
        • cyfryzacji,
        • infrastruktury transportowej,
        • zielonej transformacji.

        Przewidujemy, że PKB per capita Polski może do tego czasu przekroczyć poziom Włoch, a inwestycje sięgnąć 25% PKB. Polska będzie też miejscem życia o wyższej jakości – Polacy będą żyli średnio o 5 lat dłużej, płace osiągną poziom 80% średniej UE, a domknięciu ulegnie luka w zakresie podaży mieszkań – dodaje dr Piotr Bartkiewicz, współautor raportu.

        kryzys czy eldorado oto co czeka polske za 10 lat grafika numer 2kryzys czy eldorado oto co czeka polske za 10 lat grafika numer 2

        Źródło: Raport Pekao „Czas Polski. Jak się wzbogaciła i zmienia w odporną gospodarkę opartą na wiedzy?”

        Reklama

         

        Eksperci zakładają, że do 2035 roku kwoty przeznaczone na badania i rozwój pochłoną 2,5% PKB, a infrastruktura transportowa i energetyczna osiągnie zachodnie standardy. Co więcej, w najbardziej optymistycznych wizjach przyszłości Polski, do 2035 roku aż 60% energii będziemy produkowali ze źródeł odnawialnych. Chociaż cele te wydają się aż nazbyt odległe, analitycy są przekonani, że są one w pełni realistyczne.
         

        Zobacz teżPolska rajem pracy dla imigrantów. Gigantyczny wzrost zatrudnienia obywateli nieoczywistego kraju

         

        komentarze

        Komentarze

        Sortuj według:  Najistotniejsze

        • Najnowsze
        • Najstarsze

        Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

        Reklama
        Reklama

        Najnowsze

        Polecane