Pod koniec grudnia 2024 roku w Polsce pracowało 1,06 mln obcokrajowców - podaje Główny Urząd Statystyczny. To o 48,9 tys. więcej niż przed rokiem. GUS wskazuje, że spośród wszystkich osób wykonujących pracę w naszym kraju obcokrajowcy stanowili 6,8%.
Czytaj też: Trzęsienie ziemi w branży napojów wyskokowych. Takiej zmiany nikt się nie spodziewał
Ukraińców wciąż najwięcej
Spośród obywateli 150 krajów, którzy w 2024 roku wykonywali pracę w Polsce, wciąż największą grupę stanowią Ukraińcy. Obywatele Ukrainy w poszczególnych miesiącach ubiegłego roku stanowili średnio 68% wszystkich obcokrajowców pracujących w naszym kraju. Na koniec grudnia ten odsetek uległ niewielkiej korekcie, wyniósł 67,1%.
Z danych przedstawionych w lutym 2025 roku przez Urząd do spraw Cudzoziemców wynika, że w Polsce mieszka około 1,5 mln Ukraińców. Stanowią oni 78% wszystkich obcokrajowców przebywających w naszym kraju. Należy pamiętać, że ta liczba była jeszcze wyższa po agresji Rosji na naszych wschodnich sąsiadów. Polska była jednym z tych krajów, który otworzył swoje granice dla wojennych uchodźców. Z czasem część Ukraińców postanowiła wrócić do ojczyzny. Inni udali się w poszukiwaniu pracy do krajów w Europie Zachodniej.
Warto podkreślić, że spośród obywateli Ukrainy 993 tys. osób korzysta z ochrony czasowej, czyli wskazało powód przebywania w naszym kraju, jako ucieczka przed wojną. Co druga z tych osób, to dziecko.
Dodatkowo 462 tys. Ukraińców ma aktualnie ważne zezwolenia na pobyt czasowy, w tym ze względu na pracę, a 92 tys. posiada zezwolenia na pobyt stały.
200% Kolumbijczyków więcej
Ukraińcy są najliczniejszą, ale niejedyną grupą obcokrajowców pracujących w Polsce. Krajowy rynek stał się magnesem dla wielu nacji także z innych kontynentów. Najwyższy wzrost zatrudnienia osób z innego kraju wykonujących pracę w Polsce nastąpił wśród Kolumbijczyków, wyniósł aż 200% między styczniem i grudniem 2024 roku. W naszym kraju pojawiło się o 10,6 tys. więcej pracowników z Kolumbii - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Duży wzrost obcokrajowców pracujących w Polsce nastąpił także wśród Filipińczyków, o 5 tys. osób, co oznacza wzrost o 52% procent w ciągu 12 miesięcy 2024 roku. Z danych GUS wynika także, że zauważalny wzrost nastąpił wśród imigrantów zarobkowych z Indii o 2,3 tys. osób, czyli 12,1%.
Zobacz również: Najchętniej wyjeżdżamy na wakacje w Europie i co roku wydajemy coraz więcej!
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję