Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja Lagarde nie straszna, a to odbija się na kursie euro! Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynki - reakcji złotego brak... [PLN, EUR, USD, GBP, CHF]

Inflacja Lagarde nie straszna, a to odbija się na kursie euro! Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynki - reakcji złotego brak... [PLN, EUR, USD, GBP, CHF] | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W zeszłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek, ogłaszając podczas listopadowego posiedzenia silniejszą niż się spodziewano podwyżkę stóp procentowych. Funt stracił po spotkaniu Banku Anglii, który zdecydował się nie podnosić stóp procentowych. Dolar za to pozostaje stabilny po tym, jak Rezerwa Federalna ogłosiła ograniczenie skupu obligacji, które było w dużej mierze oczekiwane przez rynek, oraz po mocnym piątkowym raporcie o zatrudnieniu.

Reakcja złotego na wieści z NBP nie była duża

Po lekkim umocnieniu w środę w dalszej części tygodnia waluta oddała praktycznie wszystkie zyski względem euro i obecnie para EUR/PLN pozostaje w okolicy poziomu 4,60. Jednocześnie euro wciąż ma problemy, jako że prezes EBC Christine Lagarde podkreśla, że nie obawia się inflacji, i sprzeciwia się podwyżkom stóp.

Ruchy walut G10 skorelowane są z jastrzębią bądź gołębią postawą odpowiednich banków centralnych. Punktem odniesienia dla zwolenników zacieśniania polityki monetarnej jest niezwykle gołębi konsensus, zgodnie z którym wśród krajów rozwiniętych polityka ta pozostaje wciąż bardzo luźna.

Najważniejszymi odczytami w tym tygodniu będą te dotyczące inflacji w USA – PPI (wtorek 9.11) i CPI (środa 10.11). W obu przypadkach przewidywany jest ich dalszy wzrost z i tak już wysokich poziomów. Istotne będą także przemówienia członków Fedu. Nadal spodziewamy się, że będzie rosła niezgoda co do zasadności utrzymywania ultraluźnej polityki monetarnej w obliczu pozostającej przez dłuższy czas znacznie powyżej celu inflacji.

PLN

Reklama

Stopa referencyjna wzrosła o 75 pb. do 1,25% – powyżej oczekiwanych przez rynek 50 pb., co sugeruje, że decydenci są zaniepokojeni narastającą presją inflacyjną znacznie bardziej, niż wydawało się inwestorom. Bank istotnie podniósł też projekcję inflacji i jej centralna ścieżka zakłada obecnie, że inflacja CPI w przyszłym roku wyniesie 5,8% zamiast prognozowanych w lipcu 3,3%.

W trakcie konferencji prasowej po posiedzeniu RPP prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że w grudniu prawdopodobna jest kolejna podwyżka stóp. Jego późniejsza retoryka wskazująca na oczekiwany spadek inflacji po styczniu 2022 r. sugeruje, że obecny cykl może być dość skoncentrowany. Komunikacja banku z rynkiem nadal nie jest jednak precyzyjna.

W tym tygodniu warto zwrócić uwagę na piątkowe wstępne dane o PKB Polski w III kwartale. Poznamy też sporo wieści z regionu: we wtorek decyzję w sprawie stóp podejmie Narodowy Bank Rumunii, w trakcie tygodnia poznamy też dane o inflacji w październiku w części krajów CEE.

EUR

Poważnym problem dla euro jest gołębia postawa prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde, która póki co nie obawia się rosnącej inflacji. W związku z powyższym postanowiliśmy zrewidować w dół naszą prognozę dla wspólnej waluty.

Uważamy, że utrzymująca się dłużej niż oczekiwano presja inflacyjna jest zjawiskiem wyraźnie globalnym. Pojawiła się najpierw w USA, a ostatnio dotarła z opóźnieniem również do strefy euro, jak często bywa z trendami makroekonomicznymi. To opóźnienie może jednak umożliwić Europejskiemu Bankowi Centralnemu poleganie jeszcze przez jakiś czas na jego optymistycznych prognozach dotyczących przejściowej inflacji, a w tym otoczeniu trudno o umocnienie euro.

USD

Reklama

Decyzja Fedu w listopadzie, by ograniczyć skup obligacji skarbowych i listów zastawnych, była mniej więcej zgodna z oczekiwaniami rynku. Spodziewamy się nieco jastrzębiego zwrotu w komunikatach, jednak prezes Jerome Powell pozostaje wyraźnie pewny, że inflacja będzie przejściowa – choć Fed nie przewidział wcześniej jej nadejścia, wysokości ani czasu trwania skoku. Dolar nieco się zachwiał po tym „gołębim taperingu”, ale odbił po silnym raporcie z rynku pracy opublikowanym następnego dnia.

Wszystkie oczy będą teraz zwrócone na środowy raport inflacyjny. Prognoza zakłada kolejny silny wzrost zarówno głównej, jak i bazowej miary. Nie oczekujemy żadnych natychmiastowych zmian w polityce, ale Fed nie może ignorować tych odczytów bez końca.

 

GBP

Wydaje się, że Bank Anglii poważnie nadwyrężył zaufanie rynku. Po tygodniach jastrzębich sygnałów postąpił wbrew oczekiwaniom rynku i na listopadowym zebraniu pozostawił niezmienione stopy – tylko dwóch z dziewięciu członków głosowało za natychmiastową podwyżką. Bank nie zobowiązał się również do podniesienia stóp w konkretnym terminie, pozostawia jednak możliwość podwyżek na kolejnych posiedzeniach. Funt nie przyjął tego dobrze i był w zeszłym tygodniu jedną z najgorzej radzących sobie walut na świecie.

Reklama

W tym tygodniu w centrum uwagi będą ponownie publikacje danych. Mimo że raport inflacyjny z USA może być najważniejszym czynnikiem kształtującym kurs USD/GBP, to miesięczne dane o PKB Wielkiej Brytanii we wrześniu pokażą, w jakim tempie sektor usług normalizuje się po problemach z wariantem Delta.

CHF

Frank szwajcarski poruszał się w stosunkowo wąskim zakresie względem euro i zakończył tydzień niedaleko kursu, z którym go zaczął – blisko najlepszej pozycji od maja 2020 r. Reakcja waluty na silniejszy niż oczekiwano odczyt inflacji w Szwajcarii w ostatni wtorek była niewielka. Główna stopa wzrosła do 1,2% w ujęciu rocznym, co jest najwyższą wartością od sierpnia 2018 r. Ten wzrost cen jest jednak wciąż w dużej mierze efektem bazy, co bez wątpienia zmniejsza presję na Szwajcarski Bank Narodowy, by wkrótce podnieść stopy procentowe. Rynek terminowy nie wycenia obecnie pierwszej podwyżki przed 2023 r., co jest jednym z najpóźniejszych terminów w przypadku banków centralnych G10.

Poza danymi o inflacji PPI w piątek, które zapewne zostaną pominięte przez rynek, w kalendarzu ekonomicznym dla Szwajcarii raczej nic nie ma, więc frank będzie zależny od wydarzeń na świecie.

Informacje zawarte w niniejszym dokumencie służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady. Ebury nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje działań podjętych na podstawie informacji zawartych w raporcie.

 

Reklama

Ebury Partners Belgium NV / SA jest autoryzowaną i regulowaną przez Narodowy Bank Belgii instytucją płatniczą na mocy

ustawy z dnia 11 marca 2018 r., zarejestrowaną w Crossroads Bank for Enterprises pod numerem 0681.746.187.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Enrique Diaz-Alvarez

Enrique Diaz-Alvarez

Analityk Ebury międzynarodowej firmy specjalizującej się w usługach finansowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, która posiada status instytucji pieniądza elektronicznego. Ebury to fintech, który pomaga przedsiębiorstwom rozwijać biznes na rynkach zagranicznych, eliminując bariery w obszarze rozliczeń, transakcji walutowych oraz zarządzania ryzykiem walutowym.

Firma umożliwia transakcje w ponad 140 walutach, w tym wielu walutach odległych krajów (m.in. lira turecka, rupia indyjska, chiński juan, real brazylijski, tajski bat, meksykańskie peso) oraz dostarcza sprawdzone rozwiązania w handlu zagranicznym, dotychczas niedostępne dla polskich firm.


Tematy

dolar amerykański Giełda Papierów Wartościowych kurs złota średnie kroczące średnie ruchome ceny ropy ile kosztuje dolar dolar USD 1 dolar po ile dolar kurs dolara amerykańskiego kurs euro do dolara Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie dolar kurs cena dolara ile dolar notowania GPW kurs USD prognoza kursu dolara kurs euro pln dolar na zł kurs euro dzisiaj kursy dolara kurs dolara cinkciarz symbol dolara USD kurs jaki jest kurs euro kurs dolara prognozy index dolara kurs dolara do złotówki warszawski indeks giełdowy kurs dolara usd usd to pln dolar ile to zł dolar to pln dolar cena kurs dolara wykres dolar australijski kurs trading jak zacząć wiadomości 1 dolar ile to zł aktualny kurs euro cinkciarz kurs euro kurs euro sprzedaż lira turecka dolar kurs euro cinkciarz dolar notowania wykres dolara GBP USD po ile jest dolar kurs euro prognozy ceny dolara Dolar prognozy warszawska giełda kurs euro alior bank eur to usd prognozy kursu dolara kurs euro ing prognozy dla euro ile stoi dolar gbp to usd kurs euro mbank usd na pln 1 usd to pln dolar kanadyjski kurs dolar amerykański kurs warszawski parkietkantor dolar kurs dolar amerykański cena dolara usa cena dolara wykres kurs waluty eurokurs euro kantor kurs euro wykres nbp kurs euro kurs walut euro średni kurs euro kurs euro kupno dolar pln dolar na pln jeden dolar przelicznik walut dolar dolar kurs online dolar singapurski dolar przelicznik waluta dolar dolar usa dolar euro kurs euro forex kurs dolara nbpkurs dolara kantor aktualny kurs dolara prognoza dolara kurs dolara prognozakurs dolara w kantorach kurs usd plnkurs euro kantory sredni kurs euro nbpkurs euro w kantorach walutomat kurs euro kurs euro skup kurs euro bankier kurs euro kalkulator euro kurs kupno kurs euro na żywo kurs euro pko cinkciarz dolar dolar znak dolar symbol kurs walut dolar kurs euro dolar 100 usd usd to eur usd eur bitcoin kurs usd prognozy dolara kurs dolara prognozy na najbliższe dni prognoza dla dolara kurs dolara kupno kurs dolara sprzedaż kurs dolara online wartość dolara kurs dolara live nbp kurs dolara średni kurs dolara kur dolara kurs dolara walutomat kurs dolara forum kurs dolara usa kurs dolara do euro kurs dolara na zywo 1 usd eth to usd usd to zloty przelicznik dolara kurs euro online kurs nbp euro kurs euro prognoza na jutro kurs euro nbp archiwum kurs dolara bankier pln to usd pln usd kurs usd nbp kurs dolara kalkulator cinkciarz kurs dolara znak dolara kurs dolara warszawa kurs dolara money zloty to usd kurs euro prognozy na najbliższe dni kurs euro alior eth usd usd pln stooq kurs euro pko bp kurs euro kupno sprzedaż kurs euro rzeszów kurs euro money kurs euro kraków kurs euro w turcji btc to usd dzisiejszy kurs euro kurs euro archiwum 100 usd to pln kurs btc usd sesje forex handel akcjami kryptowaluta ripple złotówka on line fx lot walutowym forex wig20 mwig40 bitcoin spekulacje forex analiza trader zawód nowe funty średnie kroczące strategia gra na forex eth prognozy prognozy bitcoin kryptowaluty analiza spread co to jest inflacja euro kursy walut on line giełda warszawska wig indeks giełdowy dolar tl dolar waluta kursy walut dolar kurs euro bydgoszcz 20 usd 30 usd to pln kurs euro opole kurs euro szczecinkantor kurs euro kurs euro prognoza długoterminowa alior bank kurs euro santander kurs euro kurs euro w polsce przewidywany kurs euro kurs euro aktualny kurs euro na dziś kurs euro stalowa wola kurs euro walutomat 1 btc to usd kurs sprzedaży euro kurs euro wrocław kurs średni euro mbank kurs euro kurs euro średnikurs euro santander kantor kurs euro pko sa pko kurs euro euro kurs wykres pko bp kurs euro kurs kuny do euroInformacje kurs euro warszawa kurs euro pekao kurs euro toruńkurs euro kantor warszawa kurs euro lublin kurs euro pzp kurs euro kielce kurs euro zamówienia publiczne 2020 ing kurs euro kurs euro koszalinkurs euro kantor europa kurs kupna euro euro kurs sprzedaż euro kurs prognozy kurs euro gdańsk kurs euro łódź nbp kurs euro archiwum euro waluta kurs kurs euro przelicznik kurs euro millenium kurs euro tabela a kurs euro intraco kurs euro zakup 50 usd 25 usd to pln kurs euro do zamówień publicznych 2021 kurs euro nbp dzisiaj
Reklama

Czytaj dalej