Reklama
Kurs euro:  4.33
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.12
Kurs franka:  4.53
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.33
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.12
Kurs franka:  4.53
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

warszawska giełda

Indeksy za Oceanem zakończyły wtorkową sesję z niewielką zmianą, być może inwestorzy wyczekują na dzisiejsze posiedzenie Fed, na którym zapadną decyzje co do polityki monetarnej. W reakcji na najnowszy raport amerykańskiego wywiadu, który stwierdza, że działania Moskwy dążyły do wprowadzenia „mylących i bezpodstawnych zarzutów” wobec Joe Bidena, rząd nałoży sankcje na Rosję.

W temacie pandemii – Moderna rozpoczęła fazę testów u dzieci,

obecnie szczepionka dopuszczona jest do użytku wyłącznie dla dorosłych. Komisja Europejska ma dziś przedstawić projekt dotyczący paszportów szczepionkowych, które ułatwią podróżowanie po UE osobom z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa, a także osobom zaszczepionym. Na wprowadzenie certyfikatów przed sezonem wakacyjnym liczy branża turystyczna, która w przypadku braku wprowadzenia ułatwień dla turystów może odnotować kolejny słaby rok.

Krajowe indeksy uległy podaży,

przy czym najgłębszy spadek odnotował indeks WIG20 (-1%), w którym nad kreską znalazły się jedynie walory LPP (+3%), Dino (+1,3%), Asseco (+1,2%), CCC (+0,7%) i Orange (+0,6%), na przeciwległym biegunie znalazło się JSW (-5,4%), które systematycznie opada po przebiciu okrągłego poziomu 40 zł w ubiegłym miesiącu. Słabiej wypadły również notowania spółek paliwowych – Lotos przecenił się o 3,2%, a PKN Orlen o 2,8% - spółka poinformowała o kontrakcie z Rosneftem, który przewiduje dostawy 3,6 mln ton ropy rocznie, wobec ostatnio obowiązującego, który zakładał dostawy na poziomie 5,4-6,6 mln ton rocznie.

Ponownie największe ruchy miały miejsce na walorach z indeksu mWIG40

– wczoraj to Biomed-Lublin (+25,8%) był niekwestionowanym liderem sesji. Spółka przed wczorajszą sesją opublikowała komunikat o rozpoczęciu negocjacji z ABM w sprawie komercjalizacji wyników badań dotyczących zastosowania Immunoglobuliny anty SARS CoV 2. Ciekawym wątkiem w przypadku tej spółki jest to, że wystrzał notowań miał miejsce już 10 marca, nagle przy nieporównywalnie większym wolumenie spółka zyskała niemal 37% podczas pierwszej takiej sesji, a wzrosty były kontynuowane w kolejnych dniach przy zwiększonych wolumenach.

Sumarycznie zanim pojawił się komunikat spółka,

Reklama

która oscylowała w granicy 9zł przez 2,5 miesiąca zyskała 60% w ciągu 4 sesji. W indeksie średnich spółek na dole zestawienia znalazło się PKP Cargo (-5,5%). W indeksie sWIG 80 najmocniej zyskały walory Airway (+11,5%) i ML System (+8,8%), a największą przecenę odnotował Bioton (-8,5%), który po sesji poinformował o rezygnacji Przewodniczącego Rady Nadzorczej. Z pozostałych tematów - akcjonariusze Allegro chcą sprzedać w procesie przyśpieszonej budowy księgi popytu do 76,5 mln akcji (7,5% głosów na WZ), agencja Bloomberg podaje, że cena została ustalona na 60 zł, a na pozostałe akcje będzie obowiązywać 90-dniowy lock-up.

Czytaj więcej