Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

20 usd

W tygodniu, w którym gospodarka Wielkiej Brytanii weszła w kolejny etap łagodzenia ograniczeń, europejskie giełdy nie potrafiły obrać kierunku, w którym chcą się poruszać, jednocześnie wszyscy główni beneficjenci ostatniego złagodzenia ograniczeń zauważyli presję sprzedażową na cenach akcji. Rynki amerykańskie również przeszły podobnie negatywną sesję z Nasdaq psującym nastroje inwestorów. Rynki z trudem zamknęły się niewiele powyżej swoich dołków. Pomimo wczorajszych spadków, giełdy europejskie nadal wydają się mniej wrażliwe niż te w USA, choć w dużej mierze wynika to z faktu, że są one również tańsze.

Kiedy patrzymy na dzisiejsze otwarcie w Europie,

które zapowiada się pozytywne po przyzwoitym wzroście w Azji, oczekuje się, że w centrum uwagi będą najnowsze dane dotyczące bezrobocia w Wielkiej Brytanii. Funt wydawał się dość silny w ciągu ostatnich kilku tygodni, ponieważ rośnie optymizm, że liczba osób przebywających na zasiłkach dla bezrobotnych, wciąż liczona w milionach, zacznie się zmniejszać, gdy gospodarka będzie kontynuowała proces ponownego otwierania. W lutym bezrobocie ILO w Wielkiej Brytanii spadło do 4,9%, z poziomu 5,1% pod koniec poprzedniego roku. Jest całkiem jasne, że rządowy program wsparcia bezrobotnych, który będzie trwał do trzeciego kwartału 2021 r., nadal maskuje skutki pandemii. Oznacza to, że jej wpływ na brytyjski rynek dopiero zacznie być widoczny pod koniec tego roku.

Na razie perspektywa pozostaje pozytywna,

co wydaje się przejawiać w ostatnich miesięcznych zmianach liczby bezrobotnych, które pokazały niespodziewany spadek w marcu do 7,3%. Ta tendencja ma się utrzymać w kwietniu, ze stopniowym ruchem w kierunku 7%, dzięki ponownemu otwarciu sporej liczby przedsiębiorstw. Chociaż perspektywy bezrobocia wydają się bardziej pozytywne, gdy zbliżamy się do miesięcy letnich, nie oznacza to, że nie mogą wzrosnąć, ponieważ zbliżając się do końca roku efekty programu wsparcia bezrobotnych zaczną zanikać. Wiele miejsc pracy, które istniały ponad rok temu, prawdopodobnie nie powróci. Bank Anglii wskazał, że spodziewa się wzrostu bezrobocia, ale mniejszego niż zakładał w lutym, kiedy jego prognozy sięgały 7,7%. Zostały one skorygowane do 5,2% na koniec roku, a następnie do 4,7% w drugim kwartale 2022 r. Nadal jest wiele rzeczy, które mogą się nie udać, ponieważ rozprzestrzenienie się wariantu indyjskiego wpłynęłoby na opóźnienie całkowitego otwarcia gospodarki UK.

EURUSD –  odbił się od 1,2050 w zeszłym tygodniu i wydaje się być nastawiony na ponowny test obszaru 1,2180. Wzrost powyżej 1,2180 da kolejną szansę na atak okolic 1,2345. Najbliższe wsparcia pozostają na poziomie 1,2040 i 1,1980.

Reklama

GBPUSD –  utrzymanie się powyżej 1,4020 pozwala na kontynuację wzrostów do ostatnich szczytów na 1,4180, a nawet tegorocznego maksimum przy 1,4240. Zejście poniżej 1,4000 będzie oznaczać powrót do 1,3920.

EURGBP – wczorajsze przełamanie zeszłotygodniowego minimum na 0,8560 przemawia za ruchem w kierunku 0,8470.

USDJPY – najbliższy opór znajduje się w okolicy 109,80, po którego przełamaniu będziemy mogli się spodziewać ruchu w kierunku 110,20. Wsparcie linii trendu ze styczniowych minimów znajduje się teraz na poziomie 108,50, spadek poniżej 108,00 otwiera perspektywę dalszych spadków w kierunku 106,80.

FTSE100 – prawdopodobnie otworzy się 60 punktów wyżej, na poziomie 7092.

DAX – oczekuje się otwarcia 96 punktów wyżej, na poziomie 15492.

Reklama

CAC40 – możliwe otwarcie 37 punktów wyżej, na poziomie 6404.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 30 – wśród Klientów CMC Markets przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD na niemiecki indeks DAX utrzymuje się niedźwiedzi nastrój: pod względem ilości Klientów transakcje sprzedaj dominują w 66% (spadek o trzy punkt w porównaniu z poniedziałkiem). Przy wartości dominacja transakcji spadkowych wyniosła – 75%, pięć punktów w dół w stosunku do danych z wczoraj.

UK 100 – sentyment na kontrakcie CFD na brytyjski indeks FTSE100 wskazuje na utrzymującą się od dłuższego już czasu dominację nastrojów wzrostowych: w chwili obecnej 68% wszystkich otwartych pozycji na tym instrumencie to transakcje Kup, punkt w dół od poniedziałku. Po stronie wartości 79% to pozycje długie, w tym miejscu odnotowano wzrost o cztery punkty.

EUR/USD – dominacja nastrojów spadkowych utrzymuje się cały czas wśród Klientów posiadających otwarte pozycje na kontrakt CFD oparty o tę parę walutową. Ilościowo pozycje Kup stanowią teraz 61% (spadek o jeden punkt), a pod względem wartości otwartych transakcji, pozycje krótkie dominują w 80%, o punkt wyżej w stosunku do ostatnich odczytów z poniedziałku.

Nadchodzący wzrost zatrudnienia w Wielkiej Brytanii - 1

Nadchodzący wzrost zatrudnienia w Wielkiej Brytanii - 1

Reklama

Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Czytaj więcej