Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Ostateczny koniec wojny handlowej? Szczegóły porozumienia Chin z USA

To czas na rozmowy i negocjacje. Stany Zjednoczone i Chiny złagodziły wzajemną politykę celną i szukają porozumienia, które ma doprowadzić do zakończenia konfliktu handlowego. Pierwsze efekty podjętych decyzji już są.

Ostateczny koniec wojny handlowej? Szczegóły porozumienia Chin z USA
SAUL LOEB/AFP/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Co udało się wynegocjować?
    1. Obniżenie ceł i reakcja rynków
      1. Chiny zyskały więcej niż USA?

        Od 2 kwietnia, czyli od momentu wprowadzenia taryf celnych przez Donalda Trumpa na niemal cały świat, konflikt między Stanami Zjednoczonymi i Chinami eskalował. Dowodem na to jest wysokość ceł, które były podnoszone, aż osiągnęły wysokość 145% na towary z Chin importowane do USA oraz 125% na amerykańskie towary dostarczane do Państwa Środka.

         

        Co udało się wynegocjować?

        Po weekendowych rozmowach w Szwajcarii, w których brali udział przedstawiciele obu państw, ogłoszono tymczasowe obniżenie wzajemnych taryf do 30% z obecnych 145% w przypadku towarów importowanych do USA z Chin oraz do 10% z obecnych 125% na towary z Państwa Środka importowane do Stanów Zjednoczonych. Stawki mają obowiązywać przez 90 dni. To czas na dalsze rozmowy w sprawie porozumienia handlowego między dwoma krajami. 

        Po ogłoszeniu “zawieszenia wojny handlowej” przedstawiciele obu największych światowych gospodarek przypisywali sobie sukces w negocjacjach, jednocześnie podkreślając, że oba kraje będą pracowały nad tym, aby obniżenie ceł nie było tylko tymczasowym “zawieszeniem broni”. 

        Podkreślił to w poniedziałek podczas spotkania z dziennikarzami Donald Trump, który przyznał, że Stany Zjednoczone “nie chcą skrzywdzić Chin”. Prezydent USA dodał, że będzie chciał porozmawiać telefonicznie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, co może nastąpić jeszcze w tym tygodniu.

        To, że Biały Dom zgodził się na ustępstwa, strona chińska odbiera, jako swój sukces, ponieważ niemal wszystkie podstawowe żądania Pekinu zostały spełnione.

        Reklama

        “Stałe środki zaradcze i zdecydowana postawa Chin okazały się niezwykle skuteczne” - można było przeczytać w mediach społecznościowych powiązanych z chińską telewizją CCTV.

         

        Obniżenie ceł i reakcja rynków

        Na decyzję o wstrzymaniu taryf zareagowała amerykańska giełda. Akcje spółek technologicznych, które po wprowadzeniu ceł zaczęły tracić, odnotowały gwałtowny wzrost. Chodzi między innymi o Amazon, Apple i Teslę, które w dość mocny sposób odczuły “wojnę handlową”.

        90-dniowe wstrzymanie taryf pozwoli także firmom z obu krajów odetchnąć i nadrobić zaległości handlowe. Wiele dostaw towarów w związku z wysokimi cłami zostało wstrzymane. Teraz firmy mogą nadrobić zaległości, co - jak wskazują ekonomiści - powinno mieć pozytywny wpływ na obie gospodarki.

         

        Czytaj też: Celny szok i fala zieleni na giełdzie. Hossa wróciła na giełdę akcji w USA

         

        Chiny zyskały więcej niż USA?

        Decyzja o wprowadzeniu ceł - zdaniem specjalistów - miała udowodnić przewagę i niezależność amerykańskiej gospodarki nad innymi rynkami. Efekt - jak zauważają eksperci - może być zupełnie inny. Krok wstecz wykonany przez prezydenta Donalda Trumpa i osiągnięcie niemal wszystkich postulatów ze strony chińskiej stawia władze z Pekinu na dużo lepszej pozycji niż przed rozpoczęciem “wojny handlowej”. 

        Reklama

        Chiny udowodniły, że Stany Zjednoczone muszą się z nimi liczyć. I wygląda na to, że tak będzie, o czym może świadczyć wypowiedź sekretarza skarbu USA Scotta Bessenta, który przyznał: “A to, co się stało z tymi bardzo wysokimi taryfami... było odpowiednikiem embarga, a żadna ze stron tego nie chce. My chcemy handlu”.

        Wciąż mocne stanowisko w sprawie zbliżających się rozmów utrzymują przedstawiciele Pekinu. 

        „Będziemy zdecydowanie chronić nasze uzasadnione interesy i stać na straży międzynarodowej uczciwości i sprawiedliwości” – powiedział Lin Jian, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

        Amerykańskie cła mogą być jeszcze niższe, gdy uda się powstrzymać przepływ fentanylu - do czego zmierzają obie strony - co może ostatecznie doprowadzić do zniesienia dodatkowych 20% taryf.

         

        Zobacz również: Koncern zwalnia 15% pracowników. Kryzys w motoryzacji coraz większy?


        Kamil Markiewicz

        Kamil Markiewicz

        Dziennikarz, który od 20 lat pracuje w mediach. Zaczynał od relacjonowania lokalnych wydarzeń w regionalnych gazetach ukazujących się w województwie świętokrzyskim. Najdłużej, bo ponad dekadę pisał o sporcie na łamach dziennika Echo Dnia. W swojej dotychczasowej karierze zawodowej zajmował się nie tylko sportem. Przez ponad sześć lat współpracował z Telewizją Polską, gdzie zajmował się tematami społecznymi, gospodarczymi, politycznymi oraz sportowymi. Przez blisko pięć lat współprowadził audycję "Interwencja" na antenie Polskiego Radia Kielce. Pracę w magazynie łączy z pracą w telewizji. Gospodarz programu publicystycznego "Uważam, że..." na antenie Lokalna TV. Oprócz pracy w mediach prowadzi także szkolenia z autoprezentacji.
         


        komentarze

        Komentarze

        Sortuj według:  Najistotniejsze

        • Najnowsze
        • Najstarsze

        Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

        Reklama
        Reklama

        Najnowsze

        Polecane