Reklama
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.05
Kurs funta:  5.15
Kurs franka:  4.58
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.05
Kurs funta:  5.15
Kurs franka:  4.58
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Fala zwolnień? Prognozy ekspertów o rynku pracy to ostrzeżenie

|
selectedselectedselected

Rynek pracy w Polsce pozostaje napięty. Spowolnienie gospodarki w 2023 roku rodzi pytania o to czy wpłynie ono na sytuację na rynku pracy w Polsce. Czy szykują się duże zwolnienia, a może będzie to rynek pracownika?

Fala zwolnień czy rynek pracownika? Prognozy ekspertów o rynku pracy są ostrzeżeniem dla firm
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Nowe prognozy ekonomistów kreślą obraz przyszłości rynku pracy
  • Jak mocno wzrosły płace w Polsce? Czy wzrosło bezrobocie?
  • Czy firmy będą zwalniać pracowników? 

 

Fala zwolnień czy rynek pracownika?

Sytuacja pracowników w Polsce jest dobra, wynika z ostatnich statystyk. Płace w Polsce są obecnie znacznie wyższe niż jeszcze rok temu. Z nowych danych GUS wynika, że średnie wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły w kwietniu o 11,3% rok do roku. To nieco niższy wzrost niż 12% odnotowane w marcu, ale nadal bardzo pokaźna zwyżka.

Co istotne, jest to wzrost, który znacznie przekracza inflację. Wskaźnik CPI w kwietniu przyjął wartość 2,4% rok do roku. W rezultacie, realny wzrost wynagrodzeń w Polsce osiągnął poziom 8,9%. 

 

Reklama

Wykres: Realny wzrost wynagrodzeń w Polsce rok do roku

Źródło: ING.

 

W ujęciu realnym roczny wzrost płac utrzymuje się na poziomie zbliżonym do najwyższego od końca lat 90. i początku XXI wieku. - czytamy w analizie przygotowanej przez ekonomistów ING, Rafała Beneckiego i Piotra Popławskiego.

Reklama

Pracownicy w Polsce zarabiają w Polsce przeciętnie więcej niż rok temu dzięki niskiemu bezrobociu czy wzrostowi płacy minimalnej, uważają eksperci:

Presja płacowa jest napędzana przez bardzo niskie bezrobocie, a także zmiany regulacyjne, takie jak bardzo wysoka podwyżka płacy minimalnej. - dodano. - Na rynku pracy nadal dominują ograniczenia po stronie podaży.

Faktycznie, bezrobocie w Polsce jest bardzo niskie spoglądając na ostatnie 30 lat historii rynku pracy w Polsce. W marcu 2023 roku stopa bezrobocia w Polsce według GUS wyniosła 5,3%. 

 

Wykres: Stopa bezrobocia w Polsce w ciągu ostatnich 35 lat - dane GUS

Reklama

Źródło: Dane GUS, Trading Economics.

 

(...) Popyt krajowy pozostaje na tyle silny, że nie doszło do znacznego pogorszenia sytuacji na rynku pracy. - stwierdzili ekonomiści ING. - W związku z tym wzrost płac pozostaje na podwyższonym poziomie.

 

Czytaj także: Bezrobocie w Europie - znamy komplet danych! Fatalnie w Szwecji i Hiszpanii. Polska mocno zaskoczyła

Reklama

 

Co czeka rynek pracy w Polsce? Spowolnienie gospodarcze wpłynie z opóźnieniem

W II połowie 2022 roku oraz w 2023 roku polska gospodarka mierzyła się ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego. Widać to po wskaźnika stopy wzrostu PKB z tego okresu. 

 

Wykres: Stopa wzrostu gospodarczego w Polsce w poszczególnych kwartałach.

Reklama

Źródło: Dane GUS, Trading Economics.

 

W 2023 roku łącznie PKB Polski wzrosło zaledwie o 0,2%, wynika z danych GUS. To spowolnienie nie wpłynęło jednak znacząco na zatrudnienie i sytuację pracowników. Polski rynek pracy nadal pozostaje w dobrej kondycji. Pojawiają się jednak sygnały opóźnionego wpływu spowolnienia, uważają ekonomiści z ING.

Chociaż ze znacznym opóźnieniem, poziomy zatrudnienia stopniowo reagują na słabszą gospodarkę, którą obserwowaliśmy w 2023 roku. Jednak skala pogorszenia sytuacji jest znikoma. - czytamy w analizie ING. 

Niektóre segmenty przemysłu wykazują oznaki mniejszego popytu na siłę roboczą. Jego negatywny wpływ na płace jest nadal przyćmiony przez podwyżkę płacy minimalnej. - zauważyli Rafał Benecki i Piotr Popławski z ING.

Dochody ze świadczeń społecznych i wynagrodzeń w sektorze publicznym szybko rosną. W rezultacie popyt krajowy pozostaje na tyle silny, że nie doszło do znacznego pogorszenia sytuacji na rynku pracy. - dodali.

 

Zobacz również: Praca w Szwecji trudna do zdobycia. Bezrobocie bardzo wysokie, gospodarka w recesji, SEK na dnie

 

Czy firmy będą zwalniać pracowników?

Choć ekonomiści ING mówią o opóźnionym wpływie spowolnienia na rynek pracy, to wygląda na to, że dużych zwolnień w Polsce jednak nie będzie.

Firmy niechętnie redukują zatrudnienie, obawiając się, że nie będą w stanie znaleźć pracowników, gdy wzrost gospodarczy jeszcze przyspieszy. - czytamy w analizie ING.

Na razie najbardziej wyraźne spadki zatrudnienia odnotowywane są w niektórych branżach eksportowych i są równoważone przez rosnące zatrudnienie w innych firmach krajowych lub tworzone przez bezpośrednie inwestycje zagraniczne. - dodano.

 

Raport analityczny ekonomistów ING został opublikowany w języku angielskim i jest dostępny tutaj: Analiza ING o rynku pracy w Polsce.

 

Czytaj również: Praca marzeń. Wysokie zarobki i zero obowiązków. Połowa pracowników Google nic nie robi

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej