Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Gospodarka USA w oczach bankierów i zarządzających. Recesja będzie opóźniona?

|
selectedselectedselected
Szanse recesji coraz niższe, a optymizm wobec gospodarki coraz większy - nowe prognozy na 2024 | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Recesja w gospodarce USA pozostaje możliwym scenariuszem na 2024 rok. Jednak szanse jej wystąpienia w prognozach ekspertów ulegają zmianie. Wśród bankierów i zarządzających funduszami widać coraz większy optymizm.

 

  • Znacznie wzrósł odsetek zarządzających, którzy nie zakładają recesji w USA w 2024 roku, wynika z badania BofA
  • Podobny wniosek wyciągnęli eksperci z Goldman Sachs w ankiecie wśród swoich klientów
  • Jakie są prognozy dla gospodarki USA na 2024?

 

 

Recesja nadejdzie w USA w 2024 roku, uważa Credit Agricole

Reklama

Gospodarka Stanów Zjednoczonych radziła sobie znacznie lepiej niż oczekiwano i ostatecznie wkracza w 2024 rok z lepszy perspektywami niż oczekiwano jeszcze kilka miesięcy temu. Eksperci z banku Goldman Sachs oczekują, że szanse na recesję wynoszą zaledwie 15% w 2024 roku.

Progności z Credit Agricole uważają jednak, że załamanie wzrostu w 2024 roku w USA to bazowy scenariusz. Recesja miałaby nadejść pod koniec bieżącego roku:

“Obecnie prognozujemy opóźnioną recesję w Stanach Zjednoczonych w IV kwartale 2024 roku i I kwartale 2025 roku” - stwierdzili ekonomiści Credit Agricole.

“Wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych 2023 roku był bardziej odporny niż oczekiwano i spodziewamy się, że gospodarka będzie nadal rosła do połowy 2024 roku. Jesteśmy jednak bardziej pesymistyczni co do drugiej części 2024 roku i początku 2025 roku” - dodali.

Oczekiwana przez Credit Agricole recesja nie powinna być jednak poważnym krachem, a stosunkowo łagodnym okresem dwóch kwartałów kurczenia się gospodarki.

Reklama

“Na razie utrzymujemy nasz scenariusz bazowy jako stosunkowo łagodną recesję, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak zdrowe bilanse gospodarstw domowych, chociaż im dłużej stopy procentowe pozostają na wysokim poziomie, tym większe ryzyko, że coś pęknie i nastąpi poważniejszy spadek koniunktury” - podkreślili ekonomiści Credit Agricole.

“Nasz scenariusz bazowy zakłada, że średni roczny wzrost gospodarczy w USA spowolni do 1,2% w 2024 roku wobec 2,4% w 2023 roku, a następnie spadnie do 0,5% w 2025 roku, ale kwartalny wzrost zacznie odbijać się w kierunku 2% pod koniec 2025 roku” - dodali.

 

Zobacz również: Gospodarka Wielkiej Brytanii wciąż w tarapatach. Rozczarowujący wzrost gospodarczy

 

Bankierzy coraz bardziej optymistyczni wobec gospodarki

Poprawę perspektyw widać nie tylko po danych makroekonomicznych i prognozach instytucji, ale także po głosach krążących wśród przedstawicieli największych korporacji finansowych czy klientów inwestycyjnych dużych banków.

Reklama

Spoglądając na wyniki ankiet przeprowadzonych przez Bank of America wśród menedżerów i zarządzających dużymi funduszami, a także przez Goldman Sachs wśród klientów inwestycyjnych, widać coraz większy optymizm wobec przyszłej koniunktury w Stanach Zjednoczonych.

“27% naszych klientów spodziewa się recesji w USA, a 73% nie. Jest to bardziej optymistyczne niż konsensus prognoz ekonomicznych i bardziej optymistyczne niż w ubiegłym roku (w ubiegłym roku 57% klientów spodziewało się recesji)” - czytamy w świeżym raporcie Goldman Sachs.

 

Wykres: Badanie Goldman Sachs - “Czy spodziewasz się recesji w USA w 2024 roku?”

recesja coraz blizej zdumiewajace prognozy ekspertow na 2024 grafika numer 1recesja coraz blizej zdumiewajace prognozy ekspertow na 2024 grafika numer 1 

Źródło: Goldman Sachs

Reklama

 

Według analityków Goldman Sachs, te pozytywne nastroje mogą wynikać z odbicia na rynku akcji pod koniec 2023 roku, dobrych wiadomości na temat spowolnienia inflacji czy spadku oczekiwań dotyczących stóp procentowych.

“Oczekujemy, że obawy przed recesją będą nadal słabnąć. Jednak pomimo dobrych wiadomości na temat wzrostu gospodarczego i inflacji w 2023 roku, obawy o recesję wśród prognostów nie zniknęły całkowicie” - zwrócili uwagę analitycy banku inwestycyjnego.

“Nawet w Stanach Zjednoczonych, które w ubiegłym roku osiągnęły wyraźnie lepsze wyniki pod względem wzrostu gospodarczego, mediana prognoz nadal szacuje prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w ciągu najbliższych 12 miesięcy na około 50%. To tylko nieznaczny spadek w porównaniu z 65% prawdopodobieństwem obserwowanym pod koniec 2022 roku i znacznie powyżej naszego własnego prawdopodobieństwa na poziomie 15%” - dodali.

“Istnieją cztery główne powody naszego optymizmu co do wzrostu: (1) realny wzrost dochodu do dyspozycji jest dodatni, (2) opór ze strony polityki pieniężnej i fiskalnej jest już za nami, (3) działalność produkcyjna powinna się ożywić oraz (4) banki centralne nie potrzebują recesji, aby obniżyć inflację” - czytamy dalej w analizie Goldman Sachs.

Reklama

Co ciekawe, to globalne kwestie geopolityczne stanowią najczęściej przywoływany przez klientów Goldman Sachs potencjalny czynnik ryzyka dla gospodarki w 2024 roku.

Większość klientów (54%) uważa "geopolitykę" za największe ryzyko dla globalnej gospodarki i rynków w 2024 roku. Rzeczywiście, podczas gdy eskalacja napięć na Bliskim Wschodzie od początku października ponownie wywołała obawy, w szerszym ujęciu wojna na Ukrainie trwa, a napięcia na linii Chiny kontynentalne-Tajwan utrzymują się. Ponadto w 2024 roku połowa światowej populacji będzie głosować, w tym na Tajwanie (w zeszłym tygodniu), w Indiach i Stanach Zjednoczonych.

Coraz bardziej “świetlany” obraz kształtuje się także w cyklicznym badaniu Bank of America przeprowadzanym wśród zarządzających funduszami. Otóż obecnie, 41% badanych menedżerów nie spodziewa się recesji w 2024 roku. To najczęstsza odpowiedź z dostępnych opcji.

Pozostałe opcje to scenariusz pojawienia się recesji: 21% ankietowanych stwierdziło, że będzie to II kwartał, 20% III kwartał, 6% I kwartał i 5% IV kwartał.

 

Wykres: Badanie Bank of America - “Kiedy spodziewasz się recesji w amerykańskiej gospodarce?”

Reklama

 recesja coraz blizej zdumiewajace prognozy ekspertow na 2024 grafika numer 2recesja coraz blizej zdumiewajace prognozy ekspertow na 2024 grafika numer 2

Źródło: Bank of America.

 

Tylko 2% badanych inwestorów uważa, że recesja jest prawdopodobna w ciągu najbliższych 12 miesięcy. To spadek wobec 15% w grudniu 2023 i najniższy poziom od blisko dwóch lat.

 

Czytaj również: Gospodarka Polski odbije od dna - prognoza znanego eksperta - TYLKO W FXMAG

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama