- Czy inflacja będzie przyspieszać w kolejnych miesiącach?
- Jakie są prognozy dla stopy inflacji CPI na 2025 i 2026 rok?
- Inflacja wróci do celu NBP dopiero pod koniec w 2026 roku?
Inflacja w Polsce mocno wzrosła - znamy nowe dane
Stopa inflacji w Polsce w grudniu 2024 roku wyniosła 4,8% rdr, wynika ze wstępnego odczytu Głównego Urzędu Statystycznego. Zatem, przeciętny poziom cen w gospodarce był w grudniu o blisko 5% wyższy niż pod koniec 2023 roku.

Źródło: Macronext.
Są to dane szacunkowe, które będą jeszcze poddane rewizji. Aczkolwiek zasadniczo są one zgodne z finalnymi statystykami publikowanymi w połowie miesiąca.
Miesiąc do miesiąca ceny w Polsce wzrosły średnio o 0,4% w grudniu 2024 roku, oszacował wstępnie GUS.

Źródło: Macronext
Nieaktualne prognozy inflacji NBP? Uważaj! Są już nowe projekcje banku centralnego
Stopa inflacji prawdopodobnie utrzyma się zdecydowanie powyżej celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego przez cały 2025 rok, wynika z projekcji banku centralnego opublikowanych w grudniu.
Zwracamy uwagę, że dostępne na stronie NBP prognozy inflacyjne są już nieaktualne. Mowa o cyklicznej projekcji listopadowej, któa jest ostatnim oficjalnym dokumentem instytucji przewidującym co stanie się z cenami w Polsce w 2025 roku.
Od czasu jej publikacji wiele się wydarzyło. Przede wszystkim, dowiedzieliśmy się o tym, że ceny energii zostaną zamrożone na okres 9 miesięcy 2025 roku. To bardzo mocno wpłynęło na oczekiwania inflacyjne i oczywiście zmieniło tor projekcji inflacyjnej NBP.
Narodowy Bank Polski dokonał już rewizji swoich przewidywań, które poznaliśmy w trakcie grudniowej konferencji prezesa banku, prof. Adama Glapińskiego. Przy okazji publikacji decyzji monetarnej Rady Polityki Pieniężnej, przedstawił on nowe projekcje NBP dla inflacji CPI w Polsce w 2025 i 2026 roku.
“W Sejmie została przyjęta ustawa, która ani nie mrozi, a nie nie odmraża, tylko mrozi częściowo na część roku. Tego nie przewidywaliśmy. To zamrożenie do września jest trudne do interpretacji” - stwierdził wówczas prof. Glapiński, prezes NBP.
Te nowe prognozy zakładają już scenariusz zamrożenia cen energii. Niestety, względem tego, co przewidywano jeszcze w listopadzie, inflacja zapewne będzie zjawiskiem bardziej bolesnym dla Polaków.
Czytaj także: Prawda o wolności w Polsce. Tak źle nie było od co najmniej 22 lat - pokazało badanie
Prognoza inflacji w Polsce w 2025 roku od NBP
Stopa inflacji konsumenckiej zapewne nie spadnie do celu inflacyjnego banku centralnego w 2025 roku, wynika ze zaktualizowanej w grudniu projekcji NBP. Według listopadowej projekcji, miało tak się stać pod koniec tego roku.
Jednak nowe “scenariusze kształtowania się inflacji CPI w Polsce” zakładają, że tak się nie stanie. Do marca 2025 roku prawdopodobnie obaczymy stopę inflacji na poziomie nawet 5,4% rdr, zakłada grudniowa prognoza NBP.
Wartości powyżej 5% rdr możemy obserwować przez całe pierwsze półrocze, szacuje NBP, a najmniejsza w 2024 roku wartość rzędu 4% oczekiwana jest w III kwartale 2024 roku.
Niestety, końcówka 2025 roku przyniesie ponowne przyspieszenie wskaźnika cen w kierunku 5% rdr, ocenił Narodowy Bank Polski.

Źródło: Narodowy Bank Polski.
“Model ekonometryczny pokazuje nam, że dochodzimy do górnego pułapu, inflacja (stabilizuje się) przez kilka miesięcy, dwa trzy kwartały, a potem znów rośnie. To zupełnie co innego” - skomentował prof. Adam Glapiński, prezes NBP, w trakcie grudniowej konferencji.
Inflacja w celu dopiero pod koniec 2026 roku
“To mrożenie na trzy kwartały w przyszłym roku przesuwa też punkt dojścia do celu inflacyjnego. To pozostaje w ramach 2026 roku, ale przesuwa na koniec 2026 roku. Przesuwa o jakieś pół roku. Wszystko się zmienia” - stwierdził Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.
“Obecne prognozy nie sugerują w żaden sposób, żeby inflacja miała wrócić do celu w najbliższych kwartałach. Ta nowa ustawa obniża jakby inflację przez trzy kwartały, ale potem te ceny znowu wzrosną i inflacja rośnie”
Zobacz również: Inflacja w celu jednak na koniec 2026 - szef NBP.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję