Nowe dane Eurostatu o inflacji. W Polsce znaczny spadek
Inflacja w Polsce w kwietniu spadła. Mimo wyraźnej zmiany nasz kraj wciąż znacznie odbiega od unijnej średniej. Inflacja w Polsce jest kilkakrotnie wyższa niż np. we Francji.

Inflacja w Polsce w kwietniu spadła. Mimo wyraźnej zmiany nasz kraj wciąż znacznie odbiega od unijnej średniej. Inflacja w Polsce jest kilkakrotnie wyższa niż np. we Francji.
Eurostat przygotował zestawienie kwietniowych odczytów inflacji HICP w Unii Europejskiej, która dla “Wspólnoty” wyniosła 2,4% w porównaniu rok do roku. Inflacja w strefie euro w kwietniu 2025 roku była niższa i wyniosła 2,2%, co jest takim samym rezultatem, jaki Eurostat odnotował w marcu.
“W kwietniu 2025 roku największy wkład w roczną inflację w strefie euro miały usługi (+1,80 punktu procentowego, pp), a następnie żywność, alkohol i tytoń (+0,57 pp), dobra przemysłowe z wyłączeniem energii (+0,15 pp) i energia (-0,35 pp)” - podaje Eurostat.
Czytaj też: Nawrocki wygrał w USA i... DPS-ie, w którym przebywa Pan Jerzy
W kwietniu 2025 roku w Polsce inflacja HICP spadła o 0,7 punktu procentowego w porównaniu do marca 2025 roku, gdy wynosiła 4,4%. Nasz kraj z inflacją na poziomie 3,7% w porównaniu rok do roku uplasował się jednak wśród krajów z wyższymi stopami inflacji, znacznie przewyższając unijną średnią, która w kwietniu była niższa o 1,3 punktu procentowego.
Warto podkreślić, że w badaniu przeprowadzonym przez Eurostat chodzi o inflację HICP (Harmonized Index of Consumer Prices), czyli miarę inflacji stosowanej w Unii Europejskiej. To spójny indeks cen konsumenckich, który pozwala na porównywanie inflacji między różnymi krajami “Wspólnoty”.
Krajem, który w kwietniu zanotował najwyższą inflację HICP - według danych Eurostatu - jest Rumunia, gdzie stopa inflacji w porównaniu rocznym wyniosła 4,9%. Krajów, w których inflacja wyniosła 4% i więcej, łącznie jest sześć w Unii Europejskiej. Oprócz Rumunii, w tym gronie znalazły się także: Estonia - 4,4%, Węgry - 4,2%,Holandia - 4,1%, Łotwa 4% i Chorwacja - 4%.
Wykres. Roczne stopy inflacji w kwietniu 2025 roku w Unii Europejskiej.
Źródło: Eurostat.
Różnica w punktach procentowych między krajami “Wspólnoty” jest ogromna. Rumunię, w której zanotowano najwyższą inflację i Francję, gdzie stopa jest najniższa, dzielą aż 4 punkty procentowe. W kraju znad Sekwany inflacja HICP wyniosła 0,9% w porównaniu rocznym. Niską inflację zanotowano także na Cyprze - 1,4%, w Danii - 1,5%, Czechach - 1,7%, Luksemburgu - 1,7% oraz Finlandii - 1.9%.
Kwietniowe odczyty inflacji HICP i CPI różnią się od siebie, co oczywiście wynika z różnic produktowych w badanych koszykach i metodologii. Inflacja CPI dotycząca cen towarów i usług wzrosła o 4,3% w porównaniu do analogicznego miesiąca w 2024 roku (przy wzroście cen usług o 6,3% i towarów o 3,5%).
Jak podaje GUS wpływ na to miały między innymi ceny mieszkań (wzrost o 8,3%), żywności (o 5,3%), restauracji i hoteli (o 6,1%), napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 6,1%) oraz kosztów związanych z utrzymaniem zdrowia (o 5,3%).
Inflacja cen towarów i usług w porównaniu marca i kwietnia 2025 roku była wyższa o 0,4% (w tym usług o 1,1%, a towarów o 0,2%).
“Wpływ na zmianę wysokości inflacji (..) miały ogółem wyższe ceny w zakresie: żywności (o 0,8%), odzieży i obuwia (o 2,2%) oraz rekreacji i kultury (o 1,1%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio: o 0,18 p. proc. i po 0,08 p. proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 0,5%) obniżyły wskaźnik ogółem o 0,05 p. proc.” podaje GUS.
Źródło: GUS.
Źródło: GUS.
Zobacz również: „Wyścig zacięty bardziej niż oczekiwano”. Znane banki komentują wyniki wyborów w Polsce
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję