Obniżek stóp procentowych wyczekują nie tylko Polacy, ale też obywatele wielu innych państw. Jak sytuacja na tej płaszczyźnie będzie kształtowała się w najbliższym czasie w USA? Swoje prognozy przedstawił Goldman Sachs.
Jak Fed będzie prowadził politykę monetarną w przyszłym roku, prognozuje Goldman Sachs
Czy podobnie będzie w Polsce?
Kiedy obniżka stóp procentowych w USA?
Fed przez ponad rok utrzymywał stopy procentowe na poziomie 5.25% - 5,5%. Pułap ten ustanowiono pod koniec lipca 2023 roku, a pierwsza obniżka po tym okresie miała miejsce stosunkowo niedawno, bo pod koniec września. Wówczas stopy procentowe obniżono o aż 50 punktów bazowych za jednym razem. Niedługo później, bo na początku listopada Fed znów je nieco obciął, ale tym razem subtelniej, bo o 25 punktów bazowych.
✕Spodziewane cięcia stóp procentowych w USA
Źródło: CME FedWatch
Obecnie znajdują się na poziomie 4,50%-4,75%. Przed nami jeszcze jedno posiedzenie Fed w tym roku. Kolejna decyzja ws. stóp procentowych zapadanie już 18 grudnia. Jak sugerują pozycje zajęte przez amerykańskich inwestorów, które obrazuje CME FedWatch, prawdopodobnie znów dojdzie do obniżki stóp procentowych. Aż 97% spodziewa się zejścia do poziomu 4,25-4,50%.
Obniżki stóp procentowych w USA - prognozy Goldman Sachs
Nad potencjalnymi obniżkami stóp procentowych w USA pochylili się także analitycy Goldman Sachs, którzy postanowili zaprognozować, jakie decyzje może podejmować Fed w kolejnym roku. Co ciekawe, ich najnowsze przewidywania zawierają pewną zmianę względem wcześniejszych. Pierwotnie spodziewano się bowiem kolejnych cięć już w styczniu, ale w nowej prognozie się z tego wycofano.
✕Prognozy dotyczące stóp procentowych w USA
Źródło: Goldman Sachs
To nie oznacza jednak, że Amerykanie powinni się spodziewać odwrócenia trendu i nagłych podwyżek. Fachowcy Goldman Sachs sugerują bowiem, że Fed będzie chciało utrzymać tendencję cięcia stóp procentowych, ale nie chce robić tego zbyt szybko i intensywnie. W związku z tym spodziewają się, że obniżki będą ogłaszane co drugie posiedzenie. W każdym przypadku powinny wynosić 25 punktów bazowych.
Reklama
Jeśli więc te założenia by się spełniły, o obniżkach stóp procentowych w USA słyszelibyśmy w marcu, później w czerwcu, a na sam koniec we wrześniu. Ostatecznie po tych zabiegach stopy procentowe powinny znajdować się wówczas na poziomie 3,50%-3,75%.
Obniżki stóp procentowych w USA - jakie pozycje zajmują inwestorzy?
Jak prognozy Goldman Sachs prezentują się w zestawieniu z pozycjami zajmowanymi przez inwestorów wynikającymi z CME FedWatch? Ich przewidywania co do stycznia są bardzo podobne. Aż 81% inwestorów oczekuje utrzymania poziomu po grudniowych cięciach. 61% zajęło też pozycje dotyczące obniżki w marcu. Co ciekawe, niecałe 10% wierzy, że wyniesie ona aż 50 punktów bazowych.
Im dalej sięgamy w przyszłość, tym pozycje zajmowane przez inwestorów dotyczące stóp procentowych bardziej się "rozjeżdżają". Największa część z nich, konkretnie 41%, spodziewa się, że Fed w czerwcu zostanie przy poziomie, który ma ustalić w marcu, a nie dodatkowo go obniży, tak jak przewiduje Goldman Sachs. Kolejnych cięć największa część inwestorów spodziewa się dopiero we wrześniu. Ci jednak nastawiają się na poziom 3,75%-4,00%, czyli nieco wyższy niż ten prognozowany przez Goldman Sachs.
Obniżki stóp procentowych - co z Polską?
A kiedy możemy spodziewać się obniżek stóp procentowych w naszym kraju? Lepiej nie patrzmy na Amerykanów, bo nieprędko. Pierwotnie członkowie Rady Polityki Pieniężnej sugerowali, że może do nich dojść w drugiej połowie przyszłego roku. Jak jednak wynika ze słów Adama Glapińskiego, prezesa NBP, te założenia są już nieaktualne. Wszystko przez trudną do przewidzenia inflację, na którą wpływ będzie miało zamrożenie cen energii.
Reklama
Obniżka stóp procentowych w najbliższych miesiącach bądź kwartałach odsunęłaby powrót inflacji do celu, być może nawet na 2027 r., oczywiście w świetle bieżących danych i prognoz - tłumaczył na łamach Dziennika Gazety Prawnej Glapiński
W związku z tym obniżek stóp procentowych w naszym kraju nie ma się co spodziewać nawet w przyszłym roku. Należy się nastawiać na to, że najbliższe cięcia będą dopiero w 2026 roku. A i do tego czasu wiele może się zmienić.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję