Inflacja pod kontrolą Europejskiego Banku Centralnego
Stopa inflacji CPI wyniosła w październiku w Polsce 5,0% rdr, poinformował GUS w oparciu o wstępne szacunki. Jest to najwyższa wartość od grudnia 2023 roku. To również siódmy z rzędu rosnący odczyt wskaźnika.

Źródło: Macronext, dane GUS.
Więcej o odczycie stopy inflacji CPI w Polsce pisaliśmy tutaj: "Inflacja w Polsce jeszcze wyższa. To już siódmy miesiąc wzrostu z rzędu"
Gdy w Polsce stopa inflacji oddala się do celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego, to w strefie euro miara ta jest pod kontrolą instytucji, wynika z nowo opublikowanych danych.
Stopa inflacji HICP w strefie euro wyniosła 2% rok do roku, wynika z wstępnych rachunków Eurostatu. To wartość dokładnie w celu inflacyjnym Europejskiego Banku Centralnego. Zakłada on, że wskaźnik HICP powinien utrzymywać się na poziomie około 2% w średnim terminie.

Źródło: Macronext, dane Eurostat.
Niepokój wśród europejskich bankierów powodować może jednak wysoki odczyt stopy inflacji bazowej. W październiku było to według początkowych szacunków 2,7% rok do roku, co było wartością wyższą od prognozy 2,6%. Po raz ostatni na poziomie 2% bazowy wskaźnik HICP był jesienią 2021 roku, czyli trzy lata temu.
Wykres: Stopa inflacji bazowej HICP w strefie euro (rdr)

Źródło: Trading Economics, dane Eurostat.
Pośród poszczególnych elementów wskaźnika inflacyjnego HICP, uwagę zwraca przede wszystkim kwestia cen energii. W strefie euro kategoria "energia" zanotowała spadek o 4,6% rok do roku w październiku.
Dla porównania, GUS oszacował, że "nośniki energii" w Polsce podrożały o 11,5% rok do roku. To znacząco różnica i choć wartości te nie powinny być dokładnie porównywane, to ogólna tendencja jest wyraźnie dostrzegalna: energia tanieje w strefie euro, a w Polsce jest coraz droższa.

Źródło: Eurostat.
"Spoglądając na główne składniki inflacji w strefie euro w październiku, to usługi wstępnie notują najwyższą roczną stopę wzrostu (3,9%, stabilnie w porównaniu z wrześniem)" - czytamy w komunikacie Eurostat.
Ceny wzrosły również w kategorii "żywność, alkohol i tytoń" o 2,9% rok do roku, a także w segmencie "towarów przemysłowych nieenergetycznych", o 0,5% rdr.
"Inflacja HICP w strefie euro w X wzrosła do 2,0% r/r z 1,7% r/r we IX, głównie z powodu efektów bazowych, które będą jeszcze podbijały inflację w najbliższych miesiącach. EBC mimo to będzie kontynuował obniżki stóp proc., by "nie prowokować" recesji w UE" - komentowali eksperci z PKO.
Zobacz także: To niemal pewne, co ważnego wydarzy się po wyborach w USA. Ta decyzja wpłynie na cały świat
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję