Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Wysoka inflacja to problem Polski, ale nie Europy. Nowe dane nie pozostawiają złudzeń

Stopa inflacji w Polsce w październiku oddaliła się od celu inflacyjnego NBP. Tego samego dnia poznaliśmy dane ze strefy euro. Tam, wskaźnik inflacji konsumenckiej był dokładnie w celu inflacyjnym EBC.

Wysoka inflacja to problem Polski, ale nie Europy. Nowe dane nie pozostawiają złudzeń
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1.  
    1. Inflacja pod kontrolą Europejskiego Banku Centralnego
      • Ile wynosi inflacja w strefie euro?

      • Czy w Polsce ceny rosną szybciej?

       

      Inflacja pod kontrolą Europejskiego Banku Centralnego

      Stopa inflacji CPI wyniosła w październiku w Polsce 5,0% rdr, poinformował GUS w oparciu o wstępne szacunki. Jest to najwyższa wartość od grudnia 2023 roku. To również siódmy z rzędu rosnący odczyt wskaźnika.

       

      wysoka inflacja to problem polski ale nie europy nowe dane nie pozostawiaja zludzen grafika numer 1wysoka inflacja to problem polski ale nie europy nowe dane nie pozostawiaja zludzen grafika numer 1
      Źródło: Macronext, dane GUS.
       

      Więcej o odczycie stopy inflacji CPI w Polsce pisaliśmy tutaj: "Inflacja w Polsce jeszcze wyższa. To już siódmy miesiąc wzrostu z rzędu"

       

      Gdy w Polsce stopa inflacji oddala się do celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego, to w strefie euro miara ta jest pod kontrolą instytucji, wynika z nowo opublikowanych danych.

      Reklama

      Stopa inflacji HICP w strefie euro wyniosła 2% rok do roku, wynika z wstępnych rachunków Eurostatu. To wartość dokładnie w celu inflacyjnym Europejskiego Banku Centralnego. Zakłada on, że wskaźnik HICP powinien utrzymywać się na poziomie około 2% w średnim terminie.

       

      wysoka inflacja to problem polski ale nie europy nowe dane nie pozostawiaja zludzen grafika numer 2wysoka inflacja to problem polski ale nie europy nowe dane nie pozostawiaja zludzen grafika numer 2
      Źródło: Macronext, dane Eurostat.

       

      Niepokój wśród europejskich bankierów powodować może jednak wysoki odczyt stopy inflacji bazowej. W październiku było to według początkowych szacunków 2,7% rok do roku, co było wartością wyższą od prognozy 2,6%. Po raz ostatni na poziomie 2% bazowy wskaźnik HICP był jesienią 2021 roku, czyli trzy lata temu.

       

      Reklama

      Wykres: Stopa inflacji bazowej HICP w strefie euro (rdr)

      wysoka inflacja to problem polski ale nie europy nowe dane nie pozostawiaja zludzen grafika numer 3wysoka inflacja to problem polski ale nie europy nowe dane nie pozostawiaja zludzen grafika numer 3
      Źródło: Trading Economics, dane Eurostat.

       

      Pośród poszczególnych elementów wskaźnika inflacyjnego HICP, uwagę zwraca przede wszystkim kwestia cen energii. W strefie euro kategoria "energia" zanotowała spadek o 4,6% rok do roku w październiku.

      Dla porównania, GUS oszacował, że "nośniki energii" w Polsce podrożały o 11,5% rok do roku. To znacząco różnica i choć wartości te nie powinny być dokładnie porównywane, to ogólna tendencja jest wyraźnie dostrzegalna: energia tanieje w strefie euro, a w Polsce jest coraz droższa.

       

      wysoka inflacja to problem polski ale nie europy nowe dane nie pozostawiaja zludzen grafika numer 4wysoka inflacja to problem polski ale nie europy nowe dane nie pozostawiaja zludzen grafika numer 4
      Źródło: Eurostat.

       

      Reklama

      "Spoglądając na główne składniki inflacji w strefie euro w październiku, to usługi wstępnie notują najwyższą roczną stopę wzrostu (3,9%, stabilnie w porównaniu z wrześniem)" - czytamy w komunikacie Eurostat.

      Ceny wzrosły również w kategorii "żywność, alkohol i tytoń" o 2,9% rok do roku, a także w segmencie "towarów przemysłowych nieenergetycznych", o 0,5% rdr.

      "Inflacja HICP w strefie euro w X wzrosła do 2,0% r/r z 1,7% r/r we IX, głównie z powodu efektów bazowych, które będą jeszcze podbijały inflację w najbliższych miesiącach. EBC mimo to będzie kontynuował obniżki stóp proc., by "nie prowokować" recesji w UE" - komentowali eksperci z PKO.

       

      Zobacz także: To niemal pewne, co ważnego wydarzy się po wyborach w USA. Ta decyzja wpłynie na cały świat


      Przemysław Tabor

      Przemysław Tabor

      Zastępca redaktora naczelnego FXMAG. YouTuber na kanale YouTube FXMAG. Od lat publikuje teksty o gospodarce, rynku nieruchomości, surowcach i giełdzie. Inwestor z wieloletnim doświadczeniem.


      komentarze

      Komentarze

      Sortuj według:  Najistotniejsze

      • Najnowsze
      • Najstarsze

      Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

      Reklama
      Reklama

      Najnowsze

      Polecane