- Co jest powodem kryzysu w branży winiarskiej?
- W jakim kluczowym kraju produkcja spadła o 23%?
- Czy problemy miną?
Załamanie produkcji wina - była najmniejsza od 1962 roku
Zbiory wina na świecie okazały się najgorsze od 62 lat, wynika z nowych danych Międzynarodowej Organizacji Winorośli i Wina (OIV). Z zebranych statystyk wynika, że po raz ostatni tak niska produkcja miała miejsce w 1962 roku!
W Unii Europejskiej produkcja wina spadła o 10% w 2023 roku osiągając drugi najniższy odnotowany wolumen wina od początku XXI wieku.
Dane oparte są na produkcji pochodzącej z 50 państw członkowskich organizacji, która skupia producentów posiadających 75% światowej powierzchni winnic. Powodem tak fatalnego wyniku są przede wszystkim “ekstremalne warunki pogodowe”.
Eksperci identyfikują zmiany klimatyczne, które wywołują gwałtowne zjawiska atmosferyczne i pogodowe. Wymieniane są susze, gwałtowne burze raz pożary.
Według OIV, to główny powód napędzający spadkową tendencję zbiorów i produkcji w branży winiarskiej na świecie. Oczywiście, to nie jedyna przyczyna, ale najpoważniejsza i będą największym wyzwaniem.
Winorośl jest często uprawiana na obszarach na świecie, które są szczególnie podatne na zmiany klimatu. Produkcja zależy od odpowiedników warunków i gdy one zmieniają się, spadają zbiory.
Warunki pogodowe wpłynęły na główne regiony produkujące wino na półkuli północnej i południowej. Problemy i ich poważne skutki okazały się gorsze niż wstępne szacunki przedstawione w listopadzie, poinformowała Międzynarodowa Organizacja Winorośli i Wina.
Z jednej strony były pożary i susze, a z drugiej… powodzie i ulewy. W niektórych krajach deszczowa wiosna spowodowała pleśń, powodzie, uszkodzenia i straty w winnicach.
Czytaj także: Upadł bank w USA! Czy powraca kryzys banków regionalnych
Kryzys winiarski we Włoszech - spadek produkcji wina o 23%
Włochy znalazły się w gronie krajów, które bardzo mocno ucierpiały. Tam, spadek produkcji wyniósł aż 23%!
Powodem są ulewne deszcze, które wywołały szereg chorób winorośli. Była to głównie pleśń, które dotknęła produkcje w centralnych i południowych regionach.
Duży problem we Włoszech były także powodzie i gradobicia, które doprowadziły do najmniejszej wielkości produkcji od 1950 roku.
Produkcja spadła również z powodu warunków klimatycznych w innych europejskich krajach produkujących wino. Niemcy odnotowały spadek o 3,8%, Węgry o 2,1%, a Austria o 6,5%.
Zobacz również: Kryzys kosztów życia - 69% osób nie gromadzi żadnych oszczędności
Krach produkcji wina w Hiszpanii - o 26% mniej niż średnia pięcioletnia
Hiszpania również doświadczyła znacznego spadku, osiągając najniższą produkcję od 1995 roku. To spadek o ponad 20% w porównaniu z 2022 roki i o 26% mniej niż średnia z poprzednich pięciu lat.
W niektórych częściach Hiszpanii w ciągu ostatnich kilku lat występowały poważne niedobory wody. Na początku tego roku w Katalonii ogłoszono stan zagrożenia suszą.
Eksperci meteorologiczne ostrzegają, że susze mogą stać się nową normą w basenie Morza Śródziemnego już za 30 lat, jeśli nie podejmiemy natychmiastowych działań w związku ze zmianami klimatu.
Jednocześnie, konsumpcja wina wyraźnie spadła. Jest ona na najniższym poziomie od 1996 roku. Powodem jest przede wszystkim inflacja wywołująca spadek popytu. Co więcej, duży konsument, Chiny, notuje gwałtowny spadek spożycia wina z uwagi na spowolnienie w gospodarce.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję