Nastroje amerykańskich konsumentów są złe i w sierpniu uległy pogorszeniu. Ich oczekiwania inflacyjne urosły. Czyli generalnie – gospodarka USA nie ma przed sobą dobrego okresu… Widać zmienność na dolarze amerykańskim, ale należy pamiętać, że właśnie przemawia szef Fed Jerome Powell (w Jackson Hole).
- Odczyt indeksu Michigan University za sierpień rozczarował, wyniósł 69,5 pkt. (1,7 pp. poniżej oczekiwań).
- Oczekiwania Amerykanów co do inflacji poszły w górę.
- Amerykańscy konsumenci są niepewni co do perspektyw gospodarki.
- Aktualny odczyt jest sporo poniżej długoterminowych średnich.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
69,5 pkt. wyniósł finalny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan za sierpień, a oczekiwano 71,2 pkt. W lipcu sięgał 71,6 pkt. To pokazuje psujące się nastroje amerykańskich konsumentów.
Notowania indeksu Michigan University
Źródło: Trading Economics
Odczyty pokazujące oczekiwania inflacyjne poszły w górę. Te z rocznym wyprzedzeniem wzrosły z 3,4% w zeszłym miesiącu do 3,5% w tym miesiącu. Obecny odczyt pozostaje powyżej przedziału 2,3-3,0% obserwowanego w ciągu 2 lat przed pandemią. Długoterminowe oczekiwania inflacyjne wyniosły 3,0% trzeci miesiąc z rzędu, pozostając w wąskim przedziale 2,9-3,1% przez 24 z ostatnich 25 miesięcy. Oczekiwania te są podwyższone w stosunku do przedziału 2,2-2,6% obserwowanego w ciągu dwóch lat przed pandemią.
Zobacz także: 35-godzinny tydzień pracy i 300 tys. mieszkań na "tani wynajem” - Lewica w Częstochowie przedstawiła program wyborczy
Consumer inflation expectations in August for the year ahead outlook remain steady in the mid-3% range -- moderately above the Fed's 2% inflation target, according to today's revision from U. of Michigan: https://t.co/EMkHElzYUC pic.twitter.com/2YodcGQhmg
— James Picerno (@jpicerno) August 25, 2023
Amerykańscy konsumenci wykazują niepewność
"Po gwałtownym wzroście w ciągu ostatnich kilku miesięcy, nastroje konsumentów przesunęły się w sierpniu w bok z niewielkim spadkiem, który nie różni się statystycznie od lipca" - komentuje dyrektorka Survey of Consumers Joanne Hsu. "Nastroje osiągnęły drugi najwyższy odczyt od 21 miesięcy i znajdują się obecnie około 39% powyżej historycznego minimum osiągniętego w czerwcu 2022 roku. Podczas gdy warunki zakupu dóbr trwałych i oczekiwania dotyczące warunków życia poprawiły się, długoterminowe perspektywy gospodarcze spadły w tym miesiącu o około 12%, ale pozostają wyższe, niż zaledwie dwa miesiące temu. Konsumenci rozważyli kombinację pozytywnych i negatywnych czynników w gospodarce, co doprowadziło do równoważących się trendów w różnych grupach demograficznych. Konsumenci uważają, że poprawa w gospodarce w ciągu ostatnich 3 miesięcy uległa spowolnieniu, szczególnie w odniesieniu do inflacji, i są niepewni co do przyszłych perspektyw” – podkreśla Hsu.
Zobacz również: Gospodarka Niemiec w coraz gorszym stanie! Recesja w RFN może być dłuższa, niż zakładano!
The University of Michigan consumer sentiment index is down to 69.5 in the final August report after 71.6 in July. The final reading is a downward revision from the preliminary report. #sentiment pic.twitter.com/5ikoNsIpQV
— Econoday, Inc. (@Econoday) August 25, 2023
Nastroje wyraźnie poniżej historycznej średniej
„Umieszczając dzisiejszy odczyt w szerszym kontekście historycznym, trzeba zauważyć, że - patrząc od jego początku w 1978 r. - nastroje konsumentów kształtują się o 18,3% poniżej średniego odczytu (średniej arytmetycznej) wynoszącej 85,1 pkt. i 17,3% poniżej średniej geometrycznej wynoszącej 84,0 pkt. Obecny poziom indeksu znajduje się na 16. percentylu z 548 miesięcznych punktów danych w tej serii” – wskazuje Jennifer Nash, analityczka z Vetta Fi.
Podkreśla ona, że wskaźnik Uniwersytetu Michigan charakteryzuje się dużą zmiennością, a bezwzględna średnia miesięczna zmiana wynosi 3,1 pkt. Wskazuje ona, że indeks ten zachowuje się generalnie podobnie do wskaźnika zaufania konsumentów Conference Board, choć to ten drugi jest bardziej zmienny. „Nastroje panujące w badaniu Michigan są podobne do nastrojów właścicieli małych firm, co ujmuje Indeks Optymizmu Biznesowego NFIB” – wskazuje Nash.
Zobacz także: Ceny działek budowlanych w Polsce - jakie stawki obowiązują obecnie w poszczególnych województwach? Gdzie jest najdrożej?
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję