Rośnie prawdopodobieństwo, że w III kwartale gospodarka Niemiec skurczy się, wpływając negatywnie na PKB strefy euro. To oznacza, że maleją szanse na kolejne podwyżki stóp procentowych w strefie euro – uważają eksperci Oxford Economics.
- Warunki gospodarcze w RFN są najgorsze od sierpnia 2020.
- PKB Niemiec był płaski w II kwartale 2023 r., po spadku w dwóch poprzednich kwartałach.
- Niemiecki PKB pozostaje w tyle za innymi dużymi gospodarkami strefy euro.
- Jest duże prawdopodobieństwo, że w III kwartale gospodarka Niemiec skurczy się, wpływając negatywnie na PKB strefy euro.
- Maleją szanse na kolejne podwyżki stóp procentowych w strefie euro – uważają eksperci Oxford Economics.
Dziś nadeszły niepokojące informacje z niemieckiej gospodarki. Indeks Ifo za sierpień odnotował czwarty spadek z rzędu, znalazł się obecnie na poziomie 85,7 pkt. Ocena bieżących warunków gospodarczych w RFN jest najniższa od sierpnia 2020 roku. Pogorszenie nastrojów było szeroko zakrojone, a każdy sektor wykazał niższe odczyty w porównaniu z lipcowymi wynikami. Usługi i budownictwo również odnotowały znaczące spadki oczekiwań biznesowych.
„Biorąc pod uwagę negatywne odczyty Ifo i inne spadające miary, we wrześniowej publikacji prawdopodobnie zrewidujemy w dół naszą prognozę dla niemieckiej gospodarki na III kwartał 2023. To będzie oznaczało, że w III kwartale może się ona skurczyć. Chociaż nie spodziewamy się głębokiej recesji, biorąc pod uwagę odporność popytu i zatrudnienia, pogarszające się perspektywy pokazują, że problemy gospodarcze RFN jeszcze się nie zakończyły” – stwierdzają analitycy Oxford Economics.
Niemiecka gospodarka stoi w miejscu…
Niemiecki PKB był płaski w II kwartale 2023 r., po spadku w dwóch poprzednich kwartałach. Konsumpcja ustabilizowała się w II kwartale i może sygnalizować osiągnięcie dna po spadku w ostatnich dwóch kwartałach. Eksport spadł o 1,1% k/k, podczas gdy import był płaski.
„Ogólnie rzecz biorąc, niemiecka gospodarka pozostaje wrażliwa, cierpiąc z powodu osłabionego popytu krajowego i zewnętrznego” – wskazują eksperci Oxford Economics.
Dzisiejsza publikacja finalnych danych o PKB za II kwartał w Niemczech potwierdziła wstępne odczyty i pokazała, że niemiecki PKB pozostał na niezmienionym poziomie (0% k/k) po spadkach w I kwartale 2023 r. (-0,1%) i IV kwartale 2022 r. (-0,4%).
„Warto zauważyć, że konsumpcja prywatna nie spadła, po spadku w dwóch poprzednich kwartałach, sygnalizując osiągnięcie dna w popycie konsumpcyjnym. Inwestycje trwałe wzrosły o 2,1%, co stanowi pierwszy wzrost od III kwartału 2022 r., przy jedynie niewielkim wzroście w budownictwie (0,2%) oraz maszynach i urządzeniach (0,6%). Eksport spadł o -1,1% k/k, podczas gdy import był płaski, odzwierciedlając słabość popytu zewnętrznego” – komentują eksperci Oxford Economics.
Biorąc pod uwagę najnowsze odczyty, niemiecki PKB pozostaje w tyle za innymi dużymi gospodarkami strefy euro, takimi jak Francja i Hiszpania, które odnotowały wzrost PKB odpowiednio o 0,5% k/k i 0,4% k/k, a także za całą strefą euro.
Zobacz także: W jakim stanie jest ukraińska gospodarka? Zobacz jak duże szkody wyrządzili Rosjanie
Kompozycja niemieckiego PKB
Źródło: Oxford Economics/Haver Analytics
…ale nastroje pogarszają się, co jej dobrze nie wróży
Pomimo stabilizacji odczytów dotyczących PKB, najnowsze dane Ifo wskazują na dalsze pogorszenie nastrojów, a obecna ocena niemieckiej gospodarki musi być najbardziej ponura od sierpnia 2020 roku – wskazują analitycy Oxford Economics.
„Klimat biznesowy uległ dalszemu pogorszeniu we wszystkich sektorach. Usługi i budownictwo odnotowały znaczące spadki, a zarówno klimat biznesowy, jak i oczekiwania gwałtownie spadły. Główny wskaźnik oczekiwań ponownie się pogorszył po niewielkich oznakach stabilizacji w lipcu i obecnie wynosi 82,6 pkt.” – podkreślają eksperci Oxford Economics.
Czytaj również: Turcja – jest zaskakująca decyzja o stopach procentowych! Zobacz jak reaguje kurs liry tureckiej (TRY)
Pogorszenie nastrojów w RFN wskazuje na spadek PKB w III kwartale 2023
Źródło: Oxford Economics/Haver Analytics/S&P Global
„Biorąc pod uwagę ostatnie odczyty Ifo dla Niemiec i inne spadające wskaźniki o wysokiej częstotliwości, prawdopodobnie zrewidujemy w dół naszą prognozę dla Niemiec na III kwartał. To oznacza, że w III kwartale może się ona skurczyć. W związku z tym istnieje również zwiększone ryzyko skurczenia się PKB strefy euro. Stanowi to dodatkowe wsparcie dla naszej tezy, że wrześniowa podwyżka stóp procentowych przez EBC wydaje się coraz mniej prawdopodobna. Ponieważ presja inflacyjna nadal słabnie, oczekuje się, że EBC skupi się na wzroście, co na razie zmniejsza prawdopodobieństwo dodatkowego zacieśnienia polityki pieniężnej” – podsumowują analitycy Oxford Economics.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję