Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

OECD prognozuje, że PKB w Polsce w 2023 r. wzrośnie o 0,9%, a inflacja CPI wyniesie 10,8% - najważniejsze informacje gospodarcze z kraju i ze świata

|
selectedselectedselected
OECD prognozuje, że PKB w Polsce w 2023 r. wzrośnie o 0,9%, a inflacja CPI wyniesie 10,8% - najważniejsze informacje gospodarcze z kraju i ze świata | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W środę o 10:00 GUS publikował będzie dane o październikowej sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej. Oczekujemy wzrostu sprzedaży detalicznej o 3,2% r/r (zgodnie z konsensusem PAP) oraz spadku produkcji budowlanej o 1% r/r (konsensus PAP to wzrost o 1,1% r/r).

Przed południem spływać będą wstępne listopadowe PMI dla strefy euro, a po południu dla USA. Oczekiwane są dalsze sygnały chłodzenia koniunktury.

O 16:00 opublikowane zostaną październikowe dane o sprzedaży nowych domów w USA. Konsensus zakłada spadek z 603 tys. do 570 tys. (annualizowane). O 20:00 opublikowane zostaną minutes z ostatniego posiedzenia FOMC.

 

W kraju

 • Dziś o godz. 10:00 GUS opublikuje dane za październik, o produkcji budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej.
 • W przypadku realizacji ścieżki inflacji z listopadowej projekcji NBP pauza w cyklu podwyżek stóp może być z dużym prawdopodobieństwem kontynuowana - powiedział PAP Biznes członek RPP Henryk Wnorowski. Jego zdaniem, przy odczytach CPI wyższych niż w projekcji jest przestrzeń na kolejne podwyżki stóp, a obecnie trudno dyskutować o ich obniżkach.
 • Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2022 r. wyniosło 6 687,92 zł, co oznacza wzrost o 13,0% r/r - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze r/r wzrosło o 2,4%.
 • Produkcja przemysłowa w październiku 2022 r. wzrosła o 6,8% r/r, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 0,7% - podał Główny Urząd Statystyczny.
 • Ceny produkcji przemysłowej w październiku 2022 r. wzrosły r/r o 22,9%, w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,7% - podał Główny Urząd Statystyczny.
 • W październiku 2022 r. ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego wzrosły w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku o 56,7%, po wzroście o 58,8% miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.
 • Wzrost PKB Polski w 2023 r. może wynieść 1% lub powyżej 1% - powiedział wiceminister finansów, Piotr Patkowski.
 • W listopadzie 2022 r. w większości prezentowanych obszarów gospodarki utrzymują się negatywne oceny koniunktury, wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury znajduje się poniżej średniej długookresowej we wszystkich obszarach - podał Główny Urząd Statystyczny.
 • OECD prognozuje, że PKB w Polsce w 2023 r. wzrośnie o 0,9%, a inflacja CPI wyniesie 10,8% - wynika z najnowszej edycji raportu "Economic Outlook". Ekonomiści OECD szacują, że w 2024 r. wzrost gospodarczy przyspieszy do 2,4%, a wskaźnik CPI wyniesie 6,6% Ryzyka dla prognoz wzrostu są skierowane w dół.
 • Ryzyka makroekonomiczne związane z rosnącymi jednostkowymi kosztami pracy i cenami nieruchomości w Polsce wydają się ograniczone - oceniła Komisja Europejska w corocznym raporcie skierowanym do Parlamentu Europejskiego.
 • Rada UE (państwa członkowskie Unii Europejskiej) zatwierdziła we wtorek wspólny tekst ogólnego budżetu UE na 2023 r., uzgodniony 14 listopada w negocjacjach z Parlamentem Europejskim. Budżet poparła wymagana większość kwalifikowana.

OECD prognozuje, że PKB w Polsce w 2023 r. wzrośnie o 0,9%, a inflacja CPI wyniesie 10,8% - najważniejsze informacje gospodarcze z kraju i ze świata - 1OECD prognozuje, że PKB w Polsce w 2023 r. wzrośnie o 0,9%, a inflacja CPI wyniesie 10,8% - najważniejsze informacje gospodarcze z kraju i ze świata - 1

Reklama

 

Ze świata

 • Na rachunku obrotów bieżących eurolandu deficyt (sa) we wrześniu wyniósł 8,1 mld euro - podał Europejski Bank Centralny w komunikacie.
 • Narodowy Bank Węgier (MNB) utrzymał we wtorek referencyjną, 3- miesięczną depozytową stopę na niezmienionym poziomie 13,00% - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami analityków.
 • Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed w listopadzie wyniósł -9 pkt. wobec -10 pkt. miesiąc wcześniej - poinformował oddział Fed w Richmond.

OECD prognozuje, że PKB w Polsce w 2023 r. wzrośnie o 0,9%, a inflacja CPI wyniesie 10,8% - najważniejsze informacje gospodarcze z kraju i ze świata - 2OECD prognozuje, że PKB w Polsce w 2023 r. wzrośnie o 0,9%, a inflacja CPI wyniesie 10,8% - najważniejsze informacje gospodarcze z kraju i ze świata - 2

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama