Reklama
Reklama
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Nowa projekcja NBP. Oto najważniejsze punkty

    Inflacja w 2025 roku znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 3,63,7%, poinformował Narodowy Bank Polski.

     

    Nowa projekcja NBP. Oto najważniejsze punkty

    W komunikacie NBP zastrzeżono, że projekcja została przygotowana przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP, a także przy uwzględnieniu danych dostępnych do 15 października br.

    Poprzednia, lipcowa projekcja zakładała, że roczna dynamika cen wyniesie 3,5-4,4%.

    Przy tym samym prawdopodobieństwie w 2026 roku inflacja ma znaleźć się w przedziale 1,94,0% (wobec 1,7-4,5% w lipcu br.) oraz 1,1-4,1% w 2027 roku (wobec 0,9-3,8%).

    Z kolei roczne tempo wzrostu PKB według projekcji znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale:

    • 3,13,8% w 2025 roku (wobec 2,9-4,3% w projekcji z lipca br.);
    • 2,74,6% w 2026 roku (wobec 2,1-4,1%);
    • 1,5-3,7% w 2027 roku (wobec 1,3-3,7%).

    „Biorąc pod uwagę obniżenie się inflacji oraz poprawę jej perspektyw w najbliższych kwartałach, w ocenie Rady uzasadnione stało się dostosowanie poziomu stóp procentowych NBP”, czytamy w komunikacie.

    „Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej. Czynnikami ryzyka dla niskiej inflacji pozostaje kształt polityki fiskalnej, ożywienie popytu w gospodarce oraz podwyższona dynamika płac”, dodano.

    Narodowy Bank Polski podkreślił, że źródłem niepewności jest poziom cen energii oraz kształtowanie się inflacji na świecie.

    „NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla utrzymania inflacji na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie. NBP może stosować interwencje na rynku walutowym”, przekazano.

    Rada Polityki Pieniężnej podjęła dziś decyzję o obniżeniu stopy referencyjnej NBP o 25 punktów bazowych do poziomu 4,25%.

    Pozostałe stopy procentowe NBP zostały ustalone na poziomie:

    • stopa lombardowa: 4,75%;
    • stopa depozytowa: 3,75%;
    • stopa redyskontowa weksli: 4,30%;
    • stopa dyskontowa weksli: 4,35%.

     

    Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński przemówi na konferencji poświęconej ocenie bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce w czwartek, 6 listopada o godzinie 15:00.

     

    nowa projekcja nbp tak zmieni sie inflacja w polsce grafika numer 1nowa projekcja nbp tak zmieni sie inflacja w polsce grafika numer 1

    Źródło: Trading Economics.

     

    Zobacz również: Inflacja w Polsce - znamy nowe dane. Złoty traci w reakcji na odczyt

    Reklama

    Oliwia Róża Serwa

    Oliwia Róża Serwa

    Redaktor i wydawca FXMAG. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Akademii Ignatianum w Krakowie. Magister stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Laureatka XI edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka, wygrana za reportaż „Żyj dla mnie”. Wielokrotnie nagradzana stypendiami za wyniki w nauce i wyróżnieniami za działania społeczne. Specjalistka w sprawach polityki i historii USA.

    Obserwuj autoraLinkedIn


    komentarze

    Komentarze

    Sortuj według:  Najistotniejsze

    • Najnowsze
    • Najstarsze

    Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

    Reklama
    Reklama

    Najnowsze

    Polecane