Gospodarka Niemiec kończy miniony rok na minusie, a co więcej - od pandemicznego 2020 roku PKB naszego zachodniego sąsiada niemal nie drgnęło. Analitycy nie mają złudzeń w kwestii wyraźnego odbicia niemieckiej gospodarki w 2024 roku. W tym kontekście ciekawy wydaje się jednak kolejny znacznie lepszy od oczekiwań styczniowy odczyt indeksu nastrojów w gospodarce Niemiec.
Na skróty:
- Indeks ZEW po raz kolejny okazał się lepszy od oczekiwań
- Nastroje w niemieckiej gospodarce są najlepsze od niemal roku
- Wciąż jednak prognozy dla niemieckiego PKB nie są zbyt optymistyczne
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG
We wtorek Europejskie Centrum Badań nad Gospodarką (ZEW) opublikowało pierwszy w tym roku odczyt indeksu nastrojów w gospodarce Niemiec. Najnowszy odczyt indeksu ZEW po raz kolejny przyniósł spore zaskoczenie, rozmijając się z oczekiwaniami analityków. W styczniu odczyt indeksu nastrojów w niemieckiej gospodarce wyniósł bowiem aż 15,2 pkt, wobec konsensusu rynkowego na poziomie równych 12 pkt.
Dla porównania, w grudniu indeks ZEW wyniósł 12,8 pkt. i również był znacząco wyższy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się wyniku na poziomie 8,7 pkt.
Styczniowy odczyt indeksu ZEW jest najwyższym od lutego ubiegłego roku i jednocześnie szóstym z rzędu wzrostowym. Po raz trzeci przyjmuje on wartość dodatnią, co jest optymistycznym sygnałem ze strony inwestorów instytucjonalnych i profesjonalnych analityków - indeks ZEW może bowiem notować wyniki od -100 do 100 pkt., gdzie odczyt na poziomie 0 oznacza neutralną ocenę sytuacji gospodarczej Niemiec w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy. Odczyt poniżej zera oznacza oczekiwane pogorszenie, zaś wynik na plusie oczekiwane polepszenie sytuacji gospodarczej i warunków ekonomicznych.
???????? PKB Niemiec w 2023r spadło o 0,3%, ale barometry nastrojów zwiastują ożywienie. Składowa oczekiwań indeksu ZEW rośnie 6 raz z rzędu przebijając prognozy i osiągając wartość najwyższą od lutego ub.r. Po serii rozczarowań to za mało, aby euro wróciło do zwyżki względem USD. #EUR pic.twitter.com/yE0JuxKlqK
— Bartosz Sawicki (@BPSawicki) January 16, 2024
Czytaj również: Ani grosza do budżetu! Gigantyczna strata NBP oficjalnie potwierdzona
Warto dodać, że optymistyczny styczniowy odczyt indeksu nastrojów w niemieckiej gospodarce pojawia się w dość ciekawym kontekście - w poniedziałek Destatis (Niemiecki Urząd Statystyczny) potwierdził, że gospodarka naszych zachodnich sąsiadów skurczyła się w ubiegłym roku o 0,3 proc. w porównaniu do 2022 roku. To pierwszy spadek niemieckiego PKB od pandemicznego 2020 roku - w 2022 roku gospodarka Niemiec zanotowała wzrost o 1,9 proc., zaś w 2021 roku najwyższy od dekady wzrost o 2,7 proc.
Co więcej, analitycy zwracają uwagę na problemy, z jakimi będzie musiała borykać się gospodarka Niemiec w tym roku, prognozując wzrost PKB w 2024 roku na poziomie zbliżonym do zerowego.
Bundesbank, czyli niemiecki bank centralny prognozuje symboliczny wzrost niemieckiego gospodarki w tym roku, na poziomie 0,4 proc.
W najbliższych miesiącach spadek inflacji w Niemczech do okolic 2 proc. celu może wesprzeć gospodarstwa domowe, jednak wartość inwestycji - szczególnie budowlanych - może ulec zmniejszeniu. Podano niemiecki rząd planuje mocne zacieśnienie polityki fiskalnej.
Zobacz także: Inflacja w Szwecji - rozczarowujące dane! Kurs korony szwedzkiej (SEK) reaguje
„Patrząc w przyszłość, przynajmniej w pierwszych miesiącach 2024 r., wiele z ostatnich czynników hamujących wzrost gospodarczy nadal będzie występowało, a w niektórych przypadkach będą miały nawet silniejszy wpływ niż w 2023 r. Ryzyko, że rok 2024 będzie kolejnym rokiem recesji, jest wysokie” - twierdzą analitycy ING Banku.
????????Federalny Urząd Statystyczny podał, że gospodarka RFN skurczyła się w 2023 r. o 0,3%. W dół ciągnął ją głównie sektor wytwórczy, zwłaszcza przemysł energochłonny, który zaliczył spadek o blisko 11%. Do głównych czynników obciążających przemysł należą wciąż wysokie ceny energii. pic.twitter.com/s4cHKKtgyw
— Michał Kędzierski (@mlkedzierski) January 15, 2024
Sam indeks ZEW jest mniej istotnym wskaźnikiem wyprzedzającym nastrojów gospodarczych niemieckiej gospodarki od indeksu Ifo. Jest publikowany nieprzerwanie od 1991 roku i powstaje na bazie ankiet wypełnianych przez 350 profesjonalnych analityków i inwestorów instytucjonalnych z Niemiec. Ankietowani odpowiadają na pytania dotyczące tego jak ich zdaniem będzie kształtowała się sytuacja gospodarcza w Niemczech, a ostateczny odczyt wskaźnika jest stosunkiem pozytywnych do negatywnych oczekiwań określonym w skali od -100 do 100 pkt.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję