Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. W tym tygodniu uwaga przenosi się z EBC na Fed
    1. Zobacz także: Emocjonujący tydzień na Wall Street. Scenariusz obniżki stóp Fed odrzucony przez rynki
  2. GUS poda szczegóły majowej inflacji

    W tym tygodniu uwaga przenosi się z EBC na Fed

    W poprzednim tygodniu Europejski Bank Centralny zgodnie z oczekiwaniami obniżył stopy procentowe. Rada Prezesów EBC powstrzymała się jednak od komunikowania tempa dalszego łagodzenia polityki pieniężnej w strefie euro uzależniając je do napływu nowych danych i informacji. Decyzja EBC nie zaskoczyła i przez to reakcja rynkowa była ograniczona. Niespodzianką okazały się natomiast dane z amerykańskiego rynku pracy w maju. Liczba etatów poza rolnictwem wzrosła aż o 272 tys. m/m, po wzroście o 165 tys. m/m miesiąc wcześniej, co umocniło amerykańską walutę.

    Wpływ ten spotęgowały wstępne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. O ile nie zmieni się największa koalicja w Europarlamencie (Europejska Partia Ludowa, Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów oraz Renew Europe), to wyniki wyborów w największych gospodarkach strefy euro (Francja, Niemcy) lokalnie zwiększają niepewność co do układu politycznego. Zwłaszcza we Francji, gdzie prezydent M.Macron rozpisał nowe wybory parlamentarne. Ten tydzień rozpoczyna się zatem mocnym dolarem, któremu sprzyjają również oczekiwania co rezultatu posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej oraz danych o inflacji CPI. Według konsensusu prognoz indeks CPI za maj wyniesie 3,4% r/r, podobnie jak miesiąc wcześniej, a więc nadal znacząco przewyższając cel inflacyjny Fed.

    W takich warunkach stopy procentowe nie ulegną zmianie, a w centrum uwagi będzie tzw. wykres dot-plot, prezentujący oczekiwania członków Rezerwy Federalnej co do oprocentowania w przyszłości. Ostatni wykres z marca br. pokazywał na 3 obniżki o 0,25 pkt proc. w tym roku. Spodziewamy się, że w uaktualnionej wersji bankierzy centralni wskażą na mniejszą liczbę cięć. Wynik posiedzenia i retoryka J.Powella zapewne potwierdzi podejście zależne od napływających danych i nie dostarczą bardziej precyzyjnego forward-guidance dotyczącego przyszłych działań Fed. Rynki finansowe w kwotowaniach wyceniają obecnie, że do końca roku stopy procentowe będą niższe o 36,5 pkt baz., co oznacza 1-2 obniżki stóp do końca tego roku.

     

    Zobacz także: Emocjonujący tydzień na Wall Street. Scenariusz obniżki stóp Fed odrzucony przez rynki

     

    GUS poda szczegóły majowej inflacji

    W piątek GUS opublikuje szczegółowe dane o inflacji za maj, która według szybkiego szacunku GUS wyniosła 2,5% r/r wobec 2,4% r/r w kwietniu. Przypomnijmy, że odczyt ten był pozytywną niespodzianką, ponieważ konsensus rynkowy wynosił 2,8% r/r, do czego przyczyniła się mniejsza zwyżka cen żywności, ale także wyhamowanie inflacji bazowej. Według naszych szacunków inflacja bazowa, mierzona jako wskaźnik CPI po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 3,8% r/r wobec 4,1% r/r miesiąc wcześniej. Publikowane przez GUS dane pozwolą ocenić na ile jest to efekt czynników sezonowych i przejściowych (np. promocje i wyprzedaże odzieży i obuwia), a ma ile trwalszy trend.

    O ile słabszy popyt i mocny złoty sprzyjają dezinflacji cen towarów, to większą uporczywością charakteryzują się ceny usług. W naszej ocenie opublikowane dane nie powinny zasadniczo zmienić oceny średnioterminowych perspektyw inflacji. Wskaźnik CPI wyraźnie wzrośnie w II poł. tego roku, ze względu na modyfikację działań osłonowych w zakresie cen energii. Przyspieszy także inflacja bazowa. Wysoka dynamika płac, ciasny rynek pracy, perspektywa ożywienia popytu konsumpcyjnego, w połączeniu z widocznym przyspieszeniem oczekiwań inflacyjnych, będą spowalniały trwały powrót inflacji do celu NBP. Z tego też powodu w naszej oceni dane te nie zmienią oczekiwań rynkowych co do ścieżki stóp proc. w Polsce, które w najbliższych miesiącach będą utrzymywane na obecnym poziomie.

     


    Millennium analizy i komentarze

    Millennium analizy i komentarze

    Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


    Tematy

    komentarze

    Komentarze

    Sortuj według:  Najistotniejsze

    • Najnowsze
    • Najstarsze

    Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

    Reklama
    Reklama