Reklama
Kurs euro:  4.29
Kurs dolara:  4
Kurs funta:  5.07
Kurs franka:  4.48
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.29
Kurs dolara:  4
Kurs funta:  5.07
Kurs franka:  4.48
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wall Street

Co to jest Wall street?

Nie ma osoby na świecie, która chociaż w jakimś kontekście nie usłyszałaby o Wall Street. Jest to ulica w Stanach Zjednoczonych, a konkretnie w Nowym Jorku. Wyrażenie Wall Street stosowane jest powszechnie na określenie amerykańskiego rynku finansowego. Wynika to z faktu, że Wall Street kiedyś faktycznie było miejscem, w której mieściły się największe instytucje finansowe Stanów Zjednoczonych. Poniekąd pozostało tak do dzisiaj. Na Wall Street przede wszystkim odwiedzić możemy Nowojorską Giełdę Papierów Wartościowych (NYSE; ang. New York Stock Exchange). To jednak nie jedyna giełda, której siedzibę możemy uświadczyć na Wall Street. Kolejnym doskonałym przykładem jest chociażby NASDAQ (ang. National Association of Securities Dealers Automated Quotations) czy AMEX (American Stock Exchange). Jak więc widzimy, Wall Street nie bez powodu kojarzy się z bogactwem i kwintesencją „amerykańskiego snu”, skupiając większość najważniejszych i najbardziej prestiżowych instytucji finansowych Stanów Zjednoczonych. Biorąc pod uwagę fakt, że USA zajmują dominującą pozycję w gospodarkach światowych, można kolokwialnie mówić o Wall Street jak o centrum finansowym świata. W chwili obecnej znaczenie Wall Street nieznacznie jednak podupada. Nie należy tego traktować jako zjawiska negatywnego, lecz raczej jako coś pozytywnego. Jedną z przyczyn jest bowiem czysta praktyczność: coraz większy rozwój gospodarczy tworzy coraz więcej zainteresowanych do zlokalizowania swojej siedziby w centrum Nowego Jorku. Jest to jednak niemożliwe ze względu na przepych – powiększa się zatem strefa finansowa w chwili obecnej i pod względem urbanistycznym wychodzi poza Wall Street. Prawdopodobnie jednak w szeroko rozumianej popkulturze nazwa, nota bene jednej z najsłynniejszych ulic świata, Wall Street kojarzyć się będzie z bogactwem i centrum finansowym.

Polski Wall street

Jak już powiedzieliśmy, popularność Wall Street powoduje szerokie występowanie w popkulturze właśnie tego motywu (widoczne to jest nawet na płaszczyźnie polskiego rynku muzycznego, o czym świadczy produkcja „Polski Wall Street” autorstwa donGURALesko). Polskim Wall Streetem określa się fachowo Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Porównując obroty giełdowe trudno jednak zobaczyć jakiekolwiek „powinowactwo” jednego podmiotu względem drugiego. Polska Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) jest znacznie mniej rozwinięta od amerykańskiej, notowanych jest mniej spółek, które mają mniejsze kapitały, wolumeny, poziomy dywidend czy też poziomy obrotów łącznych.

Wall street – konferencja w Karpaczu

W czerwcu 2017 roku odbyła się kolejna już konferencja w Karpaczu o nazwie „Wall Street”. Wszyscy goście zostali zaproszeni do ekskluzywnego Hotelu Gołębiewskiego, który pochwalić się może aż pięcioma gwiazdkami. W konferencji od lat biorą udział ludzie najbardziej związani z warszawską Giełdą Papierów Wartościowych. Są to przede wszystkim wiceprezesi największych spółek znanych z indeksu WIG20 (a nawet część z WIG30) oraz przedsiębiorcy zajmujący się tematyką finansową i giełdową. Nie brakuje również kadry akademickiej w postaci profesorów i doktorów nauk ekonomicznych, a także reprezentacji ze strony najpopularniejszych domów maklerskich oraz banków komercyjnych. Konferencja, która odbyła się w tym roku, była zorganizowana po raz dwudziesty pierwszy.

Inwestowanie na Wall street

Inwestowanie na Wall Street nie musi być odwiecznym, nierozwiązywalnym i niespełnionym marzeniem. O ile Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych, podobnie jak NASDAQ czy AMEX, wymaga od tradera podstawowej znajomości rynku, elementarnych umiejętności czytania wykresów i robienia analizy technicznej, o tyle wszystko, czego potrzebujemy, zależy od siły naszej determinacji i pracy własnej. Obecnie bowiem inwestowanie na Wall Street jest banalnie proste. Wszystko dzięki ofercie domów maklerskich, która jest bardzo bogata i również uwzględnia, za odpowiednią prowizją i kaucją (z reguły 100 dolarów), opcję inwestowania na rynkach zagranicznych.