Proponowany wzrost płacy minimalnej w 2025 r o ok 7.5% jest zdecydowanie niższy niż w poprzednich dwóch latach, ale z drugiej strony nie powinno to dziwić. Ostatnie duże podwyżki płacy minimalnej były w dużej mierze związane z wysoką inflacją która obecnie wróciła do niskiego poziomu ale też z drugiej strony, oczekiwane podwyżki chociażby energii raczej spowodują jej lekki wzrost w drugiej połowie 2024 r. Rada Polityki Pieniężnej, w odróżnieniu do innych banków centralnych na świecie cały czas wstrzymuję się z pierwszymi obniżkami stóp procentowych, właśnie w oczekiwaniu na zachowanie się inflacji w drugiej połowie roku.
Niemniej jednak, nawet przy oczekiwanym wzroście inflacji, nie powinna ona wrócić do poziomów wysoko-jednocyfrowych, tak więc proponowany przez Rząd wzrost płacy minimalnej o 7.5% nie powinien mieć silnego impulsu proinflacyjnego w gospodarce i jest raczej wyważonym kompromisem pomiędzy oczekiwaniami społecznymi a kwestiami monetarnymi.
Z punktu widzenia gospodarki i przedsiębiorców, każdy wzrost płacy minimalnej rodzi problemy związane z konkurencyjnością kosztów produkcji oraz możliwością przeniesienia przynajmniej części tych kosztów na końcowego odbiorcę. Przy dobrzej koniunkturze gospodarczej jest to o wiele łatwiejsze. A czy tak będzie w 2025 r, to oczywiście czas pokaże. Abstrahując od kwestii geopolitycznych które w ostatnich latach wymuszają korekty bieżącej polityki gospodarczej, to przy założeniu braku dalszej eskalacji wojny na Ukrainie, to Polska gospodarka powinna w kolejnych latach otrzymać widoczny impuls w postaci inwestycji związanych z realizacją KPO.
Wydaję się że, po ostatnich cięższych dwóch latach targanych silną inflacją, konsument także powinien z każdym kwartałem zyskiwać na sile. Tak więc, wydaję się że przy względnie stabilnym otoczeniu geopolitycznym są podstawy zakładać że proponowany wzrost płacy minimalnej zostanie “wchłonięty” przez w miarę dobrze funkcjonującą Polską gospodarkę. Ale oczywiście, ten scenariusz, jak zresztą każdy, ma kilka czynników o podwyższonej niewiadomej.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję