Poznaliśmy decyzję Europejskiego Banku Centralnego o stopach procentowych. Podniósł on koszt pieniądza o 25 pb., główną stopę do 4,25%, zgodnie z oczekiwaniami. Kurs euro reaguje nieznacznie. Prezes EBC Christine Lagarde zapewnia, że bank będzie walczył o sprowadzenie inflacji do celu 2% i nie wiadomo, jaką decyzję podejmie we wrześniu.
- EBC podniósł stopę refinansową w strefie euro o 25 pb., do 4,45%.
- EBC podniósł stopę depozytową do 3,75%, o 25 pb.
- To 9 z rzędu podwyżka stóp proc. w strefie euro.
- Stopy w strefie euro są najwyższe od 22 lat.
- EBC zapowiada twardą walkę z inflacją, by sprowadzić ją do celu 2%.
- W czerwcu inflacja CPI w strefie euro wynosiła 5,5%.
Europejski Bank Centralny (EBC) podniósł stopy w strefie euro o 25 pb. Przypomnijmy, że ekonomiści spodziewali się podwyżki stóp procentowych o 25 pb.
Stopa refinansowa poszła w górę do 4,25%, natomiast depozytowa do 3,75%.
Główna stopa proc. w strefie euro
Źródło: Trading Economics
9 podwyżka z rzędu do poziomu najwyższego od 22 lat
To 9 z rzędu podwyżka stóp w strefie euro. Od lipca 2022 urosły o 425 pb. Obecny poziom jest najwyższym od 22 lat.
Mimo to, daleko do celu EBC (2%).
We raised interest rates by 0.25 percentage points.
— European Central Bank (@ecb) July 27, 2023
See our latest monetary policy decisions https://t.co/vsCDJF2hUn pic.twitter.com/7CxEebXxcE
Inflacja CPI w strefie euro spada już 3 miesiące z rzędu (w czerwcu wyniosła 5,5% r/r), ale inflacja bazowa znów rośnie. I to właśnie inflacja bazowa jest głównym zmartwieniem dla EBC. Jest ona napędzana silnym rynkiem pracy, na którym płace rosną.
Zachęcamy do oglądania konferencji prezes EBC Christine Lagarde.
Zobacz również: Konferencja prezesa Fed - podniesiemy stopy procentowe w USA, albo nie podniesiemy. Dolar traci po słowach Powella
Wskaźnik CPI w strefie euro – 12m
Źródło: Trading Economics
Cel: CPI na poziomie 2%
Jak uzasadnia swoją decyzję EBC? Czytamy w komunikacie, że inflacja co prawda w dalszym ciągu się obniża, ale „zbyt długo będzie za wysoka”. Rada Prezesów EBC chce, by powróciła do docelowego poziomu 2% w średnim okresie.
„Dzisiejsza podwyżka stóp procentowych odzwierciedla przeprowadzoną przez Radę Prezesów ocenę perspektyw inflacji, dynamiki inflacji bazowej i siły transmisji polityki pieniężnej. Biorąc pod uwagę rozwój sytuacji od poprzedniego posiedzenia, przewiduje się, że inflacja do końca roku jeszcze spadnie, lecz przez dłuższy czas będzie przekraczać docelowy poziom. Chociaż część wskaźników wykazuje oznaki osłabienia, inflacja bazowa w ujęciu łącznym pozostaje wysoka. Wcześniejsze podwyżki stóp procentowych wciąż mocno oddziałują na gospodarkę: warunki finansowania, które ponownie się zacieśniły, coraz bardziej osłabiają popyt, a przez to istotnie przyczyniają się do sprowadzania inflacji do docelowego poziomu” – napisał EBC w komunikacie.
EBC zapowiedział, że będzie chciał, by „stopy procentowe EBC znajdowały się na poziomach wystarczająco restrykcyjnych tak długo, jak będzie to konieczne do szybkiego powrotu inflacji do docelowego poziomu 2% w średnim okresie”. Rada Prezesów zapewnia, że utrzyma podejście oparte na danych.
Rada Prezesów zdecydowała także, że oprocentowanie rezerw obowiązkowych będzie wynosić 0%. „Ta decyzja zabezpieczy skuteczną transmisję polityki pieniężnej przez utrzymanie obecnego stopnia kontroli nad nastawieniem polityki pieniężnej oraz zapewnienie pełnego oddziaływania decyzji w sprawie stóp procentowych na rynki pieniężne. Jednocześnie poprawi się efektywność polityki pieniężnej, ponieważ zmniejszą się łączne odsetki z tytułu rezerw płacone w ramach realizacji odpowiedniego nastawienia polityki pieniężnej” – tłumaczy EBC.
Lagarde: inflacja powinna spadać, ale trzeba z nią walczyć
Podczas konferencji prasowej prezes EBC Christine Lagarde przyznała, że inflacja CPI spada i będzie do końca roku spadać, jednak to nie oznacza, że bank centralny może spocząć na laurach. Podkreśliła ona wysokie ceny żywności oraz moc rynku pracy, która podtrzymuje wysoką inflację.
„Potencjalne ryzyko wzrostu inflacji pozostaje w grze. Z łatwością można sobie wyobrazić wzrost cen energii oraz surowców rolnych, na przykład w związku z eskalacją konfliktu na linii Rosja – Ukraina, lub na skutek gwałtownych zmian klimatu czy zmian pogodowych” – stwierdziła Lagarde.
Lagarde przyznała, że podwyżki stóp biją w gospodarkę, a szczególnie w rynek kredytu. „Podwyżki stóp szczególnie oddziałują na rynek nieruchomości, gdzie widać już wyraźny spadek popytu na kredyty hipoteczne” – stwierdziła.
Podkreśliła, że nie wiadomo, co ECB zrobi we wrześniu. "Mamy otwarte głowy i obserwujemy. Jesteśmy w pełni zależni od danych z rynku, z gospodarki. Możemy we wrześniu podnieść stopy, możemy je opuścić, mogą zostać na poziomie z lipca. Wszystko jest możliwe, bo nasza decyzja będzie zależała od danych" - podkreśliła. "Jedno jest pewne, naszym celem jest sprowadzenie inflacji CPI do celu 2%. Musimy uczynić naszą politykę pieniężną jak najbardziej efektywną" - dodała.
Zobacz również: UWAGA! Ważne dane z polskiej gospodarki. Pokazują kiedy może się wybudzić z letargu
Popyt na kredyt w dół, na akcje w górę
Jak podwyżkę stóp komentują analitycy? Przede wszystkim wskazują na załamanie popytu na kredyt:
Euro area credit demand plummets.
— Daniel Lacalle (@dlacalle_IA) July 26, 2023
via JP morgan, ECB pic.twitter.com/1U7lzqfjS4
Z kolei analitycy CMC Markets zwracają uwagę na rajd na europejskich akcjach:
Indeks skupiający 50 największych europejskich spółek właśnie wspiął się na poziomy najwyższe od 2007 r.
— CMC Markets Polska (@CMCMarkets_PL) July 27, 2023
Wszystko to w dniu 9 podwyżki stóp przez #EBC w tym cyklu. pic.twitter.com/slP95NlnLZ
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję