-
Ile wyniósł wskaźnik PCE?
-
Opinie amerykańskich banków inwestycyjnych
-
Co dalej ze stopami procentowymi?
Co to jest PCE i dlaczego jest kluczowy dla Fed?
Wskaźnik PCE w listopadzie 2024 roku wyniósł 2,4% w ujęciu rocznym. Dla porównania w październiku 2024 ten współczynnik wynosił 2,3%.

Źródło: Macronext.
Z kolei PCE core w listopadzie 2024 2,8% w ujęciu rocznym. W ubiegłym miesiącu współczynnik ten wyniósł dokładnie tyle samo.

Źródło: Macronext.
Wskaźnik PCE mierzy zmiany cen towarów i usług nabywanych przez konsumentów w USA. Oba wskaźniki są kluczowe dla oceny inflacji w USA. Są one także uważnie monitorowane przez Rezerwę Federalną przy podejmowaniu decyzji dotyczących polityki monetarnej.
Zobacz również: Fed wstrząsnął rynkami!
Rewizje FED na 2025 rok
Decyzje Fed podjęte podczas grudniowego posiedzenia FOMC wywołały duże zaskoczenie na rynkach. Projekcje inflacji PCE na 2025 rok zostały zrewidowane w górę z 2,2% do 2,5%. To znacząca zmiana, która sygnalizuje, że Fed oczekuje dłuższego okresu podwyższonej inflacji niż wcześniej zakładano. Co ważne, zmiana ta ma bezpośredni wpływ na prognozowany poziom stóp procentowych.
Wykres 3. Prognoza dla stopy wzrostu PKB w USA na kolejne lata.

Źródło: Podsumowanie projekcji ekonomicznych Rezerwy Federalnej z grudnia 2024 roku.
Prezes Fed Jerome Powell podkreślał, że choć gospodarka USA jest w dobrej kondycji, to przyszła polityka monetarna będzie zależała od dalszego kształtowania się inflacji. Wyższe projekcje PCE pokazują, że bank centralny przygotowuje się na trudniejszy scenariusz, w którym osłabienie inflacji może zająć więcej czasu.
Morgan Stanley: Fed „bardziej jastrzębi” niż oczekiwano
Inwestorzy szybko dostosowali swoje oczekiwania co do przyszłych decyzji Fed. Analitycy Morgan Stanley zauważają, że grudniowe posiedzenie było znacznie „bardziej jastrzębie” niż przewidywano. W efekcie bank zmodyfikował swoje prognozy dotyczące stóp procentowych.
"Oczekujemy teraz dwóch obniżek o 25 pb w 2025 roku, w marcu i czerwcu. Wcześniej zakładaliśmy trzy obniżki o 25 pb w styczniu, marcu i maju. Fed uwzględnił potencjalne zmiany w polityce handlowej, imigracyjnej i fiskalnej, które mogą prowadzić do wyższej ścieżki inflacyjnej" — podano w komentarzu.
Według Morgan Stanley, Fed pozostanie ostrożny w swoich działaniach, co oznacza, że proces normalizacji stóp procentowych może być bardziej powolny niż wcześniej przewidywano.
Nordea: ryzyko dalszych podwyżek
Z kolei analitycy z Nordea podkreślają, że Fed może zdecydować się na bardziej konserwatywne podejście.
"Chociaż przewidujemy pauzę w styczniu i jednorazową obniżkę o 25 pb w marcu, to istnieje ryzyko, że Fed może zrezygnować z tej obniżki, jeśli administracja prezydenta Trumpa zrealizuje inflacyjną agendę fiskalną" — informują.
Nordea zauważa, że podwyższone ryzyko inflacyjne sprawia, że Fed będzie bardziej ostrożny w luzowaniu polityki.
Co dalej z inflacją i stopami procentowymi?
Najnowsze dane o inflacji PCE oraz rewizje projekcji Fed wyraźnie pokazują, że inflacja pozostaje głównym wyzwaniem dla polityki monetarnej w USA. Chociaż rynek zaczął już wyceniać obniżki stóp w 2025 roku, to Fed wysyła sygnały, iż nie zamierza śpieszyć się z luzowaniem polityki.
Jak wskazują dane, uporczywa inflacja bazowa i niepewność co do skutków polityki fiskalnej mogą skłonić Fed do dłuższego utrzymywania restrykcyjnej polityki. W takiej sytuacji inwestorzy będą musieli dostosować swoje strategie do bardziej wymagającego środowiska.
Czytaj także: Ta decyzja wpłynie na cały świat!
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję