- Jaka jest inflacja w Polsce?
- Czy inflacja będzie spadać?
- Kiedy obniżki stóp procentowych?
Jaka jest inflacja w Polsce w tej chwili?
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w sierpniu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4,3% (wskaźnik cen 104,3). To wynik o 0,1 punktu procentowego wyższy niż w lipcu, kiedy to wzrost taryf na energię spowodował znaczące przyspieszenie inflacji CPI.
W sierpniu żywność i napoje alkoholowe zdrożały o 4,1% w skali roku, jednak w porównaniu do lipca spadły o 0,1%. Ceny nośników energii wzrosły o 10,3% rok do roku, co jest związane z częściowym wzrostem cen energii od 1 lipca oraz niższą bazą odniesienia z poprzedniego roku. W ujęciu miesięcznym ceny nośników energii wzrosły o 0,1%. Paliwa do prywatnych środków transportu były tańsze o 1,7% w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku, a w porównaniu z lipcem spadły o 0,9%.
Tablica 1. Szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2024 r.
Źródło: GUS.
Najnowsze dane GUS wskazują, że inflacja osiągnęła najwyższy poziom w tym roku.
Wykres 1. Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego (w %).
Źródło: GUS (Dane ostateczne z wyjątkiem informacji opracowanej według szybkiego szacunku w sierpniu 2024 r.).
Zobacz także: Co dalej z podatkiem od zysków kapitałowych? Takich wpływów do budżetu nie było jeszcze nigdy
Inflacja w Polsce: eksperci komentują dane GUS
Zaskoczenia nie kryją ekonomiści z mBanku. - Ewidentnie są tu zaskoczenia w górę w ostatnich miesiącach (przynajmniej dla nas). Co ciekawe, zaskoczenia pojawiają się też względem popularnych informacji prasowych śledzących koszyki supermarketowe. Ceny nośników energii leciutko wzrosły - widzimy potencjał na większe wzrosty w związku z wyższymi cenami węgla opałowego w sezonie grzewczym (to nadejdzie). Inflacja bazowa uplasowała się gdzieś w granicach 3,8-3,9%. - czytamy w poście na portalu X.
Największy wpływ na inflację r/r w sierpniu miała inflacja nośników energii. W ujęciu m/m inflacja wzrosła o 0,1% m/m. Inflację bazową za sierpień szacujemy na ok. 3,8% r/r. - komentowali analitycy Aliora.
Natomiast eksperci z biura maklerskiego banku ING podkreślają, że świat zmierza w kierunku obniżek stóp procentowych, a w Polsce możemy spodziewać się ich cięcia w 2025 roku. -Sierpniowy spadek cen żywności był znacznie płytszy niż miesiąc wcześniej. Inflacja bazowa też bez większych zmian względem lipca (3,7-3,8%r/r vs. 3,8%). Świat idzie w kierunku cięć stóp, sygnały z rządu sugerują brak styczniowego skoku cen energii co oznacza, że średnia inflacja w 2025 będzie niższa od lipcowej projekcji NBP. RPP razem z prezesem stopniowo zmienia nastawienie na łagodne. Jednak utrzymanie ekspansji fiskalnej w 2024-25 może nieco spowolnić łagodzenie nastawienia RPP. Wciąż widzimy pierwsze cięcie stóp w 2kw25. - napisano.
Źródło: ING Economics Poland, X.
Co dalej z inflacją w Polsce? Ekonomiści PKO BP przewidują, że inflacja utrzyma się w przedziale 4-5% do końca roku.
Zobacz także: Rekordowe wpływy z dywidend. Zaskakujące założenie w budżecie państwa
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję