Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarz dzienny – trzecia z rzędu wzrostowa sesja na kursie euro do dolara (EUR/USD), silna aprecjacja złotego (EUR/PLN, USD/PLN)

|
selectedselectedselected
Komentarz dzienny – trzecia z rzędu wzrostowa sesja na kursie euro do dolara (EUR/USD), silna aprecjacja złotego (EUR/PLN, USD/PLN) | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

▪  PL: Dziś o godz. 09:00 opublikowane zostanie wyliczenie za sierpień indeksu PMI dla krajowego przemysłu. Spodziewamy się jego spadku do 56,5 pkt z 57,6 pkt w lipcu, co potwierdziłoby nadal silne ożywienie w przemyśle, choć ograniczane przez zatory w łańcuchach dostaw oraz rosnące ceny materiałów i półproduktów.

▪  US: O godz. 14:15 poznamy szacunek liczby etatów w USA w sektorze prywatnym opracowywany przez firmę ADP. Dane te są często rozumiane jako wskaźnik wyprzedzający dla oficjalnych szacunków zatrudnienia poza rolnictwem (non-farm payrolls). Zaznaczamy jednak, że korelacja ta potrafi być luźna.

▪  US: O godz. 16:00 opublikowany zostanie raport ISM dla przemysłu w USA. Według konsensusu prognoz indeks ISM spadnie do 59,0 pkt z 59,5 pkt. Realizacja tych oczekiwań wpisywałaby się w globalne ożywienie w przemyśle ograniczane „wąskimi gardłami" w powiązaniach dostawców. 

Wydarzenia i komentarze

▪  PL: Według wstępnych danych inflacja CPI wzrosła w sierpniu do 5,4% r/r z 5,0% r/r miesiąc wcześniej. Wskaźnik ten kolejny raz przebił oczekiwania. Jest to najwyższa wartość od czerwca 2001 r. Niezmiennie wysoka inflacja cen paliw do prywatnych środków transportu napędza wskaźnik rocznej inflacji, choć czynnik ten nieznacznie osłabł względem lipca. Za wzrost rocznej dynamiki cen w sierpniu odpowiada szybszy wzrost cen żywności, nośników energii (podwyżka cen gazu dla gospodarstw domowych), a także komponent bazowy. Według naszych szacunków inflacja bazowa wzrosła w sierpniu do 3,9% r/r (+0,2% m/m) z 3,7% r/r miesiąc wcześniej. Dane te potwierdzają narastanie presji inflacyjnej w Polsce, napędzanej nie tylko cenami paliw i nośników energii, ale także rosnącymi kosztami dóbr i usług. Silne odbicie globalnej koniunktury powodujące zatory w sieciach dostaw i podnosi ceny surowców oraz półproduktów. Firmy są w stanie przerzucić je na konsumentów. Spodziewamy się, że inflacja w najbliższych miesiącach nie obniży się znacząco.

Komentarz dzienny – Inflacja w Polsce nie odpuszcza. Dziś publikacja m.in. danych PMI dla krajowego przemysłu - 2Komentarz dzienny – Inflacja w Polsce nie odpuszcza. Dziś publikacja m.in. danych PMI dla krajowego przemysłu - 2

Reklama

▪  PL: Drugie wyliczenie wzrostu PKB w 2Q br. wyniosło 11,1% r/r, co oznacza niewielką rewizję w górę z 10,9% r/r. Według zaktualizowanego szacunku PKB w 2Q 2021 wzrósł o 2,1% kw/kw (po korekcji czynników sezonowych). GUS przedstawił także strukturę wzrostu w okresie kwiecień-czerwiec. Zgodnie z oczekiwaniami najsilniej dynamikę PKB podnosiła konsumpcja w sektorze gospodarstw domowych, która wzrosła o 13,3% r/r po wzroście o 0,2% r/r kwartał wcześniej. Odzwierciedla to wpływ zniesienia większości ograniczeń dla działalności gospodarczej, w tym dla handlu, a zwłaszcza usług oraz efekt niskiej bazy odniesienia. Szacunek wzrostu inwestycji (5,0% r/r) okazał się słabszy od naszych oczekiwań. Dane o rachunkach narodowych w 2Q br. utwierdzają nasze optymistyczne oczekiwania dla PKB w tym roku, choć słabszy od naszych założeń odczyt inwestycji dokłada się do nasilających się ryzyk w dół dla naszej prognozy wynoszącej 5,3%. Niezmienne jednak głównym czynnikiem niepewności pozostaje rozwój pandemii.

Komentarz dzienny – Inflacja w Polsce nie odpuszcza. Dziś publikacja m.in. danych PMI dla krajowego przemysłu - 3Komentarz dzienny – Inflacja w Polsce nie odpuszcza. Dziś publikacja m.in. danych PMI dla krajowego przemysłu - 3

▪  GE: Sprzedaż detaliczna (bez aut) w Niemczech po korekcji sezonowej danych spadła w lipcu aż o 5,1% m/m. Odczyt ten okazał się dużo słabszy od konsensusu. Dane te wskazują, że ożywienie w największej gospodarce strefy euro traci rozpęd na początku 3Q br., po mocnych odczytach w 2Q. 

Komentarz dzienny – Inflacja w Polsce nie odpuszcza. Dziś publikacja m.in. danych PMI dla krajowego przemysłu - 1Komentarz dzienny – Inflacja w Polsce nie odpuszcza. Dziś publikacja m.in. danych PMI dla krajowego przemysłu - 1         

Rynki na dziś

Po wczorajszym silnym ruchu umacniającym w wykonaniu złotego dziś liczymy na próbę znalezienia krótkoterminowej równowagi i chęć bronienia okolic niemal 2-miesięcznego minimum w notowaniach EUR/PLN. Przyjmujemy, iż dziś poruszać się będziemy wokół poziomu 4,53 PLN za EUR oczekując na nowe impulsy. Na jutro zaplanowane jest posiedzenie Sądu Najwyższego w sprawie walutowych kredytów hipotecznych. W piątek zaś poznamy dane z amerykańskiego rynku pracy, które są istotne dla perspektyw polityki pieniężnej w USA. Względnego spokoju oczekujemy ponadto po wycenie krajowego rynku długu tym bardziej, iż jutro Ministerstwo Finansów zorganizuje przetarg zamiany obligacji.

Rynek krajowy

Za nami sesja, która przyniosła silną aprecjację złotego. Kurs EUR/PLN z poziomu 4,56 obniżył się do nawet 4,5195, tj. niemal 2-miesięcznego minimum. Źródłem zmian były krajowe dane. O ile struktura danych o PKB za drugi kwartał nie wzbudziła aż tak silnych emocji, to źródłem presji na umocnienie polskiej waluty były dane o inflacji CPI w sierpniu, które okazały się nawet wyższe od naszej - agresywniejszej od konsensusu rynkowego - prognozy. We wtorek złoty wyróżniał się pozytywnie w swoim umocnieniu w stosunku do niektórych walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej, co tylko podkreśla wagę czynnika krajowego. Konsekwencjami wspomnianych odczytów była ponadto zwyżka rentowności na polskim rynku długu była.

Reklama

Zwiększały one bowiem prawdopodobieństwo rozpoczęcia zacieśniania polityki monetarnej podczas listopadowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej i to w wydaniu być może silniejszym od początkowych oczekiwań (25 bps wobec 15 bps oczekiwanych jeszcze niedawno przez rynek). W efekcie najsilniejszą zwyżką dochodowości z całej krzywej zareagowały obligacje 2-letnie (tradycyjnie najbardziej wrażliwe na jakiekolwiek zmiany w poziomie kosztu pieniądza). Rentowność 2-latki urosła we wtorek o 5 bps do 0,40%. Skromniejszy, bo wynoszący 3 bps do 1,83% i wynikający bardziej z analogicznego ruchu na rynku Bunda, był wzrost dochodowości polskiej 10-latki.

Co istotne inwestorzy świadomi niezwykle komfortowej sytuacji budżetowej nie zareagowali na informacje o niemal całościowym sfinansowaniu tegorocznych potrzeb pożyczkowych oraz o wynoszącym ok. 170 mld PLN stanie środków na rachunkach Ministerstwa Finansów. Wrażenia nie zrobił ponadto kalendarz przetargów na wrzesień, który z racji wspomnianego zakończenia finansowania potrzeb przewidzianych na 2021 rok opiera się we wrześniu wyłącznie na dwóch przetargach zamiany. Uzupełnieniem informacji o przetargach tego miesiąca była zapowiedź jednej operacji outright-buy w wykonaniu Narodowego Banku Polskiego w dniu 15.09.

 

Rynki zagraniczne

Eurodolar zanotował wczoraj trzecią z rzędu sesję wzrostową. Początkowo wydawało się, iż zakończy się ona dość okazałym, bo ponad pół-centowym wzrostem notowań. Przez moment kurs EUR/USD wzrósł bowiem do poziomu niemal 1,1850, by jednak w drugiej części dnia oddać część zwyżki. Finalnie jednak udało się notowaniom utrzymać powyżej poziomu 14-dniowej średniej ruchomej (1,1808), co dobrze wróży wzrostom eurodolara w kolejnych dniach. Przypomnijmy, iż najważniejszym momentem tego tygodnia z punktu widzenia kalendarza danych będzie piątek, gdy poznamy istotne dla amerykańskiej Rezerwy Federalnej dane z rynku pracy USA. Wczoraj zmiennością ponownie zaskoczyła para EUR/CHF, która po solidnym wzroście notowań w poniedziałek do 1,0825 zawróciła do 1,0780. Co ciekawe towarzyszył temu niewielki wzrost rentowności niemieckiego długu – o 2 bps do -0,40% - który sugerowałby małą, ale jednak poprawę nastrojów.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Tematy

kurs euro do złotego kurs euro do dolara euro kurs kurs euro pln kurs euro dzisiaj kursy dolara symbol dolara kurs dolara usd kurs złotego do dolara kurs euro nbp aktualny kurs euro cinkciarz kurs euro kurs euro sprzedaż kurs euro cinkciarz wykres dolara kurs euro prognozy ceny dolara kurs euro alior bank prognozy kursu dolara kurs euro ing kurs euro mbank cena dolara usa kurs waluty eurokurs euro kantor kurs euro wykres nbp kurs euro kurs walut euro średni kurs euro kurs euro kupno kurs euro forex sredni kurs euro nbpkurs euro w kantorach kurs euro skup kurs euro bankier kurs euro na żywo kurs euro pko prognozy dolara kurs dolara prognozy na najbliższe dni prognoza dla dolara kurs dolara kupno kurs dolara sprzedaż wartość dolara kurs dolara live nbp kurs dolara średni kurs dolara kur dolara kurs dolara walutomat kurs dolara forum kurs dolara usa przelicznik dolara kurs euro online kurs nbp euro kurs euro prognoza na jutro kurs euro nbp archiwum kurs dolara kalkulator kurs dolara warszawa kurs dolara money kurs rubla do złotego kurs złotego do rubla kurs złotego do hrywny kurs złotego wykres kurs złotego do euro kurs złotego prognoza kurs euro prognozy na najbliższe dni kurs euro alior kurs euro pko bp kurs euro kupno sprzedaż kurs euro rzeszów kurs euro money kurs euro kraków kurs liry tureckiej do złotego dzisiejszy kurs euro kurs euro archiwum kurs hrywny do złotego kurs korony czeskiej do złotego kurs euro bydgoszcz kurs euro opole kurs euro szczecinkantor kurs euro kurs euro prognoza długoterminowa santander kurs euro kurs kuny do złotego kurs sprzedaży euro kurs euro wrocław euro kurs sprzedaż kurs szekli do złotego złoty polski kurs nowy złoty polski polski złoty nowy nowy polski złoty pln polski nowy złoty
Reklama
Reklama