Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prognoza spadku kurs euro (EUR/PLN), będzie poniżej granicy 4,6? Dolar USD pozostanie mocny, rentowności powinny rosnąć

Prognoza spadku kurs euro (EUR/PLN), będzie poniżej granicy 4,6? Dolar USD pozostanie mocny, rentowności powinny rosnąć
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wojna na Ukrainie

 • Działania wojenne: Najcięższe walki toczą się w obwodzie ługańskim oraz w rejonie miasta Izium. Wczoraj ewakuowano około 100 osób z Mariupola w kierunku Zaporoża. Wojska rosyjskie odcięły komunikację w Chersoniu i części obwodu zaporoskiego.
 • Pomoc dla Ukrainy: Wczoraj z wizytą w Kijowie przebywali przedstawiciele amerykańskiego Kongresu na czele z N. Pelosi, przewodniczącą Izby Reprezentantów. Delegacja spotkała się z Prezydentem W. Zełenskim, a po spotkaniach na Ukrainie, przyjechała do Rzeszowa. W ostatnich dniach Prezydent USA J. Biden zwrócił się do Kongresu o przyznanie Ukrainie $33mld pomocy.
 • Sankcje na Rosję: Agencja Bloomberg podała w piątek, że KE ma zaproponować wprowadzenie całkowitego zakazu importu rosyjskiej ropy naftowej do końca 2022 i wdrażanie stopniowych ograniczeń do tego czasu. Decyzje w ramach szóstego pakietu sankcji UE na Rosję mają zostać podjęte w tym tygodniu.

 

USA: seria umiarkowanie pozytywnych danych o koniunkturze.

 • Po rozczarowującym odczycie PKB za 1kw22 w połowie ubiegłego tygodnia, inne dane okazały się bardziej optymistyczne. Wydatki konsumentów wzrosły w marcu o 1,1%m/m w porównaniu z konsensusem 0,6% i przy takim samym wzroście w lutym (po rewizji w górę z 0,2%m/m). Deflator PCE wyniósł w marcu 6,6%r/r przy konsensusie 6,7% i wzroście o 6,3% w lutym. Bazowy PCE zwiększył się o 5,2%r/r w marcu w porównaniu z 5,3% w lutym.
 • Natomiast indeks optymizmu konsumentów Uniwersytetu Michigan wyniósł w kwietniu 65,2pkt, po wstępnym odczycie 65,7pkt oraz 59,4pkt w marcu.

 

Reklama

Najbliższy tydzień na rynkach bazowych: Spodziewane podwyżki stóp Fed i BoE.

 • Najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia będzie posiedzenie Fed (środa) i spodziewana podwyżka stóp procentowych o 50pb. Scenariusza tego nie powinna zmienić rozczarowująca dynamika PKB w 1kw22, która wynikała w dużej mierze z pogorszenia eksportu netto i spadku zapasów. Rynki będą wsłuchiwać się w słowa Prezesa Fed J. Powella odnośnie przyszłej ścieżki stóp oraz planów stopniowej redukcji bilansu Fed.
 • Już dziś poznamy również wskaźniki ISM w USA za kwiecień, w środę dane rynku pracy ADP w kwietniu (konsensus zakłada wzrost o 395tys.), a w piątek dane rynku pracy payrolls (według konsensusu zatrudnienie wzrosło o 380tys. po wzroście o 431tys. w marcu).
 • W czwartek powinno dojść do czwartej z rzędu podwyżki stóp procentowych Banku Anglii o 25pb do 1%.
 • Jeśli chodzi o dane ze strefy euro, to już dziś poznamy odczyty PMI w przemyśle z większych gospodarek i całej strefy euro (konsensus 55,3pkt, taki sam poziom jak miesiąc wcześniej). W środę zostaną opublikowane o sprzedaży detalicznej w strefie euro w marcu (konsensus wzrost o 0,2%m/m po 0,3% w lutym), a w piątek o produkcji przemysłowej w Niemczech w marcu (konsensus spadek o 0,8%m/m po wzroście o 0,2% w lutym).

 

 

Wiadomości krajowe

Dalszy wzrost inflacji CPI w kwietniu 2022 – 12,3%r/r.

 • W kwietniu CPI zwiększyła się o 12,3%r/r, po wzroście o 11,0%r/r w marcu. To najwyższa inflacja CPI od 1998. Obserwowaliśmy bezprecedensowo wysoki na tle ostatnich dwóch dekad wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych (4,2%m/m). W ujęciu rocznym żywności rosną w dwucyfrowym tempie (12,7%) po raz pierwszy od 2000. Spadek cen paliw względem marca okazał się tylko nieznaczny (-0,8%m/m), natomiast nośniki energii podrożały o 2,4%m/m.
 • Utrzymuje się silna presja na wzrost inflacji bazowej. Szacujemy, że w ujęciu miesięcznym ceny w kategoriach bazowych wzrosły czwarty miesiąc z rzędu, o ok. 1,2%m/m. W ujęciu rocznym inflacja bazowa wzrosła do 7,7%r/r z 6,9%r/r miesiąc wcześniej. To najwyższy wskaźnik od 2000. Boom konsumpcyjny ułatwia przerzucania kosztów na ceny detaliczne. Trwająca ekspansja fiskalna wzmacnia obecne zewnętrzne impulsy cenowe, co pokazują dane o inflacji bazowej.
 • Najbliższe miesiące przyniosą dalszą propagację szoków cenowych w gospodarce. Wzrost kosztów związanych z energią i materiałami zmusza firmy do podnoszenia cen swoich wyrobów. Presję kosztową dodatkowo podbijają rosnące wynagrodzenia. Lokalny szczyt inflacji (13-15%r/r) przewidujemy w połowie 2022 oraz na początku 2023, jednak należy być przygotowanym na bardziej pesymistyczne scenariusze cenowe.

 

Agencja Moody's potwierdziła dotychczasowy rating Polski.

 • W piątek agencja ratingowa Moody's potwierdziła rating Polski na poziomie A2 z perspektywą stabilną. W kontekście wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu, agencja wskazała na: 1) starania Polski w kierunku zwiększenia bezpieczeństa energetycznego, gwarancje bezpieczeństwa i obecność wojsk NATO; 2) odporność gospodarki i silne ramy instytucjonalne, ale przy stopniowej erozji praworządności; 3) korzystna struktura długu (przewaga długu w PLN) i jego relatywnie niski koszt.

 

Reklama

Premier zapowiada wniosek do KE o nowe środki unijne na uchodźców.

 • Premier M. Morawiecki poinformował, że Polska i Czechy wkrótce wspólnie wystąpią o nowe środki z KE w związku z napływem uchodźców z Ukrainy. Premier podkreślił, że chodzi o nowe środki, a nie realokację już istniejących funduszy.

 

Plany emisyjne MF i BGK na maj.

 • MF poinformowało, że na koniec kwietnia posiadało na rachunkach budżetowych około PLN87mld w porównaniu z PLN95,3mld na koniec marca. Do tej pory MF sfinansowało 2/3 potrzeb pożyczkowych brutto na ten rok według obowiązującej ustawy budżetowej. W maju ministerstwo planuje jeden przetarg sprzedaży obligacji w dniu 26 maja o wartości PLN3-7mld oraz jeden przetarg zamiany 12 maja. Natomiast BGK może przeprowadzić jeden przetarg sprzedaży obligacji covidowych w dniu 18 maja.
 • Resort finansów poinformował, ze w marcu inwestorzy zagraniczny zwiększyli stan posiadanych obligacji skarbowych o PLN3md do PLN130mld, co wpłynęło na nieznaczny wzrost udziału nierezydentów w krajowych SPW do 15,4% z 15,3% w lutym.

 

Najbliższy tydzień w kraju: Posiedzenie RPP w centrum uwagi.

 • Głównym wydarzeniem tego tygodnia na rynku krajowym będzie czwartkowa decyzja RPP i spodziewana podwyżka stóp procentowych o 100pb przy obecnym poziomie stopy referencyjnej NBP 4,5%. Jeszcze dziś poznamy PMI w przemyśle (konsensus 52,3pkt po 52,7pkt w marcu, nasza prognoza: 51,2pkt).

 

 

Komentarz rynkowy

 • W ubiegłym tygodniu para €/US$ dotarła do wieloletnich dołków poniżej 1,05. Wsparciem dla amerykańskiej waluty były oczekiwania na kolejne podwyżki stóp Fed, podczas gdy nad euro wisiało ryzyko recesji w Europie w razie rozszerzenia kontr-sankcji przeciw UE przez Rosję. Ruch wyhamował dopiero po rozczarowaniu danymi o PKB USA za 1kw22, pokazującymi, że zbyt mocny dolar skutkuje znacznym pogorszeniem bilansu handlowego USA. Na bazowych rynkach długu dominowały wzrosty rentowności. Skala osłabienia np. Bunda była jednak niewielka, gdyż wsparciem dla wycen były obawy o zatrzymanie dostaw gazu do innych państw UE.
 • W ubiegłym tygodniu złoty nerwowo zareagował na zatrzymanie eksportu rosyjskiego gazu do Polski. Kurs €/PLN wzrósł z 4,64 ponad 4,70. W kolejnych dniach krajowa waluta odrobiła jednak większość strat. Rynek uwierzył w rządowe zapewnienia, że Polska jest przynajmniej krótkoterminowo zabezpieczona w surowiec. Pomógł też dalszy wzrost oczekiwań na podwyżki stóp NBP po kolejnym zaskoczeniu inflacją z kraju. Obserwowaliśmy również wzrost rentowności SPW na całej krzywej. To efekt zarówno sytuacji na rynkach bazowych, jak i wspomnianych danych z kraju.
Reklama

 

Dolar pozostanie mocny, rentowności powinny rosnąć.

 • Przez weekend nie pojawiły się informacje wskazujące na rozszerzenie rosyjskiego embarga na dostawy gazu do UE. W mediach przewijały się też informacje, że m.in. Niemcy dostosują się do żądań Rosji w kwestii zakupów gazu. To kraj silnie uzależniony od importu rosyjskiego gazu, embargo prawdopodobnie oznaczałoby recesję. To przynajmniej krótkoterminowo zmniejsza presję na euro. W tym tygodniu odbędzie się jednak posiedzenie FOMC, na którym spodziewamy się podwyżki stóp o 50pb oraz zapowiedzi rozpoczęcia redukcji bilansu Fed. Naszym zdaniem Komitet powinien przygotowywać również rynek na kolejne podwyżki stóp po 50pb na najbliższych posiedzeniach. To prawdopodobnie oznacza, że w kolejnych dniach para €/US$ utrzyma się przy 1,05. Większy ruch w dół byłby raczej możliwy w razie ponownego wzrostu napięć na rynkach. Na obecnych poziomach nie ma już stop loss, których wykonanie mogłoby zepchnąć kurs niżej, a decyzja Fed jest w cenach.
 • Ryzyko zatrzymania importu gazu do dużych gospodarek UE i związanej z tym recesji prawdopodobnie będzie jednak ciążyć euro w kolejnych tygodniach. To oznacza, że para €/US$ może przez dużą część reszty 2kw22 utrzymywać się bliżej 1,05, tj. poniżej poziomów, które wynikałyby z samej różnicy w wycenianej przez rynek ścieżce stóp Fed i EBC.
 • Na bazowych rynkach długu oczekujemy wzrostów rentowności, przy czym powinno dojść do dalszego wzrostu spreadu między krzywą amerykańską i niemiecką. Sytuacja gospodarcza uzasadnia dalsze podwyżki stóp Fed oraz redukcję bilansu tej instytucji. Wysoka inflacja sugeruje też, że do zacieśnienia swojej polityki zbliża się również EBC. Wzrost rentowności np. Bunda powinny jednak hamować m.in. obawy dalszego ograniczenia eksportu gazu do Europy przez Rosję. Szereg gospodarek, np. Niemcy, są na to nieprzygotowane i w takiej sytuacji zagrożone recesją. To z kolei wykluczyłoby podwyżki stóp EBC w najbliższym czasie.

 

Polityka NBP wsparciem dla złotego. SPW nadal pod presją.

 • Nastroje na rynkach pozostają względnie dobre, a dane o PKB z USA wyhamowały presję na spadek €/US$. To powinno pozwolić złotemu w miarę spokojnie przejść przez długi weekend w kraju, czyli okres niższej płynności. W ciągu tygodnia-dwóch spodziewamy się dalszego spadku €/PLN do 4,60 lub nawet niżej. Z jednej strony, inwestorzy wydają się wierzyć, że krótkoterminowo Polska jest zabezpieczona na niedobory energii, ale ceny mogą już być wyższe (jeżeli Polska nie będzie w stanie kupić surowca z Niemiec). Z drugiej ciągłe zaskoczenia inflacją podnoszą oczekiwany przez rynek docelowy poziom stóp NBP. Powinno się to potwierdzić podczas posiedzenia RPP we czwartek, gdy spodziewamy się wzrostu stóp o 100pb.
 • Wyższy poziom stóp NBP oznacza także szybsze zejście €/PLN w dłuższym terminie, szczególnie, że wzrostu stóp w Europie spodziewamy się dopiero raczej pod koniec roku. W naszej ocenie para może zbliżyć się do 4,50 już na przełomie kwartału, wraz z zakładanym spadkiem napięć związanych z wojną.
 • Perspektywy krajowego rynku długu nadal oceniamy negatywnie. Ciągłe zaskoczenia inflacją po wyższej stronie podnoszą wyceniany docelowy poziom stóp NBP. Obecne sankcje Rosji to także przede wszystkim ryzyko inflacyjne dla Polski. Gasną też oczekiwania na szybkie obniżki stóp, np. już w przyszłym roku. Wzrosło co prawda ryzyko zahamowania eksportu gazu z Rosji do Niemiec. Oznaczałoby to pogorszenie koniunktury u naszego partnera handlowego, a więc i w Polsce. Taki scenariusz powinien jednak skutkować wzrostem asset swapów, kompensując spadek oczekiwań na podwyżki stóp NBP

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Tematy

kurs euro kurs euro do złotego kurs dolara amerykańskiego po ile euro euro kurs cena euro cena euro dzisiaj kurs dolara dzisiaj euro cena kurs euro pln kurs euro dzisiaj kurs dolara cinkciarz jaki jest kurs euro kurs euro prognoza kurs dolara prognozy kurs dolara usd kurs dolara wykres po ile jest euro kurs euro nbp aktualny kurs euro cinkciarz kurs euro kurs euro sprzedaż euro po ile kurs euro cinkciarz kurs euro prognozy kurs dolara FOREX kurs euro alior bank kurs euro ing po ile stoi euro euro notowania dolar kanadyjski kurs kurs waluty euro kurs euro wykres nbp kurs euro kurs walut euro średni kurs euro kurs euro kupno kurs euro forex kurs dolara nbp aktualny kurs dolara sredni kurs euro nbp kurs euro dzis walutomat kurs euro kurs euro skup kurs euro bankier kurs euro na żywo kurs euro dolar kurs euro santander kurs dolara prognozy na najbliższe dni kurs dolara online kurs dolara forum kurs dolara w polsce kurs dolara na zywo dzisiejszy kurs dolara kurs euro online kurs nbp euro kurs euro prognoza na jutro kurs euro nbp archiwum kurs dolara bankier cinkciarz kurs dolara kurs euro prognozy na najbliższe dni kurs euro alior kurs euro rzeszów kurs euro money dzisiejszy kurs euro kurs euro archiwum najwyższy kurs dolara kurs euro bydgoszcz kurs euro opole kurs euro szczecin kurs euro prognoza długoterminowa santander kurs euro kurs euro na dziś kurs sprzedaży euro aktualny kurs dolara amerykańskiego euro kurs sprzedaż kurs euro na zł kurs dolara pln najwyższy kurs euro w polsce kurs euro nbp dzisiaj euro kurs pln kurs dolara prognozy 2021 bitcoin kurs dolara
Reklama

Czytaj dalej