Reklama
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jak inwestować w złoto w 2024? Inwestowanie w złoto - jak zacząć, wady i zalety, ryzyko

|
selectedselectedselected

Inwestowanie w złoto postrzegane jest jako alternatywna forma zabezpieczenia kapitału. Inwestorzy wybierają kruszec w formie fizycznej lub papierowej, oczekując wzrostu wartości w długiej perspektywie. 

depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
 • Jak inwestować w złoto 2024?
 • Ile kosztuje 1 kg złota?
 • W jakie złoto warto inwestować?
 • Jak zacząć inwestowanie w złoto?
 • Czy inwestycja w złoto się opłaca?
 • Czy państwo może mi zabrać złoto?
 • Czy warto oszczędzać w złocie?
 • Czy złoto traci na wartości?
 • Jak inwestować w złoto małe kwoty?
 • Ile złota można mieć w Polsce?
 • Co czeka złoto w 2024 roku?

 

[Aktualizacja 30.4.2024]

 

Inwestowanie w złoto. Jak inwestować w złoto? Czy złoto chroni przed inflacją? Gdzie kupić złoto najtaniej?

Inwestowanie w złoto to dość szerokie pojęcie, które uwzględnia jednocześnie m.in. monety, sztabki, kontrakty CFD czy fundusze inwestycyjne. Instrumenty inwestycyjne opierające się na złocie charakteryzują się różną płynnością. 

Reklama

Aby kupić złoto fizyczne najtaniej, należy porównać oferty różnych dystrybutorów. Jednocześnie należy wystrzegać się firm nieposiadających odpowiednich zgód. Ostrzegawcza lampka powinna zapalić się również w momencie, gdy dana firma oferuje kruszec znacząco poniżej ceny rynkowej. 

 

Zobacz również: Cena złota po 15 000 USD za uncję przed 2026 rokiem! Szalona prognoza słynnego inwestora

 

Gdzie trzymać złoto? Gdzie przechowywać złoto inwestycyjne? Czy złoto można trzymać w domu? Ile kosztuje przechowywanie złota?

Istnieje wiele miejsc służących do bezpiecznego przechowywania złota. W przypadku złota fizycznego podaje się najczęściej skrytki bankowe lub schowki oferowane przez producentów sztabek czy monet. Kruszec można także przechowywać we własnym domu. Przez wielu uznawane to jest za bardziej ryzykowne, m.in. z powodu potencjalnej kradzieży. 

Reklama

Opłata za usługę przechowania uzależniona jest od ilości przechowywanego kruszcu, dlatego trudno podać konkretną sumę. Firmy specjalizujące się w takich usługach podają zazwyczaj wartości wyrażone w procentach. Ogólnie przyjmuje się, że koszty obrotu złotem wynoszą 1-5%, z kolei roczny koszt przechowywania złota wynosi od 0,12 do 1,5%.

 

Zobacz również: Wzrosty lubią ciszę. Cena złota pnie się na kolejne rekordy

 

W jakie złoto najlepiej inwestować 2024? Inwestycja w złoto - jak zacząć? Czy od zakupu płaci się podatek?

Inwestowanie w złoto najlepiej zacząć od poznania rynku metali szlachetnych. Pierwszym krokiem dla wielu inwestorów jest zakup kruszcu w formie fizycznej, rozumianej jako sztabki lub monety. 

Reklama

 

 

Jeśli chodzi o opodatkowanie, zgodnie z przyjętą ustawą o VAT jako złoto inwestycyjne uznaje się: 

 • Złoto fizyczne (sztabki lub płytki o próbie co najmniej 995),
 • Złoto w formie papierów wartościowych,
 • Złote monety o próbie co najmniej 900, które zostały wybite po 1800 roku, są lub były obowiązującym środkiem płatniczym w kraju emisji, a także są sprzedawane po cenie, która nie przekracza o więcej niż 80% wartości rynkowej złota (zawartego w monecie).

Spełnienie tych warunków oznacza, że złoto uznaje się za walutę, a nie surowiec. W efekcie obie strony transakcji zwolnione są z obowiązku płacenia podatku VAT. Pojawi się jednak obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego. Następuje w momencie, gdy cena sprzedaży jest wyższa od ceny zakupu. Wówczas konieczne będzie zapłacenie podatku od zysków kapitałowych (Belki) w wysokości 19% bądź rozliczenia całości na zasadach ogólnych. 

Co się bardziej opłaca sztabki czy monety? Kiedy warto kupić monety bulionowe? Jakie złoto najłatwiej sprzedać?

Monety i sztabki to najczęściej wybierane formy wśród inwestorów na świecie. Ich cena powiązana jest jednak nie tylko z wartością samego kruszcu, ale także kosztami produkcji, transportu czy marży nakładanej przez dystrybutora. 

Reklama

Złote sztabki bywają tańsze od monet mających podobną wagę. To zasługa głównie kosztów, jakie pociąga za sobą produkcja. Monety bulionowe warto kupić, starając się zabezpieczyć portfel przed ryzykiem gospodarczym. 

Czy warto kupować małe sztabki złota? Jakiej firmy najlepiej kupić sztabkę złota? W jakiej mennicy kupować złoto?

Zakup małych sztabek będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku chęci minimalizowania ryzyka na rynku. Są one traktowane najczęściej jako alternatywa dla droższych monet. Szeroka oferta pozwoli dopasować produkt do budżetu. 

 

Zobacz również: Niesamowita prognoza dla złota: kurs może wystrzelić do nawet 35 000 USD, potrzebne są jednak odpowiednie okoliczności

Reklama

 

Warto kupować produkty oferowane przez dystrybutorów, które zostały wyprodukowane przez mennice posiadające akredytację LBMA (Londyńskiej Giełdy Złota). Za ich wyborem przemawia fakt, że uznawane są na całym świecie, co ułatwia ich odsprzedaż w późniejszym terminie. 

Gdzie najbezpieczniej kupić złoto? Złoto fizyczne czy ETF na złoto? W jakiej postaci kupować złoto?

Najbezpieczniej kupić złoto w mennicy lub banku. Wówczas zminimalizowane zostanie ryzyko podrobienia sztabki czy monet. W Polsce największą mennicą jest Mennica Polska. Nie posiada ona jednak akredytacji LBMA. Oznacza to, że złote sztabki można sprzedać w NBP lub w punktach lokalnych. 

W przypadku ETF-ów inwestor nie musi się martwić dodatkowymi kosztami związanymi z przechowywaniem kruszcu czy jego odsprzedażą. Niemniej, przyjmuje się, że forma fizyczna gwarantuje większą stabilność, a kupujący nie ponosi takiego ryzyka kapitałowego jak w przypadku kontraktów.

O inwestowaniu w ETF-y opracowaliśmy szczegółowy materiał na naszym kanale YT. 

Reklama

 

 

Wyróżnia się również inne złota papierowego niż ETF-y: 

 • kontrakty terminowe, 
 • akcje i obligacje firm zajmujących się wydobywaniem złota.

Jak inwestować w złoto na giełdzie? Czy to bezpieczne? Jaka jest cena złota na giełdzie?

W złoto można inwestować również na rynku, korzystając z usług brokera lub firmy inwestycyjnej. Handel obarczony jest jednak ryzykiem zmian cenowych. 

Jeśli chodzi o złoto papierowe, najpopularniejszą formą są kontrakty terminowe na złoto notowane na nowojorskim parkiecie COMEX. Jeden kontrakt uwzględnia 100 uncji, dlatego jego cena może wydawać się wysoka z perspektywy inwestora indywidualnego. Przy skromniejszym budżecie alternatywą są kontrakty CFD. 

Reklama

 

 

Cena złota na giełdzie podlega ciągłym wahaniom. W 2024 r. cena za uncję przekroczyła 2 tys. USD. 

Ile złota można mieć w Polsce? Czy państwo może mi zabrać złoto?

Nie ma limitu mówiącego, ile złota można posiadać w Polsce. Oznacza to, że obywatel może mieć tyle kruszcu, ile będzie w stanie nabyć legalnie. Warto jednocześnie pamiętać o podatkach, które występują w przypadku sprzedaży. 

Reklama

Co do zasady, ingerencja państwa we własność prywatną danej osoby następuje w momencie, gdy istnieje podejrzenie o popełnieniu przestępstwa. 

 

Po jakim czasie można sprzedać złoto bez podatku?

Zgodnie z polskimi przepisami można uniknąć opodatkowania, sprzedając złoto inwestycyjne. Warto trzymać je zatem co najmniej pół roku od chwili zakupu. Według regulacji, po tym czasie zakup można uznać za formę przechowywania kapitału.

 

Dlaczego nie kupować złota? Czy kupowanie złota ma sens? Wyjaśniamy mity!

Wśród wad inwestowania w złoto podaje się najczęściej możliwość kradzieży (w przypadku złota w formie fizycznej). Pojawiają się opinie mówiące o konieczności naliczania dodatkowych kosztów związanych z przechowywaniem przez certyfikowaną firmę. Jeśli chodzi o złoto papierowe, istnieje ryzyko gwałtownych zmian cen. 

Reklama

Kupowanie złota ma sens, to jeden ze sposobów na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. 

 

 

FAQ

Czy warto inwestować w złoto w 2024? Ile będzie kosztowało złoto? Prognozy dla kruszcu od znanych analityków.

Reklama

Prognozuje się, że w 2024 r. złoto może osiągać nowe szczyty na rynku. Czynnikami, które będą windować wzrost są: niepewność geopolityczna, osłabienie dolara amerykańskiego oraz potencjalne obniżki stóp procentowych. 

To zakupy złota przez banki centralne będą głównym motorem wzrostu w 2024 r. Jeśli tendencja się utrzyma, a poziom rezerw złota zbliży się do średnio 40% składu złota w rezerwach, będzie to oznaczać dodatkowe 3,2 biliona dolarów w aktywach – co oznacza wzrost o 25% w 2025 r., co odpowiadałoby cenie 2500 dolarów za uncję” – powiedział Kar Yong Ang, analityk rynku finansowego Octa. 

“W przypadku złota jestem nastawiony neutralnie. Po odbiciu na początku marca notowania ponownie dotarły do poziomu wielokrotnego oporu (ok. 2 080 USD). W związku z oddalającą się (chwilowo) perspektywą pierwszych obniżek stóp procentowych w USA nie zakładałbym jeszcze wybicia się górą i rozpoczęcia większej hossy w marcu, choć wiele zależeć będzie od posiedzenia Fed w drugiej części miesiąca” - skomentował dla FXMAG Michał Krajczewski, analityk BM BNP Paribas.

Kiedy najbardziej opłaca się kupować złoto?

Przyjmuje się, że cena złota rośnie w wyniku kryzysów finansowych na świecie. Traktowane jest zazwyczaj jako inwestycja długoterminowa. Kruszec uważany jest jako zabezpieczenie przed inflacją. Jak wiadomo, ta od czasów pandemii pozostaje na podwyższonym poziomie. 

 

Reklama

Zobacz również: Będzie się działo w marcu! Sprawdzamy prognozy dla złotego, euro, dolara, bitcoina i złota od najlepszych analityków

 

“O tym, jak kształtuje się cena złota, decydują dwie podstawowe siły rynkowe: popyt i podaż. Gdyby pomiędzy tymi siłami panowała idealna równowaga, cena byłaby stała. Jednak relacja popytu do podaży nieustannie się zmienia, zmienia się zatem także cena, jaką strony transakcji gotowe są zaakceptować. Na popyt i podaż wpływa szereg czynników rynkowych i gospodarczych, takich jak koniunktura gospodarcza i rynkowa, inflacja, niepokoje geopolityczne czy siła dolara amerykańskiego, z którym złoto jest odwrotnie skorelowane” - wskazuje Michał Tekliński, analityk GoldSaver.pl.

Czy złoto jest dobrym zabezpieczeniem przed inflacją? 

W ciągu ostatnich 2 dekad cena złota wyraźnie wzrosła, co zmniejszyło skutki obniżenia się siły nabywczej pieniądza fiducjarnego. Wzrost inflacji przewyższającej wzrost wynagrodzeń powoduje zmniejszenie się standardu życia społeczeństwa. Należy przypomnieć, że cena złota jest ujemnie skorelowana z wartością dolara amerykańskiego (USD). Oznacza to, że osłabienie się dolara pozytywnie wpływa na wartość kruszcu i odwrotnie. 

 

Reklama

Notowania XAU/USD - 5 lat

Źródło: TradingView 

Czy zakup złota trzeba zgłosić do urzędu skarbowego?

Według art. 9 ust. 1 pkt 6 o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku transakcji nieprzekraczających 1000 zł należy zapłacić podatek. Obowiązek podatkowy jest przypisany do strony kupującej. Zgodnie z prawem, należy zapłacić do w ciągu 14 dni od chwili powstania obowiązku podatkowego. 

 

Reklama

Dowiedz się więcej o rynku forex tutaj:

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Agnieszka Patyk

Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.


Reklama

Czytaj dalej