Reklama
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.02
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.49
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.02
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.49
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Odczyty PKB i inflacja w USA w centrum zainteresowania rynków - kalendarz makroekonomiczny

|
selectedselectedselected
Odczyty PKB i inflacja w USA w centrum zainteresowania rynków - kalendarz makroekonomiczny | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.

 

Na skróty:

  • W najbliższym tygodniu w centrum uwagi znajdą się odczyty inflacji w USA za październik (wtorek i środa)
  • We wtorek poznamy wstępny odczyt PKB Polski za trzeci kwartał
  • Kompletny kalendarz makroekonomiczny znajdziesz na portalu FXMAG

 

Dolar amerykański, indeks dolara (DXY) i pary walutowe z USD (EUR/USD, USD/JPY, GBP/USD)

W nadchodzącym tygodniu kluczowe dla amerykańskiego rynku będą wtorkowe odczyty inflacji konsumenckiej i bazowej oraz środowe dane na temat inflacji producentów w USA. We wtorek o 14:30 Biuro Statystyki Pracy opublikuje październikowy odczyt wskaźników inflacji konsumenckiej i bazowej (z wyłączeniem cen żywności i energii) - we wrześniu inflacja CPI w USA zanotowała dynamikę na poziomie 3,7 proc. w skali roku (identyczną jak w sierpniu) oraz 0,4 proc. w skali miesiąca. Analitycy spodziewają się dynamiki CPI w październiku na nieco niższym poziomie 0,1 proc. w ujęciu miesięcznym. Jeśli chodzi zaś o Core CPI (bazowy wskaźnik), to we wrześniu wyniosła ona 4,1 proc. w skali roku oraz 0,3 proc. m/m. Analitycy spodziewają się identycznej dynamiki w skali miesiąca w październiku.

Reklama

W środę o 14:30 opublikowane zostaną dane na temat inflacji PPI (producentów) oraz wskaźnika bazowego PPI. Mimo, że są one postrzegane jako mniej istotne, to można traktować je jak swego rodzaju wskaźnik wyprzedzający dla przyszłych odczytów CPI. We wrześniu inflacja PPI wyniosła 2,2 proc. w skali roku, rosnąc trzeci miesiąc z rzędu, bazowy wskaźnik PPI wyniósł natomiast 2,7 proc. w skali roku.

 

Zobacz także: Polska gospodarka – w jakim jest stanie i jakie są scenariusze dla niej? Odpowiada słynna ekonomistka

 

Polski złoty (PLN) - pary walutowe USD/PLN, EUR/PLN i CHF/PLN

Z perspektywy polskiej gospodarki w przyszłym tygodniu kluczowe będą dane na temat tempa wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale. GUS opublikuje wstępne dane na temat tempa wzrostu PKB we wtorek o godz. 10:00. Analitycy spodziewają się wzrostu wskaźnika PKB na poziomie 0,4 proc. w skali roku, wobec spadku o 0,6 proc. r/r w drugim kwartale. Dla przypomnienia: w drugim kwartale PKB Polski (wyrównane sezonowo) zanotowało spadek o -1,1 proc. w skali roku oraz o -1,4 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału.

Oprócz tego GUS w środę o godz. 10:00 opublikuje finalny i kompletny odczyt inflacji konsumenckiej za październik. Ze wstępnych danych wynika, że w ubiegłym miesiącu inflacja CPI wyniosła 6,5 proc. w skali roku oraz 0,2 proc. w ujęciu miesięcznym.

Reklama

W czwartek o godz. 14:00 NBP opublikuje październikowe dane na temat inflacji bazowej (z wyłączeniem cen żywności i energii). Wyniesie ona najprawdopodobniej 7,9 proc. w skali roku, co będzie siódmym spadkowym odczytem z rządu.

 

Zobacz także: Co dalej z inflacją w Polsce? Jak oceniać NBP? Czy Polska powinna przyjąć euro? Jak rozruszać GPW? Znana ekonomistka odpowiada

 

 

Strefa euro (pary walutowe: EUR/USD, EUR/GBP, EUR/CHF)

Reklama

We wtorek o godz. 11:00 Eurostat opublikuje drugi szacunkowy odczyt PKB strefy euro za trzeci kwartał - pierwsze dane przyniosły odczyt na poziomie 0,1 proc. w skali roku (po odsezonowaniu) oraz -0,1 proc. w ujęciu kwartalnym.

W piątek opublikowane zostaną również finalne dane na temat inflacji HICP (w tym bazowej) w strefie euro - wg wstępnych danych inflacja w październiku wyniosła 2,9 proc. r/r, zaś inflacja bazowa HICP 4,2 proc. r/r.

 

Zobacz także: Gospodarka Polski - pierwszy przegląd ratingu po wyborach! Co nas czeka?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej