• Odbierz prezent
Instrument Zmiana Kurs Czas Cena otwarcia Cena max. Cena min.
USDJPY -0.17% 139.112 15:15 139.345 139.942 138.956
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDJPY/

Co to jest dolar jen (USDJPY)? Od czego zależy kurs dolara do jena (USDJPY)?

USDJPY (dolar jen) to jedna z czterech najpopularniejszych par walutowych rynku Forex. Jest zaliczana do głównych par walutowych. Na podstawie głównych par walutowych tworzy się tzw. pary krzyżowe. USDJPY (dolar jen) cieszy się bardzo dużą płynnościa, co przekłada się na niskie koszty transakcyjne. Tutaj możesz sprawdzić oferty brokerów.

W Polsce na parę walutową USDJPY (dolar amerykański jen japoński) potocznie używa się określenia ninja lub ujek. W przypadku kursu walutowego dolara do jena USDJPY walutą bazową jest dolar amerykański, a japoński jen stanowi walutę kwotowaną. 

Omawiana para walutowa cechuje się ujemną korelacją w stosunku do najpopularniejszej pary walutowej EURUSD (euro dolar). Oznacza to, że najprawdopodobniej wzrosty na głównej parze walutowej przełożą się na spadki notowań kursu dolara do jena (USDJPY). W przypadku tej relacji kluczową rolę odgrywa konstrukcja par walutowych - w przypadku dolara do jena (USDJPY) walutą bazową jest dolar amerykański, natomiast w przypadku euro dolara (EURUSD) waluta amerykańska jest walutą bazową. 

Transakcji na parze USDJPY (dolar jen) można dokonywać za pomocą kontraktów terminowych (futures), kontraktów CFD (kontrakty różnicowe), a także na rynku spot (w przypadku inwestora detalicznego będą to transakcje dokonywane w kantorach stacjonarnych bądź kantorach online).

Średnia dzienna zmienność kursu dolara do jena (USDJPY) wynosi 60 - 120 pipsów. 

 

Wpływ danych makroekonomicznych na kurs dolara do jena (USDJPY)

Na kurs dolara do jena (USDJPY) wpływ mają dane makroekonomiczne napływające ze Stanów Zjednocznych oraz z Japonii. Należy również zwracać uwagę na polityki monetarne realizowane przez FED (System Rezerwy Federalnej) oraz BoJ (Bank of Japan, Bank Japoni). Istotnym faktem w podejmowaniu decyzji przez Bank Japoni (założony w 1882 roku) odgrywa wielkość japońkiego eksportu. Japonia jest 4. co do wielkośći państwem eksporterem (sprawdź 10 największych eksporterów).

Lubisz nasze publikacje? Polub nasz fanpage

Jeżeli jesteś zadowolony z tego co robimy, możesz się nam odwdzięczyć dając like'a.

Zamknij

Koszyk