• Odbierz prezent
Instrument Zmiana Kurs Czas Cena otwarcia Cena max. Cena min.
EURCHF -0.07% 1.03438 18:10 1.03512 1.03582 1.02993
70,59% inwestorów traci na rynku
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURCHF/

Kurs euro frank. Co to jest euro frank szwajcarski EURCHF? Co wpływa na kurs euro frank EURCHF?

EURCHF(euro frank) należy do par walutowych, które większość czasu spędzają w rynkowej konsolidacji. Nie należy do najpopularniejszych instrumentów Forex, ale nieoznacza to, że nie jest godny inwestorskiej uwagi. Koszty transakcyjne otwarcia pozycji w oparciu o kurs euro frank nie są duże, dlatego nie brakuje chętnych do zawierania transakcji na tej parze walutowej - sprawdź ofertę brokerów.  

Euro frank szwajcarski EURCHF nie ma swojej potocznej nazwy.

Transakcji na parze euro frank EURCHF można dokonywać za pomocą kontraktów terminowych (futures), kontraktów CFD (kontrakty różnicowe), a także na rynku spot (w przypadku inwestora detalicznego będą to transakcje dokonywane w kantorach stacjonarnych bądź kantorach online).

 

Wpływ danych makroekonomicznych na kurs euro frank szwajcarski EURCHF

EURCHF (euro frank) to instrument, który większość czasu przebywa w konsolidacji. W przypadku tej pary walutowej rolę waluty bazowej pełni euro, a walutę kwotowaną stanowi frank szwajcarski. Dokonując transakcji w oparciu o kurs euro frank szwajcarski EURCHF należy zwracać uwagę na publikacje makroekonomiczne napływające z gospodarki Szwajcarii oraz ze strefy euro. Szczególną rolę odgrywają banki centralne EBC (Europersjki Bank Centralny) oraz SNB (Szwajcarski Bank Centralny), to podczas ich konferencji prasowych i publikacji decyzji dotyczących polityki pieniężnej na rynku dochodzi do największych zmian. 

 

Wprowadzenie i usunięcie kursu minimalnego na euro frank EURCHF

To na euro frank EURCHF, pomimo tego, że jest to para utrzymująca się w długoterminowej konsolidacji, doszło do największej dziennej zmiany na rynku walutowym od kilkudziesięciu lat. Wszystko związane było z wprowadzeniem kursu minimalnego franka przez Bank Centralny w Szwajcarii. W 2011 roku SNB zdecydował się na ustalenie minimalnego kursu wymiany euro frank EURCHF na poziomie 1.2000, co było wydarzeniem bezprecedensowym jeżeli chodzi o politykę monetarną XXI wieku. Rynek zareagował gwałtownymi wzrostami kursu euro franka z okolic 1.0000 do poziomu 1.2000. SNB utrzymywał kurs franka aż do 15 stycznia 2015 roku. To właśnie w tym dniu, nazywanym przez inwestorów czarnym czwartkiem, doszło do największej dziennej zmiany. Rynek zanurkował o ponad 20% w zaledwie godzinę od podjęcia decyzji przez SNB. Taka decyzja ogromnie uderzyła w Inwestorów Indywidualnych, spekulujących w oparciu o kurs franka, którzy w związku z jego uwolnieniem ponieśli ogromne straty, zdecydowanie przekraczające wielkość posiadanego depozytu. 

Lubisz nasze publikacje? Polub nasz fanpage

Jeżeli jesteś zadowolony z tego co robimy, możesz się nam odwdzięczyć dając like'a.

Zamknij

Koszyk