Reklama
Kurs euro:  4.35
Kurs dolara:  4.03
Kurs funta:  5.15
Kurs franka:  4.49
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.35
Kurs dolara:  4.03
Kurs funta:  5.15
Kurs franka:  4.49
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Gospodarka Polski - pierwszy przegląd ratingu po wyborach! Co nas czeka?

|
selectedselectedselected
Gospodarka Polski - pierwszy przegląd ratingu po wyborach! Co nas czeka? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Agencja Fitch dokonała pierwszego przeglądu ratingu Polski po wyborach. Potwierdzono bieżącą perspektywę, wskazując na szanse i czynniki ograniczające w najbliższej perspektywie. 

 

  • W 2023 r. wzrost Polski ma wynieść 0,4%, a następnie przyspieszyć do 2,4% w 2024 r. 
  • Inflacja ma powrócić w okolice celu NBP w 2025 r. 
  • Jakie wyzwania stoją przed rodzimą gospodarką? 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

 

 

Rating Polski po wyborach - pierwszy przegląd 

W piątek opublikowano wynik ostatniego przeglądu. Potwierdzono długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-" z perspektywą stabilną. Analitycy oczekują, że nowy rząd pierwszeństwo nada praworządności, co w efekcie ma pozwolić na poprawę stosunków z Brukselą. Samo przekazanie władzy będzie jednak wyzwaniem, mowa głównie o ryzyku utrzymującego się napięcia między instytucjami, mogącego oddziaływać w kierunku mniejszej skuteczności rządu. 

Polska gospodarka wzrośnie jedynie o 0,4% w bieżącym roku. Tempo ma się zwiększyć dopiero od 2024, gdy odnotuje się +2,4%. Z perspektywy naszej gospodarki, motorem wzrostu mają niezmiennie pozostać inwestycje. W kolejnych kwartałach ma nadejść ożywienie konsumpcji, które będzie wspierane przez rynek pracy i wzrost płac realnych. Z uwagi na relatywną słabość rynków zewnętrznych, perspektywy dla eksportu są mniej optymistyczne.

Reklama

Inflacja unormuje się prawdopodobnie dopiero w 2025 r. Fitch ocenia również, że kolejne obniżki stóp będą “skromne”. 

 

Zobacz również: Kontrowersyjny bank przedstawia śmiałe prognozy na 2024 rok

 

W 2025 r. wzrost wyniesie prawdopodobnie 3,2%.  

“Wstępne dane pokazują, że inflacja konsumencka spadła gwałtownie do 6,5% w październiku ze szczytowego poziomu 18,4% w lutym. Realny wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu i wrześniu zmienił się na dodatni i przyczyni się do utrzymania presji popytowej, zaś inflacja bazowa (8,4% we wrześniu) prawdopodobnie pozostanie wyższa i trwalsza niż inflacja konsumencka. Nadal oczekujemy, że inflacja spadnie do poziomu docelowego NBP dopiero w 2025 r. (2,5% +/- 1 pkt proc.)” - przekazano w komunikacie. 

Ocena ratingowa może zostać podniesiona, gdy wystąpi konsolidacja fiskalna w średnim okresie, co pozwoli uzyskać obniżenie relacji długu do PKB. Wspomniano także o szybszej konwergencja dochodów z krajami o zbliżonej ocenie ratingowej. 

Reklama

 

Zobacz również: Polska gospodarka - kiedy odbicie?

 

Co dalej ze stopami procentowymi? 

Ekonomiści Fitch skomentowali również spore przedwyborcze obniżki stóp procentowych. Uważają, że decyzja ta “wywołała pytania” o przyszłe tempo luzowania polityki pieniężnej. Postawiła także znak zapytania pomiędzy tym, w jaki sposób interakcja polityki fiskalnej i pieniężnej może wspierać wysiłki na rzecz osiągnięcia celu inflacyjnego. Z tego powodu przewidywania dotyczące potencjalnych cięć w 2024 i 2025 r. pozostają “obarczone niepewnością”. 

 

Reklama

  

W dalszym ciągu czynnikiem hamującym wzrost gospodarczy będzie presja demograficzna. Możemy się spodziewać rewizji oceny w dół, jeśli odnotowany zostanie gwałtowny wzrost długu publicznego powiązany z brakiem defektywnych działań mających na celu zmniejszenie deficytu budżetowego

 

Zobacz również: Jakie największe wyzwania stoją przed polską gospodarką? Analiza sytuacji makroekonomicznej

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Agnieszka Patyk

Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.


Reklama

Czytaj dalej