Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Przegląd sytuacji na rynkach finansowych

    Rynki akcyjne w USA wczoraj traciły w reakcji na słabsze od oczekiwań wyniki Alphabetu i pomimo lepszych od konsensusu wyników Microsoftu. Rentowności długoterminowych obligacji USA wzrosły (30-letnie o 10pb, powyżej 5,00%, 10-letnie o 8pb do 4,90%), a dwuletnich nieznacznie spadły. Na krajowym rynku rentowności spadły na krótkim końcu przy braku zmian na dłuższym. W ciągu dnia złoty osłabił się o ok. 0,5% wobec głównych walut, by w końcowej części sesji odrobić część strat.

     

    Dziś uwagę rynków zdominują dwa kluczowe wydarzenia – posiedzenie EBC oraz publikacja wstępnych danych o PKB za 3q w USA.

    W oczekiwaniu na EBC i amerykański PKB - 1W oczekiwaniu na EBC i amerykański PKB - 1

     

    Przewidujemy, że EBC nie zmieni stóp procentowych (st. refinansowa 4,50%, st. depozytowa 4,00%). Na taki wynik wskazują wypowiedzi Ch.Lagarde po ostatnim posiedzeniu, wydźwięk minutes z ostatniego posiedzenia, wyniki ankiety kredytowej, potwierdzające zacieśnianie warunków monetarnych i ograniczanie popytu na kredyt, oraz bieżące wypowiedzi przedstawicieli EBC. Argumentami za brakiem kontynuacji podwyżek stóp są oceny, że ryzyko dla scenariusza inflacyjnego jest bardziej zbilansowane, a także płynące z modeli wskazania, że obecny poziom stóp jest spójny ze sprowadzeniem inflacji do celu oraz obawy o pogorszenie przyszłej aktywności gospodarczej. Niewykluczone są dostosowania po stronie rezerwy obowiązkowej (obecnie stopa rezerwy obowiązkowej wynosi 1%, spekuluje się że może wzrosnąć nawet do 2%).

    Reklama

     

    Zobacz także: Polski miliarder może mieć stacje benzynowe. Walczy o rentowność swojego biznesu

     

    W oczekiwaniu na EBC i amerykański PKB - 2W oczekiwaniu na EBC i amerykański PKB - 2

     

    Pierwszy szacunek PKB w USA za 3q23 ma wg konsensusu wskazać na przyspieszenie wzrostu (kons.: 4,3% q/q saar vs 2,1% q/q saar w 2q23). Nowcast Atlanta Fed wskazuje nawet na wzrost w skali 5,4% q/q saar. Tak dobry wynik ma być zasługą m.in. mocnych wydatków Amerykanów w lipcu i sierpniu. Razem z danymi o PKB poznamy równie istotne dane o deflatorze PCE. W USA opublikowane zostaną również dane o bilansie handlowym za wrzesień, cotygodniowy raport o bezrobociu oraz dane o zamówieniach na dobra trwałe za wrzesień.

    W oczekiwaniu na EBC i amerykański PKB - 3W oczekiwaniu na EBC i amerykański PKB - 3

     

    Reklama

    Warto także wspomnieć o posiedzeniu tureckiego banku centralnego, na którym oczekujemy kolejnej podwyżki stóp, o 500pb do 35%.

    W oczekiwaniu na EBC i amerykański PKB - 4W oczekiwaniu na EBC i amerykański PKB - 4

     

    Przegląd sytuacji na rynkach finansowych

    W oczekiwaniu na EBC i amerykański PKB - 5W oczekiwaniu na EBC i amerykański PKB - 5

    komentarze

    Komentarze

    Sortuj według:  Najistotniejsze

    • Najnowsze
    • Najstarsze

    Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

    Reklama
    Reklama