Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nowy tydzień: Umocnienie dolara na szerokim rynku, kurs EURUSD nie dał rady wybić linii trendu

Nowy tydzień: Umocnienie dolara na szerokim rynku, kurs EURUSD nie dał rady wybić linii trendu | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Początek tygodnia przynosi umocnienie dolara na szerokim rynku. Co ciekawe ma to miejsce po fatalnych danych z amerykańskiego rynku pracy w piątek, które teoretycznie powinny nakręcić kolejną falę słabości dolara. W sierpniu przybyło zaledwie 235 tys. nowych etatów poza rolnictwem wobec 1 mln 53 tys. po korekcie w lipcu. Tyle, że stopa bezrobocia spadła do 5,2 proc., a dynamika płacy godzinowej skoczyła do 4,3 proc. r/r. Dane są, zatem niejednoznaczne i nie muszą przekreślać perspektywy taperingu w wydaniu FED na posiedzeniu 3 listopada, a z kolei data 22 września i tak nie była już brana przez rynki pod uwagę. 

To może tłumaczyć dlaczego dolar nie wszedł w kolejną falę spadków

Inwestorzy będą uważnie zerkać na wystąpienia członków FED, aby ocenić, czy komunikat po posiedzeniu 22 września rzeczywiście będzie bez znaczenia, a na ile w pewnym sensie może naprowadzać na wspomniany listopad. W tym względzie ważna może być opinia Johna Williamsa, który jest wiceprezesem FED (ma wystąpienie w środę). Poza nim w kręgu zainteresowania będą Kaplan, Evans, Rosengren i Kashkari (czwartek).

Dzisiaj w USA mamy Święto Pracy i tym samym aktywność na rynkach po południu może być niska

Relatywnie dobry nastrój na giełdach w Azji (japoński Nikkei wsłuchuje się w spekulacje o możliwości zwiększenia pakietu stymulacyjnego dla gospodarki po odejściu premiera Suga, a indeks w Szanghaju reaguje na plotki o możliwym wsparciu fiskalno-monetarnym) nie doprowadził do osłabienia dolara. Wytłumaczeniem mogą być rosnące rentowności amerykańskich obligacji - 10-letnie podbiły do 1,3260 proc.

W gronie najsłabszych walut są dzisiaj m.in Antypody (trudna sytuacja pandemiczna, oraz pozycjonowanie się pod jutrzejsze posiedzenie RBA), ale i też korona szwedzka i frank.

Reklama

EURUSD - nieudana próba wybicia spadkowej linii trendu

W piątek nie doszło do złamania spadkowej linii trendu rysowanej od szczytu z maja b.r., która przebiega obecnie przy 1,1910. Teoretycznie słabsze odczyty danych z amerykańskiego rynku pracy nie zainicjowały kolejnej fali osłabienia dolara. Dzisiaj amerykańska waluta jest nieco mocniejsza na szerokim rynku, co skutkuje spadkiem EURUSD w okolice 1,1865. Pierwsze ważne wsparcie to okolice 1,1835-50, kolejne to już okolice 1,18. Dzisiaj mamy Święto Pracy w USA, co może przełożyć się na popołudniowy marazm na rynkach. Nie będzie to dobry moment na łamanie potencjalnych wsparć.

Sytuacja na rynkach 6 września - 1

Sytuacja na rynkach 6 września - 1

Wykres dzienny EURUSD

OKIEM ANALITYKA - Słowa prezesa Glapińskiego przesądzają o tonie komunikatu RPP?

Teoretycznie wydarzeniem tygodnia dla krajowego rynku miało być posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w najbliższą środę, oraz zwyczajowo planowana bardziej w końcówce tygodnia wideokonferencja z prezesem Glapińskim. Może się okazać, że całe show skradł wywiad, jaki szef NBP udzielił PAP, a który został opublikowany w całości w poniedziałek o godz. 9:30. Przebijają z niego stwierdzenia, aby działać rozważnie i nie podejmować ryzykownych decyzji o podwyżce stóp, gdyż wysoka inflacja jest w dużej mierze oparta o czynniki niezależne od decydentów krajowej polityki monetarnej. Wprawdzie padają zapewnienia, że bank centralny nie dopuści do utrwalenia wysokiej inflacji, ale nie idą za tym żadne propozycje, które uznalibyśmy za bardziej "jastrzębie". Słowa szefa NBP już odbiły się na kursie złotego, chociaż dzisiejszy brak inwestorów z USA może sprawić, że większą reakcję zobaczymy dopiero w kolejnych dniach, zwłaszcza po komunikacie z posiedzenia RPP w środę.

Reklama

Nota prawna

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER


Tematy

dolar amerykański ile kosztuje dolar dolar USD 1 dolar po ile dolar kurs dolara amerykańskiego kurs euro do dolara dolar kurs cena dolara ile dolar kurs USD prognoza kursu dolara dolar na zł kursy dolara kurs dolara cinkciarz symbol dolara USD kurs kurs dolara prognozy index dolara kurs dolara do złotówki kurs dolara usd usd to pln dolar ile to zł dolar to pln dolar cena kurs dolara wykres dolar australijski kurs wiadomości 1 dolar ile to zł lira turecka dolar dolar notowania wykres dolara GBP USD po ile jest dolar ceny dolara Dolar prognozy eur to usd prognozy kursu dolara ile stoi dolar gbp to usd usd na pln 1 usd to pln dolar kanadyjski kurs dolar amerykański kurskantor dolar kurs dolar amerykański cena dolara usa cena dolara wykres dolar pln dolar na pln jeden dolar przelicznik walut dolar dolar kurs online dolar singapurski dolar przelicznik waluta dolar dolar usa dolar euro kurs dolara nbpkurs dolara kantor aktualny kurs dolara prognoza dolara kurs dolara prognozakurs dolara w kantorach kurs usd pln cinkciarz dolar dolar znak dolar symbol kurs walut dolar kurs euro dolar 100 usd usd to eur usd eur bitcoin kurs usd prognozy dolara kurs dolara prognozy na najbliższe dni prognoza dla dolara kurs dolara kupno kurs dolara sprzedaż kurs dolara online wartość dolara kurs dolara live nbp kurs dolara średni kurs dolara kur dolara kurs dolara walutomat kurs dolara forum kurs dolara usa kurs dolara na zywo 1 usd eth to usd usd to zloty przelicznik dolara kurs dolara bankier pln to usd pln usd kurs usd nbp kurs dolara kalkulator cinkciarz kurs dolara znak dolara kurs dolara warszawa kurs dolara money zloty to usd eth usd usd pln stooq btc to usd 100 usd to pln kurs btc usd dolar tl glapiński adam dolar waluta kursy walut dolar 20 usd 30 usd to pln 1 btc to usd adam glapiński pochodzenie prezes nbp adam glapiński adam glapiński nbp glapiński adam nbp nbp adam glapiński glapiński prezes nbp 50 usd 25 usd to pln nbp glapińsk adam glapiński prezes nbp ile zarabia prezes nbp glapiński martyna wojciechowska nbp glapiński
Reklama

Czytaj dalej