Reklama
Kurs euro:  4.35
Kurs dolara:  4.06
Kurs funta:  5.15
Kurs franka:  4.56
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.35
Kurs dolara:  4.06
Kurs funta:  5.15
Kurs franka:  4.56
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dziennik Rynkowy: kurs dolara bił rekordy - takich poziomów na notowaniach USDPLN nie widzieliśmy od czerwca...2020 roku!

|
selectedselectedselected
Dziennik Rynkowy: kurs dolara bił rekordy - takich poziomów na notowaniach USDPLN nie widzieliśmy od czerwca...2020 roku! | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W czwartek notowaniom złotego towarzyszyła podwyższona zmienność, gdyż solidna strata z początku sesji przerodziła się ostatecznie w zauważalne odreagowanie. Kurs USD/PLN po raz pierwszy od czerwca zeszłego roku na krótko przekroczył poziom 4,0 (szczyt w okolicach 4,0150), a EUR/PLN zbliżył się do 4,65 (najwyżej od końca marca). Jednak ostatecznie para USD/PLN kończyła sesję w okolicy 3,97, a EUR/PLN przy 4,60.

 

Głównym wydarzeniem na rynkach w Europie Środkowo-Wschodniej było posiedzenie Narodowego Banku Czeskiego

Rynek oczekiwał podwyżki stóp o 50 pb. (co byłoby i tak większym ruchem niż ostatnie 25 pb.), jednak CNB dostarczył jastrzębiego zaskoczenia podnosząc główną stopę o 75 pb. do 1,50%. CNB argumentował swoją decyzję oceną ryzyka wskazującego na utrzymanie presji inflacyjnej, a Bank nie zamierza pozwolić na odkotwiczenie oczekiwań inflacyjnych od celu inflacyjnego. Prezes Rusnok powiedział, że trajektoria dla stóp jest wyznaczona (w górę), a pytanie pozostaje jedynie w jakiej skali stopy powinny rosnąć. Jego zdaniem gospodarka nie potrzebuje dalszej stymulacji monetarnej, a pomimo ryzyka związanego z dalszym rozwojem pandemii, ponowne zastosowanie lockdownu jest mało prawdopodobne. Aktualnie stopy wciąż znajdują się w Czechach poniżej poziomu neutralnego, a modele CNB wskazują na poziom 3% dla kraju jako standardowy.

 

Decyzja CNB przyczyniła się do istotnego umocnienia czeskiej korony, gdzie kurs EUR/CZK spadł w okolice 25,30

Reklama

Decyzja czeskich władz monetarnych miała również istotny wpływ na polską walutę, co pomogło odrobić jej straty nie tylko z początku sesji, ale również ostatnich dni. Silna podwyżka w Czechach, w obliczu podwyższonej inflacji na świecie oraz wzrostu cen surowców energetycznych wywiera wzmożoną presję na działanie ze strony polskiej RPP. Minutes z wrześniowego posiedzenia RPP pokazały, że większość członków wciąż chce mieć pewność, że wpływ pandemii na gospodarkę się zmniejszy, a prognozy NBP będą wskazywały na utrzymanie inflacji powyżej celu w horyzoncie projekcji. We wrześniu odrzucone zostały wnioski o podniesienie stopy referencyjnej do 0,25% oraz do 2% (z 0,1%). Piątkowa publikacja danych o inflacji powinna potwierdzić, że presja inflacyjna się utrzymuje, gdzie konsensus oczekuje utrzymania rocznego wzrostu CPI na poziomie 5,5%.

 

 

Na krajowym rynku stopy procentowej podczas czwartkowej sesji doszło do wzrostu krzywych dochodowości obligacji skarbowych i kontraktów IRS

Negatywny wpływ na rynek miało posiedzenie CNB ale i publikacja minutes z wrześniowego posiedzenia RPP. Dokument Rady silniej niż dotychczas akcentował istotność listopadowej projekcji inflacyjnej. Do tego większość członków Rady uznała, że uzasadnione będzie rozważenie dostosowania polityki pieniężnej w przypadku zmniejszenia się wpływu COVID-19 na gospodarkę i utrzymania korzystnej koniunktury. W oczach inwestorów te sygnały zwiększyły prawdopodobieństwo ewentualnej podwyżki stóp jeszcze w 2021 r.

Reklama

 

Publikacja kalendarza przetargów obligacji z kolei mogła nieco wesprzeć rynek długu

W IV kw. 2021 r. Ministerstwo Finansów zorganizuje pięć aukcji zamiany. Biorąc pod uwagę, że w październiku do inwestorów napłynie kapitał w wysokości 12,6 mld PLN, sytuacja na rynku pierwotnym powinna silnie pozytywnie wpływać na wyceny obligacji, nawet jeśli część z tego kapitału popłynie w kierunku obligacji BGK oferowanych w październiku na dwóch aukcjach. Warto też zwrócić uwagę, że w sierpniu doszło do trzeciego z rzędu lekkiego wzrostu wartości portfeli inwestorów zagranicznych.

 

Krótkoterminowo w piątek lekki negatywny wpływ na wyceny polskich obligacji może mieć seria publikacji danych nt. inflacji w Europie

W Polsce inflacja utrzyma się zapewne blisko poziomu z sierpnia, czyli 5,5% r/r. Oznacza to, że w grudniu zbliżyć się może do 6% nasilając oczekiwania na szybszą reakcję ze strony banku centralnego. Tworzyć to będzie presję na krótkim końcu krzywej dochodowości. Dodatkowo ten przekaz wzmocni piątkowa publikacja HICP w strefie euro, który może podskoczyć we wrześniu w okolice 3,3% r/r wobec sierpniowych 3,0%. Na wysoki odczyt wskazują też czwartkowe publikacje. Okazało się m.in., że wrześniowa inflacja w Niemczech wzrosła do 4,1% r/r (oczekiwano: 4,0%) wobec 3,4% w poprzednim miesiącu, a we Francji do 2,7% r/r wobec 2,4% miesiąc wcześniej. W niewielkim stopniu te negatywne dla rynku długu informacje tonować będzie krajowa publikacja indeksu PMI za wrzesień, który - jak się oczekuje - powinien spaść w okolice 54,1 wobec 56 w sierpniu. Reasumując, pod końca tygodnia rentowności 2-letnich obligacji mogą utrzymywać się w okolicy 0,70%, podczas gdy notowania 10-letnich papierów spaść poniżej 2,20%.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Tematy

dolar amerykański kurs korony czeskiej ile kosztuje dolar dolar USD 1 dolar po ile dolar kurs dolara amerykańskiego kurs euro do dolara dolar kurs cena dolara ile dolar kurs USD prognoza kursu dolara dolar na zł kursy dolara kurs dolara cinkciarz symbol dolara USD kurs kurs dolara prognozy index dolara kurs dolara do złotówki kurs dolara usd usd to pln dolar ile to zł dolar to pln dolar cena kurs dolara wykres dolar australijski kurs 1 dolar ile to zł lira turecka dolar dolar notowania wykres dolara GBP USD po ile jest dolar ceny dolara Dolar prognozy eur to usd prognozy kursu dolara ile stoi dolar gbp to usd usd na pln 1 usd to pln dolar kanadyjski kurs kurs euro do korony czeskiej dolar amerykański kurskantor dolar kurs dolar amerykański cena dolara usa cena dolara wykres dolar pln dolar na pln jeden dolar przelicznik walut dolar dolar kurs online dolar singapurski dolar przelicznik waluta dolar dolar usa dolar euro kurs dolara nbpkurs dolara kantor aktualny kurs dolara prognoza dolara kurs dolara prognozakurs dolara w kantorach kurs usd pln cinkciarz dolar dolar znak dolar symbol kurs walut dolar kurs euro dolar 100 usd usd to eur usd eur bitcoin kurs usd prognozy dolara kurs dolara prognozy na najbliższe dni prognoza dla dolara kurs dolara kupno kurs dolara sprzedaż kurs dolara online wartość dolara kurs dolara live nbp kurs dolara średni kurs dolara kur dolara kurs dolara walutomat kurs dolara forum kurs dolara usa kurs dolara na zywo 1 usd eth to usd usd to zloty przelicznik dolara kurs dolara bankier pln to usd pln usd kurs usd nbp kurs dolara kalkulator cinkciarz kurs dolara znak dolara kurs dolara warszawa kurs dolara money kurs złotego do korony czeskiej zloty to usd eth usd usd pln stooq btc to usd 100 usd to pln kurs btc usd dolar tl dolar waluta kursy walut dolar kurs korony czeskiej do złotego 20 usd 30 usd to pln 1 btc to usd kurs korony czeskiej cieszyn kurs korony czeskiej kalkulator kurs korony czeskiej kupno kalkulator korony czeskiej wartość korony czeskiej 1/100 korony czeskiej kurs korony czeskiej sprzedaż cena czeskiej korony kurs czeskiej korony nbp przelicznik korony czeskiej koszt korony czeskiej średni kurs korony czeskiej nbp kurs korony czeskiej aktualny kurs korony czeskiej kurs czeskiej korony do złotego część korony czeskiej kurs korony czeskiej wykres kurs korony czeskiej szczecin kurs korony czeskiej wrocław kurs korony czeskiej zgorzelec kurs korony czeskiej do złotówki kurs korony czeskiej kudowa zdrój ceny korony czeskiej cena 1 korony czeskiej jaki jest kurs korony czeskiej przelicznik korony czeskiej na euro cena korony czeskiej przelicznik przelicznik korony czeskiej na złotówki przelicznik korony czeskiej na pln symbol korony czeskiej 50 usd 25 usd to pln cena korony czeskiej cieszyn kurs korony czeskiej kłodzko kurs korony czeskiej nbp archiwum kurs korony czeskiej pko zmienność na rynku walutowym kurs korony czeskiej na żywo setna część korony czeskiej
Reklama

Czytaj dalej