Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przemysł zaskakuje pozytywnie, handel detaliczny wręcz przeciwnie. Sytuacja ekonomiczna w USA - ocena i perspektywy

Przemysł zaskakuje pozytywnie, handel detaliczny wręcz przeciwnie. Sytuacja ekonomiczna w USA - ocena i perspektywy
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wskaźniki PMI dla strefy euro nieco obniżyły się w sierpniu, choć nadal pozostają bardzo wysokie Według wstępnych wyliczeń indeks PMI dla sektora usługowego w strefie euro wyniósł w sierpniu 59,7 pkt wobec 59,8 pkt miesiąc wcześniej. Dane te okazały się zbliżone do konsensusu wynoszącego 59,6 pkt. Sierpniowy odczyt wskazuje na stabilną sytuację w największym sektorze Eurolandu pomimo nasilenia pandemii COVID-19 i związanym z nim wzrostem niepewności dotyczącej przyszłości.

Analogiczny indeks dla sektora przemysłowego obniżył się natomiast nieco silniej

Wynosi on w sierpniu 61,5 pkt wobec 62,8 pkt miesiąc wcześniej, a więc był niższy niż konsensus prognoz. Produkcję nadal ograniczają zatory w łańcuchach dostaw materiałów i surowców. Zamówienia natomiast nadal dynamicznie rosną, co dobrze rokuje dla kondycji sektora w nadchodzących miesiącach. Pomimo spadków wskaźniki PMI nadal wskazują na bardzo mocne ożywienie gospodarcze w 3Q br., choć jego tempo najpewniej osiągnęło już szczyty. Większość krajów CEE odrobiła straty wywołane pandemią Według drugiego wyliczenia PKB w strefie euro wzrósł w 2Q br. o 13,6% r/r, co oznacza rewizję w dół o 0,1 pkt proc względem pierwszego szacunku. Dynamika kw/kw wyniosła natomiast 2,0%. Do wczoraj poznaliśmy dane o PKB w 2Q dla 19 z 27 krajów Unii Europejskiej. Spośród krajów regionu obok Polski PKB przewyższył poziom sprzed pandemii także m.in. w Rumunii, na Litwie i Łotwie oraz na Węgrzech. W stosunku do innych członków UE polska gospodarka wykazała się wysokim stopniem oporności na wpływ pandemii i obostrzeń pomimo jednej z najtrudniejszych sytuacji epidemicznych we Wspólnocie.

Minutki Fed wskazują, że członkowie Fed przywiązują coraz większą wagę

do perspektyw początku taperingu Wczoraj wieczorem opublikowano sprawozdanie z posiedzenia Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku, które odbyło się pod koniec lipca. Według dokumentu bankierzy centralni podzieleni są w sprawie rozpoczęcia redukcji (taperting) programu skupu aktywów. Cześć z nich uważa, że „pod warunkiem, że gospodarka będzie ewoluować zgodnie z przewidywaniami, właściwe może być rozpoczęcie zmniejszania tempa skupu aktywów w tym roku”. Innu zauważają jednak, że działania powinny być jeszcze szybsze, ze względu na ryzyka dla inflacji.

Kolejna grupa członków zauważa czynniki ryzyka związane z nasileniem pandemii

Reklama

wskazując, że redukcje mogą nie nastąpić przez pewien czas. Pomimo różnicy zdań członkowie Fed koncertują coraz większą uwagę na perspektywach ograniczenia programu skupu. Na termin rozpoczęcia tych działań więcej światła może rzucić przyszłotygodniowe sympozjum w Jackson Hole oraz wrześniowe posiedzenie Fed, na którym przedstawione zostanie m.in. nowa projekcja makroekonomiczna. Negatywna niespodzianka z handlu detalicznego w USA… Sprzedaż detaliczna w USA spadła w lipcu o 1,1% m/m po wzroście o 0,7% m/m w czerwcu. Dane te okazały się sporą negatywną niespodzianką, gdyż konsensus wskazywał na spadek tylko o 0,2% m/m. W największym stopniu dotknął on sprzedaż aut, co wynika z niedostatecznej ich podaży, będącej efektem zatorów w łańcuchach produkcji.

 

Spadki względem czerwca miały jednak szerszy zakres

Wiązać je można z wygaśnięciem transferów społecznych dla gospodarstw domowych, pogorszeniem ich nastrojów wywołanym szybko rosnącymi cenami oraz nasileniem pandemii, ale też możliwemu przesunięciu strumienia dochodów w kierunku usług. Warto zaznaczyć jednak, że sprzedaż detaliczna w USA znacząco przewyższa poziomy sprzed pandemii. Uwarunkowania konsumpcji w USA pozostają korzystne. …a przemysł zaskakuje z kolei pozytywnie Produkcja przemysłowa w USA wzrosła w lipcu o 0,9% m/m po wzroście o 0,2% m/m miesiąc wcześniej. W przeciwieństwie do sprzedaży detalicznej odczyt ten okazał się pozytywną niespodzianką (konsensus wynosił 0,3% m/m). Wzrosty mocno napędzał przemysł motoryzacyjny: zwyżka produkcji aut dla gospodarstw domowych sięgnął blisko 20% m/m. Niemniej w warunkach „wąskich gardeł” w łańcuchach dostaw aktywność wytwórcza w tej branży jest bardzo zmienna. Dane te potwierdzają mocny popyt na towary, co stoi nieco w kontrze do danych o sprzedaży detalicznej. Naszym zdaniem komplet wczorajszych odczytów nie zmienia perspektyw polityki pieniężnej w USA, która powinna w najbliższych miesiącach pozostawać łagodna, a Fed będzie powoli podnosił wagę potrzeby rozpoczęcia zmniejszania sumy bilansowej. 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Tematy

DOLAR dolar amerykański ile kosztuje dolar dolar USD 1 dolar po ile dolar kurs dolara amerykańskiego kurs euro do dolara dolar kurs cena dolara ile dolar kurs USD prognoza kursu dolara dolar na zł kursy dolara kurs dolara cinkciarz symbol dolara USD kurs kurs dolara prognozy index dolara kurs dolara do złotówki kurs dolara usd usd to pln dolar ile to zł dolar to pln dolar cena kurs dolara wykres dolar australijski kurs 1 dolar ile to zł lira turecka dolar dolar notowania wykres dolara GBP USD po ile jest dolar ceny dolara Dolar prognozy eur to usd prognozy kursu dolara ile stoi dolar gbp to usd usd na pln 1 usd to pln dolar kanadyjski kurs dolar amerykański kurskantor dolar kurs dolar amerykański cena dolara usa cena dolara wykres dolar pln dolar na pln jeden dolar przelicznik walut dolar dolar kurs online dolar singapurski dolar przelicznik waluta dolar dolar usa dolar euro kurs dolara nbpkurs dolara kantor aktualny kurs dolara prognoza dolara kurs dolara prognozakurs dolara w kantorach kurs usd pln cinkciarz dolar dolar znak dolar symbol kurs walut dolar kurs euro dolar 100 usd usd to eur usd eur bitcoin kurs usd prognozy dolara kurs dolara prognozy na najbliższe dni prognoza dla dolara kurs dolara kupno kurs dolara sprzedaż kurs dolara online wartość dolara kurs dolara live nbp kurs dolara średni kurs dolara kur dolara kurs dolara walutomat kurs dolara forum kurs dolara usa kurs dolara na zywo 1 usd eth to usd usd to zloty przelicznik dolara kurs dolara bankier pln to usd pln usd kurs usd nbp kurs dolara kalkulator cinkciarz kurs dolara znak dolara kurs dolara warszawa kurs dolara money zloty to usd eth usd usd pln stooq btc to usd 100 usd to pln kurs btc usd dolar tl dolar waluta kursy walut dolar 20 usd 30 usd to pln 1 btc to usd 50 usd 25 usd to pln
Reklama

Czytaj dalej