Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nowa największa spółka świata. IPO Żabki. Rekordowa dywidenda i niepokojąca statystyka

|
selectedselectedselected

Mamy, przynajmniej na chwilę, nową największą spółkę świata. Mowa o Nvidia Corporation, która w minionym tygodniu przyćmiła europejskie parkiety. Wielkimi krokami zbliża się IPO właściciela sieci Żabka i co najważniejsze debiut ma mieć miejsce na warszawskiej giełdzie. Swoją drogą na GPW po raz pierwszy od niepamiętnych czasów premiera gry wywołuje dwucyfrowe wzrosty. Zapraszam na zestawienie najważniejszych finansowych wydarzeń minionego tygodnia.

Nowa największa spóła świata - spółka Nvidia. IPO właściciela Żabki. Rekordowa dywidenda i niepokojąca statystyka na giełdzie
Eryk Stawinski/REPORTER EastNews
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Z tego artykuł dowiesz się:

  • Jaka jest największa spółka świata?
  • Gdzie zadebiutuje CVC Capital Partners?
  • Dlaczego rośnie kurs Movie Games?
  • Która spółka giełdowa wypłaci rekordową dywidendę?
  • Jak na zrzeszenie mniejszościowych akcjonariuszy Brand24 zareagował nowy właściciel Prowly?
  • Dlaczego wzrosty akcji w USA mają nie do końca zdrowe podłoże?

Największa spółka świata - Nvidia

Większa niż łączna kapitalizacja spółek notowanych we Frankfurcie. Większa od giełdy w Paryżu, a nawet większa od największego europejskiego parkietu, a więc Londynu. Taka jest aktualnie największa spółka świata, Nvidia. Oczywiście to nie koniec przetasowań bo różnice pomiędzy Apple, Microsoftem a symbolem trwającej bańki spekulacyjnej nie przekraczają 3%. Od splitu, który miał miejsce 10 czerwca kurs tego technologicznego giganta wzrósł o 15% (licząc do ATH) bo aktualnie na rynku trwa realizacja zysków. W jeszcze większej skali wzrosły transakcje dokonywane przez insiderów. Między innymi niewielką część akcji spieniężył CEO Nvidia, ale były to działanie oczekiwane i wcześniej zgłoszone do SECu.

Debiut właściciela sieci Żabka będzie miał miejsce w Polsce

Nie w Amsterdamie, a w Polsce odbędzie się giełdowy debiut spółki CVC Capital Partners. Jest to m.in. właściciel spółki Żabka Polska posiadającej wielką sieć sklepów osiedlowych budowaną w systemie franczyzowym. Żabka jest już gigantem. Wycena spółki może sięgnąć  nawet 32 miliardów złotych, a wartość oferty może przekroczyć 6 mld PLN. To naprawdę dużo. Spółka pod kątem kapitalizacji znalazłaby się w gronie 10 największych giełdowych potentatów i podobnie jak w przypadku Allegro szybko powinna trafić do indeksu WIG20. Pytanie tylko czy debiut giełdowy nie okaże się idealną opcją do wyjścia z inwestycji dotychczasowych inwestorów.

Udana premiera Drug Dealer Simulator 2 od Movie Games

W końcu doczekaliśmy się sytuacji, w której premiera gry nie wywołuje dramatycznych spadków, a nawet powoduje wzrosty i to niemałe, bo momentami kurs Movie Games na piątkowej sesji rósł prawie 30%. Ostatecznie skończyło się na +22,89%. To wszystko efekt premiery gry Drug Dealer Simulator 2, której koszt produkcji wg wyliczeń Movie Games zwrócił się w zaledwie 3 godziny od premiery. Gra to kontynuacja „Drug Dealer Simulator” – niezależnego przeboju spółki na PC z 2020 r. Gra w niecały dzień od premiery uzbierała 453 recenzje na platformie Steam z czego 69 proc. okazało się pozytywnych. Według serwisu Steamdb.info peak liczby graczy w dniu premiery wyniósł blisko 6,5 tysiąca osób. Co ciekawe większość słabszych ocen pochodzi od chińskich graczy. Pytanie tylko czy Movie Games zasługuje na kapitalizację na poziomie 100 mln złotych?

Rekordowa dywidenda od spółki Playway

Reklama

Jeżeli chodzi o gaming to nie koniec dobrych wiadomości. Walne zgromadzenie PlayWay zdecydowało o wypłacie 21,82 zł dywidendy na akcję, co daje w sumie kwotę 144 mln zł i jest rekordowe dla spółki. Dzień dywidendy ustalono na 3 lipca, a termin wypłaty dywidendy na 10 lipca 2024 roku. W ubiegłym roku spółka wypłaciła dywidendę o wartości 128 mln złotych.

Mniejszościowi akcjonariusze Brand24 walczą o lepszą cenę w wezwaniu

Czy warto stawiać się silniejszemu? O tym najlepiej wie Robert Ditrych, który zainicjował działania mniejszościowych akcjonariuszy Brand24. Wszystko po to by uzyskać wyższą cenę w wezwaniu na akcje spółki założonej przez Michała Sadowskiego. Semrush, a dokładnie Semrush poprzez spółkę Prowly zaproponował cenę 45,50 zł, natomiast akcjonariusze mniejszościowi oczekują ceny na poziomie 54,60 zł. Akcjonariusze zrzeszeni w porozumieniu posiłkują się m.in. kwietniowym raportem autorstwa Sobiesława Pająka z DM BOŚ, który określił wycenę akcji w horyzoncie 12 miesięcy na 56,2 zł. Warto dodać, że analiza powstała na zlecenie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0. W odpowiedzi na działania mniejszościowych akcjonariuszy, Prowly podwyższyło cenę akcji w wezwaniu do 47 złotych, o czym poinformował biuro maklerskie Santander. Czy jest to poziom zadowalający? Raczej początek negocjacji chociaż przedstawiciel Semrush twierdzą, że jest to ostateczna oferta.

Statystyczna ciekawostka z giełdy USA

Na koniec podsumowania najważniejszych wydarzeń z rynków finansowych łyżka dziegciu w beczce miodu zwanej hossą AI. Nowe ATH które pojawiło się na Nasdaqu pojawiło się w sytuacji, w której więcej spółek spadło do swoich 52 tygodniowych minimów niż wzrosło do swoich 52 tygodniowych maksimów.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dawid Augustyn

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Inwestor indywidualny od 2004 roku. Propagator łączenia w inwestowaniu analizy fundamentalnej z aspektami technicznymi. Youtuber, prowadzący serię darmowych edukacyjnych materiałów na temat rynków finansowych oraz regularnych cotygodniowych analiz. Prelegent licznych konferencji o tematyce finansowej oraz inwestycyjnej. 

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama