Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Instrumenty pochodne na srebro. Jak spekulować na srebrze z dźwignią finansową?

Instrumenty pochodne na srebro. Jak spekulować na srebrze z dźwignią finansową? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wojna, globalne sankcje i sankcje odwetowe, zrywanie relacji handlowych i dominujące poczucie niepewności to zazwyczaj czas rosnącej zmienności metali szlachetnych, w tym również srebra, które jest nie tylko kruszcem inwestycyjnym, ale przede wszystkim przemysłowym. W jaki sposób możemy wykorzystać zmienność na rynku srebra? 

 

Reklama

 

Srebro do inwestowania i spekulacji

Zaczynamy kolejny odcinek naszej serii CFD od A do Z, której partnerem jest Dom Maklerski XTB i która jest poświęcona lewarowanym instrumentom pochodnym. Dziś pójdziemy dalej w kierunku derywatów na metale szlachetne, które wywołują wyjątkowo dużo kontrowersji i emocji, co zresztą widać po komentarzach. No, bo jak to można otwierać pozycje na lewarowanych kontraktach na złoto czy srebro, skoro wiadomo, że jedyna słuszna inwestycja w metale szlachetne to ich fizyczny zakup albo ewentualnie wejście w ETF z rzeczywistym pokryciem w kruszcu? Otóż, jeżeli ktoś jest spekulantem, chce korzystać z dobrodziejstw dźwigni finansowej (jednocześnie rozumiejąc ryzyko, jakie wiąże się z lewarem), otwierać pozycje o różnym horyzoncie czasowym i przede wszystkim mieć narzędzia do reagowania zarówno na wzrosty, jak i spadki notowań, to ani ETF, ani tym bardziej zakup fizycznego kruszcu nie będą dla niego odpowiednie. Inwestowanie a krótkoterminowy trading to dwie zupełnie inne kwestie i nie mieszajmy ich ze sobą. A w tym odcinku przyszedł czas na szybki rzut oka w kierunku lewarowanych kontraktów na srebro.

 

Zacznijmy od tego, że srebro, zaraz po złocie, jest najpopularniejszym metalem szlachetnym zarówno wśród długoterminowych inwestorów, jak i traderów. Srebro jest wyceniane wielokrotnie niżej od złota za pojedynczą uncję trojańską (srebro oscyluje w granicach 25 USD za uncję, a złoto ponad 1900 USD), a wynika to przede wszystkim z dwóch czynników: jest to metal o charakterze znacznie bardziej przemysłowym niż złoto, a jego podaż jest wielokrotnie większa, więc jest ono mniej rzadkie niż złoty kruszec. Większość srebrnego urobku pochodzi z wydobycia innych metali, można nawet powiedzieć, że srebro jest swoistym zanieczyszczeniem rud metali przemysłowych, takich jak miedź, cynk i ołów.

Tzw. AISC, czyli łączny koszt wydobycia i wprowadzenia na rynek 1 uncji kruszcu w przypadku srebra wynosił lekko ponad 11 dolarów na początku 2021 r. Trzeba jednak pamiętać, że spora część produkcji pochodzi z eksploatowania rud metali przemysłowych, co w praktyce obniża koszt wydobycia samego srebra.

Reklama

Produkcja srebra jest oczywiście wielokrotnie wyższa niż złota - w zeszłym roku (2021) łączna podaż srebra wyniosła ponad 1 mld uncji, czyli prawie 30 tys. ton, podczas gdy produkcja złota wyniosła 4021 ton. Ponad 80% produkcji srebra pochodziło z wydobycia, a 18,5% z recyklingu. 

Ponad połowa popytu na srebro pochodzi z przemysłu (z czego ok. 10% z branży fotowoltaicznej, do produkcji paneli słonecznych), a niemal 25% w zeszłym roku to popyt czysto inwestycyjny. W tym roku może okazać się, że popyt ze strony rynków finansowych może być jeszcze większy, ze względu na dużą niepewność i globalny wzrost awersji do ryzyka. 

 

URL Artykułu

 

Od czego zależą ceny srebra?

Reklama

Mimo tego, że korelacja pomiędzy cenami złota i srebra jest zauważalna, to nie można powiedzieć, że oba surowce reagują w identyczny sposób na różne czynniki rynkowe i polityczne. Srebro jest przede wszystkim metalem szlachetnym wykorzystywanym w przemyśle, tak więc mocniej odczuwa zmiany w koniunkturze.

W perspektywie średnioterminowej na korzyść srebra przemawia m.in. transformacja energetyczna ku bezemisyjnym źródłom energii i związany z tym popyt na panele fotowoltaiczne, a nawet trend elektromobilności - do produkcji auta elektrycznego wykorzystuje się ponad dwukrotnie więcej czystego srebra niż w przypadku auta spalinowego (nawet do 50 g).

Z drugiej jednak strony - sankcje gospodarcze nałożone na Rosję niemal na pewno odbiją się na globalnym przemyśle, co może być negatywnym czynnikiem dla notowań srebra w najbliższych kwartałach. Może okazać się, że potencjalne ograniczenie rosyjskiego wydobycie - jeśli do takiego dojdzie - będzie miało zbyt mały wpływ na to, by utrzymać notowania kruszca. Rosja jest szóstym krajem pod względem wydobycia (tuż przed Polską), w 2020 r. odpowiadając za 5,6% całego globalnego urobku.

W tych czasach pełnych niepewności, jedno jest pewne - zmienności notowań srebra powinno być pod dostatkiem, co jest okazją dla spekulantów.

 

Kontrakty terminowe na srebro

Reklama

Przegląd instrumentów spekulacyjnych z ekspozycją na srebro zaczniemy oczywiście od rynku regulowanego i kontraktów terminowych futures. Głównym rynkiem derywatów na srebro jest oczywiście giełda Comex należąca do Grupy CME.

Podstawowy kontrakt terminowy na srebro ma ticker SI, pojedynczy futures ma wartość 5 tys. uncji trojańskich srebra, w dodatku cechuje się fizyczną dostawą instrumentu bazowego. Z perspektywy tradera indywidualnego istotniejszy jest kontrakt E-Mini na srebro (ticker: QI), którego mnożnik to 2500 uncji trojańskich srebra i który jest rozliczany w pełni gotówkowo (czyli bez fizycznej dostawy). Wartość nominalna pojedynczego kontraktu e-mini przy cenie srebra na poziomie 24 USD za uncję to 60 000 USD, czyli niecałe 251 tys. złotych. Przy założeniu depozytu zabezpieczającego na poziomie 8%, pozycję o najniższym możliwym wolumenie 1 kontraktu otworzymy z kwotą 4800 dolarów, czyli lekko ponad 20 tys. PLN, nie wliczając w to kosztów transakcyjnych.

 

Kontrakty CFD na srebro

Jeżeli natomiast chodzi o kontrakty różnicowe na srebro, to można powiedzieć, że są one niemal tak samo popularne jak na złoto i znajdziemy je w ofercie praktycznie każdego brokera CFD. Maksymalna dźwignia dozwolona przez regulatora ESMA to 10:1, czyli 10% depozytu zabezpieczającego. Sama specyfikacja kontraktu może się jednak znacząco różnić, w zależności od konkretnego brokera i warto zwracać na to uwagę.

Na platformie xStation 5 od XTB znajdziemy CFD na srebro pod symbolem SILVER. Wartość 1 lota jest taka sama jak w przypadku “dużego” futuresa na COMEX-ie, czyli 5000 uncji instrumentu bazowego. Oczywiście, w przypadku kontraktów różnicowych mamy znacznie większą elastyczność w zarządzaniu wielkością pozycji, więc wartość 1 lota nie powinna odstraszać, bo możemy otwierać pozycje o wolumenie ułamków lota, aż do 1 mikro lota, czyli 1/100 lota. 

Reklama

Przy kursie 24 USD za uncję srebra, pozycję o wolumenie 1 mikro lota możemy otworzyć angażując do tego lekko ponad 500 PLN naszego depozytu, już wliczając w to koszty transakcyjne. Oczywiście, pamiętając o tym, że utrzymywanie zarówno długiej, jak i krótkiej pozycji pomiędzy sesjami będzie wiązało się z naliczaniem ujemnych punktów swapowych, zależnych od wolumenu transakcji.

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Tematy

po ile srebro ile kosztuje uncja srebra srebro inwestycyjneCFD od A do Z jak inwestować w srebro jak kupić srebro gdzie kupić srebro czy warto inwestować w srebro srebro wykres transformacja energetyczna srebro cena ETF na srebro czy cena srebra może wzrosnąć srebro koloidalne srebro notowania CFD na srebro CFD na srebro ryzyko jak zainwestować w srebro srebro kurs jak wyczyścić srebro czym wyczyścić srebro srebro cena za kg 925 srebro srebro 925 nowe srebro krzyżówka kolczyki srebro Kurs CFD od A do Z zakup fizycznego złota sankcje na rosje skup srebro srebro i pieniądze brzmią tak samo naszyjnik srebro nowy odcinek CFD od A do Z Srebro do inwestowania i spekulacji jak i gdzie kupić srebro jak spekulować na srebrze zakup fizycznego srebra etn na srebro jaki etf na srebro który etf na srebro lewarowane kontrakty terminowe na srebro właściwości srebra srebro właściwości ile kosztuje srebro na rynku po ile uncja srebra uncja srebra ile kosztuje uncja trojańska ile to fizyczne właściwości srebra produkcja srebra łączny koszt wydobycia i wprowadzenia na rynek 1 uncji srebra AISC co to jest AISC skąd pochodzi srebro inwestowanie w srebro opinie korelacja pomiędzy cenami złota i srebra Od czego zależą ceny srebra? cena srebra od czego zależy czyste srebro Kontrakty terminowe na srebro Kontrakty CFD na srebro srebro kontrakty terminowe czy warto inwestować w srebro poprzez kontrakty terminowe jak zainwestować w kontrakty terminowe na srebro Kontrakty terminowe na srebro czy warto Kontrakty terminowe na srebro jaki muszę mieć kapitał opinie o CFD na srebro CFD na srebro czy warto jak spekulować CFD na srebro CFD na srebro jak zacząć dźwignia finansowa kontrakty CFD xtb SILVER ile muszę mieć gotówki by zainwestować w CFD na srebro pozycje o wolumenie ułamków lota dźwignia finansowa na srebrze dźwignia finansowa jak wykorzystać 2500 uncji trojańskich srebro ile kosztuje uncja srebro po co inwestować
Reklama

Czytaj dalej