Reklama
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.05
Kurs funta:  5.15
Kurs franka:  4.58
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.05
Kurs funta:  5.15
Kurs franka:  4.58
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inwestorzy napaleni na akcje tej spółki. Wkrótce najważniejsze wyniki finansowe dla całej giełdy

|
selectedselectedselected

Rynek akcji w USA w napięciu wyczekuje na nadchodzące wyniki finansowe Nvidia. Prognozy mówią o spektakularnym trzykrotnym wzroście przychodów. Oczekiwania wobec spółki są rozpalone do czerwoności, a sentyment ekstremalnie byczy. Czy Nvidia dowiezie?

Inwestorzy napaleni na akcje tej spółki. Wkrótce najważniejsze wyniki finansowe dla całej giełdy
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

 

  • Nvidia jest obecnie kluczowa dla hossy na giełdzie w USA
  • Spółka odpowiadała za 37% wzrostu zysków S&P 500 w poprzednim kwartale wynikowym
  • Eksperci uważają, że to najważniejszy raport finansowy dla giełdy
  • Co stanie się gdy Nvidia zawiedzie inwestorów?


 

Wyniki finansowe Nvidia to najważniejszy raport dla całego rynku akcji, uważają eksperci

Nvidia powinna pokazać ponad 3 razy wyższe przychody ze sprzedaży niż rok temu, oczekują przeciętnie analitycy z Wall Street. Rynek będzie niezwykle uważnie śledzić wskaźniki i poszczególne dane finansowe spółki.

Kurs Nvidia tym roku wzrósł o 87%. Spółka ma obecnie wartość rynkową 2,3 bln USD. To trzecia największa firma na giełdzie w USA .

Niektórzy uważają, że są to najważniejsze wyniki finansowe spośród wszystkich spółek giełdowych w Stanach Zjednoczonych i nawet na świecie. Trudno się temu dziwić w obliczu tego, jak ważne były dochody Nvidia dla giełdy amerykańskiej w ostatnich kwartałach.

Reklama

Zyski Nvidia miały ogromny wpływ na ogólny wzrost indeksu S&P 500 pod koniec 2023 roku. Nvidia była odpowiedzialna za 42% wzrostu zysku na akcję (EPS) w III kwartale 2023 roku dla S&P 500 i 37% w IV kwartale 2023 roku, oszacowali analitycy Bank of America.

 

Wykres: Wpływ zysków Nvidia (pole granatowe) na wzrost dochodów całego S&P 500 w ostatnich kwartałach, wraz z prognozą Bank of America na 2024 i 2025.

Źródło: Bank of America, The Kobeissi Letter, FactSet.

Reklama

 

W ciągu ostatnich 12 miesięcy publikowane przez Nvidia wyniki finansowe były również głównym motorem napędowym rynku akcji, przyczyniając się do 11% całkowitego zwrotu z indeksu S&P 500.

Patrząc na dane szacowane na I kwartał 2024 roku, wygląda na to, że Nvidia będzie nadal odgrywać znaczącą rolę. Szacuje się, że spółka będzie odpowiadać za około 40% wzrostu EPS indeksu S&P 500, wynika z analizy Bank of America.

Konsensus przewiduje, że wskaźnik zysku na akcję (EPS) Nvidia w IV kwartale 2024 roku wzrośnie o 474% rok do roku. Z kolei przychody ze sprzedaży spółki mają wzrosnąć o ponad 240% w porównaniu do poprzedniego roku. Bez wątpienia, oczekiwania wobec Nvidia są ogromne.

 

Reklama

Wykres: Nvidia wielokrotnie mocno zaskakiwała wyższymi zyskami niż oczekiwano. Tak było również ostatnim razem.

Źródło: Reuters, Trade Alert.

 

Istotnym elementem utrzymującego się optymistycznego nastawienia inwestorów wobec ryzyka były pozytywne niespodzianki w wynikach spółek z USA. W szczególności były to lepsze od oczekiwań rezultaty siedmiu wielkich amerykańskich spółek technologicznych. - skomentował analityk Credit Agricole, David Forrester w raporcie analitycznym opublikowanym w środę rano.

Inwestorzy będą dziś zwracać uwagę na wyniki Nvidii, która będzie ostatnią ze “Wspaniałej Siódemki” i pod wieloma względami najważniejszą. - dodał David Forrester, analityk w Credit Agricole CIB.

Wyniki Nvidia są nie tylko ważne dla giełdy i podtrzymania hossy. Popyt na układy elektroniczne Nvidii są również barometrem rzeczywistego komercyjnego zainteresowania rozwojem sztucznej inteligencji i centrów danych.

 

Czytaj również: Giełda akcji porzuciła fundamenty? Najwyższa od 50 lat wartość kluczowego wskaźnika

 

Spodziewane bardzo duże ruchy kursu akcji Nvidia po sesji w środę

Notowania Nvidia są przygotowane na wahania o nawet 8,7% w dowolnym kierunku do piątku, zgodnie z danymi firmy analitycznej Trade Alert opartymi na rynku opcji. Przełożyłoby się to na zmianę kapitalizacji rynkowej o 200 mld USD. To więcej niż wartość rynkowa blisko 90% spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500.

Reklama

Oczekuje się, że Nvidia przedstawi w wynikach finansowych zysk w wysokości 5,59 USD na akcję. Konsensus prognoz analityków zakłada również, że przychody mają wzrosnąć do 24,65 mld USD na akcję w I kwartale 2024 roku. W analogicznym okresie przed rokiem było to 7,19 mld USD.

 

Zobacz również: Nowe prognozy dla giełdy robią duże wrażenie. To będzie potężny wzrost akcji, szacuje wielki bank

 

Ekstremalnie byczy sentyment wobec akcji Nvidia

Nastroje związane z Nvidia są ekstremalnie bycze, wynika ze wskaźnika opracowanego przez Stocktwits. Jest to wskaźnik, który monitoruje wpisy na platformie X (dawniej Twitter), które zawierają symbol związany ze spółką.

Ten wskaźnik nastrojów pokazuje, czy większość użytkowników publikujących o spółce Nvidia w ciągu ostatnich 24 godzin jest nastawiona niedźwiedzio (na spadki akcji) czy byczo (ukierunkowana na wzrostu kursu spółki). Wskaźnik daje wynik mierzony w skali od 0 (skrajnie niedźwiedzi) do 100 (skrajnie byczy).

Reklama

W przypadku Nvidia, wartość to 77 punktów na 100, co oznacza, że inwestorzy są już “ekstremalnie byczo” nastawieni, a sentyment jest bardzo pozytywny. Oczekiwania wobec wyników Nvidia są naprawdę wysokie. 

 

Wykres: Wskaźnik nastrojów wobec Nvidia w środę 22 maja, kilka godzin przed publikacją wyników finansowych spółki.

Źródło: Stocktwits.

Reklama

 

Kiedy nastroje wokół spółki giełdowej są "ekstremalnie bycze” przed publikacją wyników finansowych, inwestorzy zazwyczaj mają bardzo wysokie oczekiwania. Jeśli opublikowane wyniki okażą się zgodne z oczekiwaniami lub je przewyższają, cena akcji może wzrosnąć jeszcze bardziej.

Jednak jeśli wyniki będą gorsze niż przewidywano, to potencjalnie może dojść do gwałtownej korekty i spadku ceny akcji, ponieważ inwestorzy rozczarowani rezultatami mogą sprzedawać akcje. Wieszczone prognozy mocnych wzrostów mogą zostać zrewidowane w dół, a wraz z tym i popyt na akcje spółki.

 

Zobacz również: Giełda akcji jest zbyt droga. Niemal wszystkie wskaźniki palą się na czerwono. Idą lata marnych zysków - ostrzeżenie ekspertów

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej