Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Lagarde będzie próbowała brzmieć "gołębio", ale jaka będzie reakcja rynku walutowego? Prognoza osłabienia euro do dolara EUR/USD

|
selectedselectedselected
Lagarde będzie próbowała brzmieć "gołębio", ale jaka będzie reakcja rynku walutowego? Prognoza osłabienia euro do dolara EUR/USD
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Komentarz z serii: "Piotr Kuczyński" dla iWealth

W piątek raport o dochodach/wydatkach Amerykanów pokazał, że dochody w lipcu wzrosły o 1,1% m/m (oczekiwano 0,2%), a wydatki tak jak oczekiwano wzrosły o 0,3% m/m. We wtorek w USA Conference Board opublikował swój indeks zaufania konsumentów. W sierpniu wyniósł 113,8 pkt. – sześciomiesięczne minimum (oczekiwano spadku z 129,1 na 124 pkt.). Poza tym indeks Chicago PMI wyniósł 66,8 pkt. (oczekiwano spadku z 73,4 na 68 pkt.).

W środę zobaczyliśmy oprócz ostatecznego odczytu indeksu PMI

dla przemysłu dużo istotniejszy indeks ISM dla przemysłu. Indeks ISM wyniósł 59,9 pkt. (oczekiwano 58,5 pkt.). Subindeks cen wyniósł 79,4 pkt. (oczekiwano 84 pkt.). Mówiono, że co prawda koniunktura w przemyśle jest nadal bardzo dobra, ale brak jest dopasowania potencjalnych pracowników do potrzeb przemysłu (stąd spadek indeksu zatrudnienia poniżej 50 pkt. – do 49 pkt.). W czwartek pojawiły się w USA wnioski o zasiłek dla bezrobotnych – w ostatnim tygodniu złożono 340 tys. (oczekiwano 345 tys.). Zobaczyliśmy też lipcowe dane o zamówieniach w przemyśle – 0,4% m/m (oczekiwano 0,3%).

Dane makro z mijającego tygodnia – Polska

W piątek BIEC opublikował Wskaźnik Rynku Pracy (WRP). Wskaźnik spadł, a BIEC pisze, ze „Jest to trzeci miesiąc spadku wskaźnika, przy czym o najmniejszej skali zmian. Rynek pracy stosunkowo dynamicznie powraca do sytuacji zbliżonej do tej sprzed pandemii, i tym samym napotyka ograniczenia w postaci niewystarczającej i nieodpowiedniej siły roboczej.”.

 lagarde bedzie probowala brzmiec golebio ale jaka bedzie reakcja rynku walutowego prognoza oslabienia euro do dolara eurusd grafika numer 1lagarde bedzie probowala brzmiec golebio ale jaka bedzie reakcja rynku walutowego prognoza oslabienia euro do dolara eurusd grafika numer 1

Reklama

Zobaczyliśmy ostateczny odczyt PKB z drugiego kwartału – wzrósł o 11,1% r/r (pierwszy odczyt to 10,9%). Pojawił się też wstępny odczyt inflacji CPI dla sierpnia – wyniosła 5,4% r/r (oczekiwano 5,2%). To już był zdecydowanie najwyższy odczyta od ponad 20. lat. Coraz większa jest presja na RPP, która powinna podnieść stopy procentowe. Myślę jednak, że jeśli to zrobi to podniesie nieznacznie. Dowiedzieliśmy się też, że w sierpniu nastąpił trzeci z rzędu spadek indeksu PMI dla polskiego przemysłu. Spadł do poziomu 56 pkt. (oczekiwano 56,7 pkt.). To i tak doskonały odczyt pokazujący, że sektor ma się dobrze. Jest mnóstwo zamówień eksportowych, ale trudno je zrealizować z powodu problemów z zaopatrzeniem.

 lagarde bedzie probowala brzmiec golebio ale jaka bedzie reakcja rynku walutowego prognoza oslabienia euro do dolara eurusd grafika numer 2lagarde bedzie probowala brzmiec golebio ale jaka bedzie reakcja rynku walutowego prognoza oslabienia euro do dolara eurusd grafika numer 2

W kolejnym tygodniu

W piątek 3.09 w USA pojawi się ostateczny odczyt indeksu PMI dla usług i dużo istotniejszy indeks ISM dla usług. Kończymy, jak zwykle w pierwszy piątek miesiąca, miesięcznymi danymi z rynku pracy, co jak zwykle przyciąga dużą uwagę Fed i komentatorów (nie zawsze inwestorów). Kolejny tydzień jest nie tylko z punktu widzenia amerykańskich giełd krótszy o jeden dzień, ale potem te publikacji makro nie będzie wiele. W środę w USA pojawi się Beżowa Księga, czyli raport Fed o stanie gospodarki, a w czwartek pojawi się raport tygodniowy o liczbie złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Najważniejsze wydarzenie będzie miało miejsce w czwartek. Wtedy to Europejski Bank Centralny (ECB) będzie miał posiedzenie. Co prawda nie oczekuję zmiany parametrów polityki monetarnej, ale pojawiły się już „jastrzębie” wypowiedzi ludzi z Rady Banku, więc komunikat po posiedzeniu może być bardziej jastrzębi, ale Christine Lagarde, szefowa ECB, podczas swojej konferencji prasowej najpewniej będzie usiłowała brzmieć „gołębio”. Jak zareaguje rynek walutowy? Jeśli będzie dyskontował wcześniej zaostrzenie tonu przez ECB (podnosząc kurs EUR/USD) to oczekiwałbym spadkowej korekty.

W Polsce odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Monetarnej (RPP)

i co prawda nie oczekują podwyżki stóp, ale treść komunikatu może być interesująca, a jeśli pojawi się w nim zawoalowana zapowiedź podwyżki stóp to dodatkowo pomogłaby złotemu. Można powiedzieć, że inwestorzy nie boją się września, który statystycznie jest dla obozu byków niekorzystny (niżej grafika). Może dlatego się nie boją, że potężny napływ kapitałów na rynek pochodzi przede wszystkim od mniej rynkowo zorientowanych inwestorów? Najważniejsze jest w tym słowo „statystycznie” – ten wrzesień nie musi potwierdzać reguły, chociaż jest mnóstwo tematów, które mogą do korekty doprowadzić (pisałem o tym w poprzednich dwóch podsumowaniach), więc radziłbym zachować ostrożność. Kolejny poniedziałek to w USA dzień wolny z powodu Święta Pracy, co powinno sprowadzić na rynki (w ten dzień) marazm, ale kończymy ten tydzień raportem z amerykańskiego rynku pracy, co przed trzydniowy weekendem może doprowadzić do sporych wahań kursów i indeksów.

 

Reklama

lagarde bedzie probowala brzmiec golebio ale jaka bedzie reakcja rynku walutowego prognoza oslabienia euro do dolara eurusd grafika numer 3lagarde bedzie probowala brzmiec golebio ale jaka bedzie reakcja rynku walutowego prognoza oslabienia euro do dolara eurusd grafika numer 3

Czytaj więcej na iWealth


Niniejszy materiał ma wyłącznie charakter promocyjny i nie stanowi oferty ani zaproszenia do składania ofert w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do skorzystania z usług oferowanych przez Spółkę lub do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej. Wymagane przepisami prawa informacje o Spółce oraz świadczonych usługach, w tym o ryzyku związanym z oferowanymi instrumentami finansowymi udostępniane są na stronie internetowej iwealth.pl, w serwisie transakcyjnym iWealth Online lub w formie papierowej przed rozpoczęciem świadczenia usługi.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


iWealth null

iWealth

iWealth to niezależna firma dostarczająca usługi finansowe starannie wyselekcjonowanych Partnerów, dla zamożnych Klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Świadcząc usługę nieodpłatnego doradztwa inwestycyjnego koncentruje się na pomocy w opracowaniu kompleksowej, spójnej strategii finansowej, precyzyjnie dopasowanej do unikatowych potrzeb, indywidualnych preferencji w zakresie ryzyka oraz doświadczenia inwestycyjnego.


Reklama
Reklama