Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dane makro

Sierpień póki co okazuje się bardzo nudny dla par walutowych z polskim złotym (PLN). Kurs głównych par porusza się w niewielkiej konsolidacji od początku miesiąca, co utrudnia zarabianie na tych parach. Jak wiadomo, rynkiem poruszają dane makro, warto więc prześledzić, co nas czeka w przyszłym tygodniu jeśli chodzi o kalendarz ekonomiczny.

Kalendarz ekonomiczny - uwaga na koniec tygodnia

Początek nadchodzącego tygodnia raczej spokojny. We wtorek warto zwrócić uwagę na dane z USA dotyczące pozwoleń na budowę domów. To jeden ze wskaźników dot. budownictwa mieszkaniowego w USA publikowany przez Census Bureau (rządową agencję wchodzącą w skład Departamentu Handlu USA). Obrazuje liczbę wydanych pozwoleń na budowę w danym okresie.

W środę wieczorem poznamy dane o inflacji konsumenckiej i producenckiej z Wielkiej Brytanii. O godz. 16.30 publikowane są cotygodniowe dane o zapasach ropy, które mogą poruszyć cenami tego aktywa. Wieczorem poznamy minutki z posiedzenia Komitetu Federalnego ds. Otwartego Rynku (FOMC), czyli organu ustalającego docelowy poziom podaży pieniądza w USA. Może on dostarczyć cennych wskazówek co do dalszych planów Komitetu.

W czwartek ważne dane dla polskiego złotego odnośnie produkcji przemysłowej. Prognoza rok do roku (r/r) przewiduje spadek o 2.1%. O godz. 14.30 poznamy dane dotyczące nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Dane publikowane co tydzień; ostatnie dwa odczyty z sierpnia zaskoczyły pozytywnie. W tym tygodniu prognozuje się wzrost liczby wniosków.

Reklama

Piątek to dane o PMI dla usług i przemysłu z USA, strefy Euro oraz Wielkiej Brytanii. Indeks PMI jest wskaźnikiem wyprzedzającym dotyczącym stanu gospodarki. Poziom PMI mniejszy niż 50 pkt. oznacza spadek aktywności sektora usług/przemysłowego w stosunku do miesiąca poprzedniego. Im wskaźnik niższy, tym gorzej. Odczyt powyżej poziomu 50 pkt. oznacza wzrost aktywności sektora usług/przemysłu w stosunku do miesiąca poprzedniego.

Kurs dolara przed dalszymi spadkami?

Czy ostatnia konsolidacja na parze to odpoczynek przed dalszymi spadkami na parze USDPLN? Aby do tego doszło, musi zostać spełniony jeden warunek. Zamknięcie dnia poniżej poziomu 3.70 otworzy drogę do wsparć na 3.62. Wybicie oporów 3.78 zaneguje przynajmniej chwilowo scenariusz prospadkowy.

 Wykres 1. Kurs dolara do złotego (USDPLN), interwał dzienny

Wykres 1. Kurs dolara do złotego (USDPLN), interwał dzienny

Wykres 1. Kurs dolara do złotego (USDPLN), interwał dzienny

Walka euro na wsparciu

Kurs euro do złotego (EURPLN) testuje cierpliwość inwestorów. Grających na wzrosty blokuje po raz kolejny poziom 4.42. Z kolei przed spadkami broni 4.38. Warto więc poczekać aż rynek pokaże nam, w którym kierunku chce podążać. Być może impuls przyjdzie wraz danymi w nadchodzącym tygodniu?

Reklama

 Wykres 2. Kurs euro do złotego (EURPLN), interwał dzienny

Wykres 2. Kurs euro do złotego (EURPLN), interwał dzienny

Wykres 2. Kurs euro do złotego (EURPLN), interwał dzienny

Czytaj więcej