Czy kurs euro spadnie jak kamień w wodę? Dolar w potrzasku? Sprawdź, ile możesz zapłacić za jedno EUR, ile za jednego USD w najbliższym czasie! Kursy walut - argumenty za i przeciw [USD/PLN, EUR/PLN]
![Czy kurs euro spadnie jak kamień w wodę? Dolar w potrzasku? Sprawdź, ile możesz zapłacić za jedno EUR, ile za jednego USD w najbliższym czasie! Kursy walut - argumenty za i przeciw [USD/PLN, EUR/PLN] | FXMAG INWESTOR](https://admin.fxmag.pl/api/image?url=media/pics/czy-kurs-euro-spadnie-jak-kamien-w-wode-dolar-w-potrzasku-sprawdz-ile-mozesz-zaplacic-za-jedno-eur-ile-za-jednego-usd-w-najblizszym-czasie-kursy-walut-argumenty-za-i-przeciw-usdpln-eurpln.jpg&w=900)
Po fali osłabienia złotego obserwowanej od września do połowy listopada ub. r. obserwujemy obecnie ponowne umocnienie krajowej waluty. Uważamy, że jest ono spowodowane odwróceniem przynajmniej części czynników, które wcześniej negatywnie wpływały na postrzeganie PLN, do których należą m.in. brak jasnej komunikacji odnośnie działań prowadzonych przez bank centralny, napięcia na granicy Polska-Białoruś, rosnące ryzyko konfliktu Rosji i Ukrainy albo konflikt na linii polski rząd – Komisja Europejska.
Pozytywnie na notowania EUR/PLN działa przede wszystkim kontynuacja podwyżek stóp procentowych przez RPP i jasna deklaracja, że jesteśmy w cyklu zacieśnienia polityki monetarnej. Przy wysokich odczytach inflacji rynek wycenia więc dalszy wzrost stóp procentowych w 2022 r. do ok. 4,0%, co jest zgodne z naszymi prognozami. Ponadto wprowadzane kolejne tzw. tarcze antyinflacyjne mogą spowolnić tempo wzrostu cen, co przy dokonaniu podwyżek stóp procentowych przez RPP wpłynie na poprawę realnych stóp procentowych. Jest to wiec w chwili obecnej pozytywny aspekt wpływający na notowania EUR/PLN.
kurs euro spadnie jak kamień w wodę?
Jednakże oceniamy, że w krótkim terminie spadek notowań
• Mniejsza skala podwyżek stóp procentowych względem rynkowych oczekiwań
• Wyższe od oczekiwań dane dotyczące inflacji w Polsce
• Ucieczka kapitału z rynków rozwijających się w związku z awersją do ryzyka wywołaną np. przez czynniki geopolityczne w Europie i na świecie (np. koronawirus, sytuacja gospodarcza w Chinach, konflikt Rosja-Ukraina)
• Oczekiwania na dalsze zacieśnienie polityki monetarnej przez NBP
• Lepsze od oczekiwań dane makroekonomiczne w Polsce i ograniczenie rozwoju pandemii COVID-19
• Pozytywne rozwiązanie czynników ryzyka geopolitycznego w kraju i na świecie
Od połowy listopada notowania pary USD/PLN widocznie tracą, spadając z lokalnego ekstremum na poziomie 4,20 do okolic 3,95 w połowie stycznia. Powyższe wynika z jednej strony z trwającej korekty wzrostowej na parze EUR/USD, i szerzej na samym indeksie dolara, który obrazuje wartość amerykańskiej waluty względem koszyka najważniejszych walut. Z drugiej strony obecnie ważnym czynnikiem osłabiającym notowania USD/PLN pozostaje czynnik lokalny, w postaci cyklu podwyżek stóp procentowych.
Wysokie odczyty wskaźnika inflacji, które co miesiąc przebijają oczekiwania rynkowego konsensusu, umacniają perspektywę bardziej dynamicznej i większej skali podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Ekonomiści
Z drugiej strony ekonomiści BNP Paribas spodziewają się powrotu siły amerykańskiej waluty w 2022 roku, wraz z początkiem cyklu podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, który będzie faworyzował dolara względem innych najważniejszych walut takich jak euro, czy japoński jen. Powyższe ostatecznie zdaniem ekonomistów BNP Paribas przełoży się na wzrost notowań pary USD/PLN na koniec bieżącego roku powyżej 4,10.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję