W naszej ocenie rynek niemieckich obligacji skarbowych powinien stabilizować się wokół bieżących poziomów (1,85%) aż do momentu przyszłotygodniowej decyzji Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych, która w naszej ocenie może przynieść – podobnie jak w przypadku grudniowego posiedzenia Fed – obniżenie skali podwyżek kosztu pieniądza. Na taki ruch jednak wycena niemieckiego długu wydaje się być przygotowana, po tym jak ostatni zestaw danych z europejskiej gospodarki wskazał m.in. na zelżenie presji inflacyjnej w strefie euro.
Rynek amerykańskiego długu pozostaje w oczekiwaniu na wynik przyszłotygodniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej, które prawdopodobnie przyniesie sygnalizowane już spowolnienie tempa zacieśniania monetarnego. Było to źródłem zniżki dochodowości Treasuries w ostatnich tygodniach, a w naszej ocenie materializacja takiego scenariusza powinna zatrzymać trend spadku rentowności amerykańskich obligacji. Tym bardziej, iż uważamy, że prezes Fed będzie dość sprawnie balansował pomiędzy koniecznością ograniczenia inflacji a oczekiwanym na 2023 rok spowolnieniem wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych.
Liczymy na pauzę w zainicjowanym w październiku trendzie dość gwałtownego spadku notowań USD/PLN. W naszej ocenie spokój towarzyszyć będzie w najbliższych dniach wycenie złotego oraz parze EUR/USD. W efekcie wycena polskiej waluty do dolara również powinna przejść w trend