W środę EUR/PLN utrzymał się w pobliżu 4,58 po zgodnej z oczekiwaniami decyzji RPP, z kolei USD/PLN zszedł w stronę 4,27 przy nieznacznym umocnieniu się EUR/USD powyżej 1,07.
Po tym jak RPP tym zgodnie z konsensusem ekonomistów podwyższyła stopy procentowe o 75 pb. do 6,00%,
na dalsze notowania złotego mogą mieć wpływ komentarze prezesa NBP podczas czwartkowej konferencji. Jeśli A. Glapiński uderzy w ,,gołębie” tony, sugerując nadchodzące wyhamowanie skali podwyżek stóp, to złoty może znaleźć się pod presją. Dla notowań EUR/USD, a pośrednio złotego, kluczowym będzie jutrzejsze posiedzenie EBC, podczas którego może ogłosić zakończenie skupu aktywów otwierające drogę dla podwyżek stóp procentowych w strefie euro. Dla uczestników rynku bardziej interesujące będzie, czy prezes Lagarde na konferencji prasowej pozostawi ,,otwartą opcję” dla podwyżki o 50 pb. na lipcowym lub wrześniowym posiedzeniu EBC, tak jak to już w pełni wyceniają instrumenty pochodne. Uważamy, że Ch. Lagarde na razie nie zmieni swojego ostrożnego stanowiska, odnośnie tempa podwyżek (po 25 pb.), co będzie ciążyć na kursie EUR/USD, szczególnie w przypadku wyższego od oczekiwań piątkowego odczytu amerykańskiej inflacji CPI za maj. Stąd oczekujemy w najbliższych dniach podejścia kursu EUR/PLN w stronę 4,60 a kursu USD/PLN w pobliże 4,30.
Zobacz także: Do 10 razy sztuka? RPP znów podnosi stopy procentowe, a wraz z nimi ratę Twojego kredytu!
Japoński jen tąpnął ponad 1,5% do euro doprowadzając do wzrostu kursu EUR/JPY w pobliże 144, poziomu najwyższego od 7 lat. Uczestnicy rynku dyskontują zbliżającą się zmianę polityki pieniężnej EBC z ekspansywnej na restrykcyjną co kontrastuje z zapowiadanym utrzymaniem przez BoJ ultra-luźnej polityki pieniężnej w nadchodzących miesiącach. Z kolei kurs USD/JPY przebił poziom 134 i niedługo może testować 20-letni szczyt w pobliżu 135.
Na krajowym rynku stopy procentowej zgodna z prognozami decyzja RPP nie doprowadziła do istotnej zmiany oczekiwań. Instrumenty pochodne wciąż wyceniają wzrost stopy referencyjnej NBP do przynajmniej 7,50% w III kw. 2022 r.
Zobacz także: PILNE: stopy procentowe znów mocno w górę! Sprawdź, jak zareagował kurs euro i dolara oraz co dalej z polskim złotym
W kolejnych dniach spodziewać się można wysokiej zmienności notowań
Rentowności 2-letnich obligacji powinny utrzymywać się blisko 6,75%, a 10-letnich obligacji kierować się w okolice 6,50%-6,60%. Szczególnie istotna będzie czwartkowa konferencja prasowa prezesa NBP A. Glapińskiego. Biorąc pod uwagę bardzo wysokie zakłady na wzrost stóp w tym roku bardziej prawdopodobny wydaje się spadek krzywych dochodowości. Rynkowi ciążyć może nieco piątkowa aukcja zamiany. Ministerstwo Finansów na przetargu zaoferuje OK0724, PS0527, WZ1127, DS1030, WZ1131 i DS0432 w zamian za OK0722, WS0922, WZ1122, PS0123 i OK0423.
W czwartek polski rynek może otrzymać wsparcie ze strony EBC
Powszechnie oczekiwana jest sygnalizacja podwyżek stóp w III kw. 2022 r. Warto jednak wspomnieć, że nawet ich najwięksi zwolennicy w banku centralnym brzmią umiarkowanie w relacji do wycen rynkowych. Instrumenty pochodne wyceniają nie tylko powrót stopy depozytowej do zera w przyszłym kwartale, ale i wzrost głównej stopy refinansowej w okolice 0,25% i dalej w kierunku 0,75% na koniec roku. W tym kontekście prawdopodobny bardziej umiarkowany ton komentarza EBC wspierałby raczej korekcyjny spadek krzywych dochodowości w Europie. Nie można wykluczyć, sygnalizacji wcześniejszego końca skupu aktywów w II kw. jak również dyskusji nt. wprowadzenia mechanizmu wsparcia rynku w sytuacji zbyt silnej przeceny obligacji. Póki co nieoficjalne sygnały zapowiadające takie wsparcie nie poprawiają wyceny włoskich obligacji.
Zobacz także: Sprawdź, ile kosztuje dolar, rubel, funt, frank, jen, korona, euro, forint
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję