Dane o inflacji w strefie euro negatywne dla kursu złotego
W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN ukształtował się na poziomie 4,7127 (brak zmian w porównaniu do poziomu sprzed dwóch tygodni). W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN charakteryzował się niską na tle ostatnich tygodni zmiennością i kształtował się wokół poziomu 4,70.
W naszej ocenie wskazuje to, że przestrzeń do dalszego umocnienia złotego wynikającego z uspokojenia sytuacji na rynkach finansowych po początkowym szoku związanym z wybuchem wojny w Ukrainie i serią sankcji nałożonych przez kraje Zachodu na Rosję już się wyczerpała. Z niską zmiennością mieliśmy również do czynienia w przypadku kursu EURUSD.
W tym tygodniu złoty pozostawać będzie pod wpływem wojny w Ukrainie
Istotna dla złotego będzie również piątkowa publikacja wstępnych danych o inflacji w strefie euro. W przypadku realizacji naszej wyższej od konsensusu rynkowego prognozy mogą one doprowadzić do osłabienia złotego. Przeciwny wpływ może mieć natomiast zaplanowana na piątek publikacja indeksu PMI dla polskiego przetwórstwa. Pozostałe dane z polskiej i światowej gospodarki nie będą miały naszym zdaniem istotnego wpływu na kurs złotego. Piątkowa aktualizacja polskiego ratingu przez agencję S&P zostanie ogłoszona po zamknięciu europejskich rynków, tym samym jej ewentualny wpływ na kurs złotego zmaterializuje się dopiero w przyszłym tygodniu.
Zobacz także: Kursy walut 28.03.: notowania euro i dolara spadły - polski złoty w górę!
Spready pomiędzy polskimi i niemieckimi obligacjami biją kolejne rekordy
W ubiegłym tygodniu 2-letnie stawki IRS zwiększyły się do 5,95 (wzrost o 39pb), 5-letnie do 5,46 (wzrost o 54pb), a 10-letnie do 5,10 (wzrost o 58pb). W ubiegłym tygodniu doszło do wzrostu stawek IRS na całej długości krzywej w ślad za rynkami bazowymi. W kierunku wzrostu rentowności obligacji na rynkach bazowych oddziaływały rosnące oczekiwania inwestorów na zacieśnianie polityki pieniężnej przez główne banki centralne w obliczu nasilającej się presji inflacyjnej na świecie, dodatkowo wzmocnionej przez wybuch wojny w Ukrainie. Jednocześnie, ze względu na położenie geograficzne Polski, w ubiegłym tygodniu doszło również do dalszego wzrostu spreadów pomiędzy polskimi a niemieckimi obligacjami do nowego rekordowego poziomu. Czynnikiem sprzyjającym wzrostowi spreadów była również zapowiedź rządu dotycząca korekty Polskiego Ładu, która będzie miała negatywny wpływ na sektor finansów publicznych, a w konsekwencji zwiększy potrzeby pożyczkowe państwa (zgodnie z Oceną Skutków Regulacji saldo sektora finansów publicznych obniży się z tego powodu 6,8 mld zł w 2022 r. i o 23,8 mld zł w 2023 r.).
Zobacz także: MAKROmapa – to będzie mocny tydzień! Sprawdź, na które dane makroekonomiczne musisz zwrócić uwagę
W tym tygodniu stawki IRS pozostaną pod wpływem wojny w Ukrainie
Ważnym wydarzeniem z punktu widzenia stawek IRS będzie również zaplanowana na piątek publikacja wstępnych danych o inflacji w strefie euro, która może przyczynić się do wzrostu stawek IRS, szczególnie na krótkim końcu krzywej. W tym samym kierunku może oddziaływać piątkowa publikacja indeksu PMI dla polskiego przetwórstwa. Pozostałe dane z polskiej i światowej gospodarki nie będą miały naszym zdaniem istotnego wpływu na krzywą. Piątkowa aktualizacja polskiego ratingu przez agencję S&P zostanie ogłoszona po zamknięciu europejskich rynków, tym samym jej ewentualny wpływ na stawki IRS zmaterializuje się dopiero w przyszłym tygodniu.
Zobacz także: Koniecznie zobacz najnowsze prognozy walutowe dla dolara (USD), euro (EUR) oraz franka (CHF)