Reklama
Kurs euro:  4.39
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.59
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.39
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.59
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii – znamy decyzję! Zobacz jak reaguje kurs funta (GBP)

|
selectedselectedselected

Znamy nową decyzję Bank of England w kwestii wysokości stopy procentowej. Rada MPC (Komitet ds. Polityki Pieniężnej) naradził się w sprawie długo wyczekiwanego kroku. Sprawdź, co postanowiono i jak zachowuje się kurs funta.

PILNE! Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii – znamy decyzję! Zobacz jak reaguje kurs funta (GBP)
Opracowanie własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Czy stopa procentowa Bank of England uległa zmianie?
  • Jaka jest prognoza dla kursu funta?
  • Kiedy i jaka będzie kolejna decyzja?

 

Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii - znamy decyzję i nowe dane!

Stopa procentowa w UK pozostała na niezmienionym poziomie, postanowili członkowie Komitetu ds. Polityki Pieniężnej Banku Anglii.

Zatem, podstawowa stopa procentowa w Wielkiej Brytanii pozostaje wciąż na poziomie 5,25%. Po raz ostatni ruch stóp procentowych obserwowaliśmy w UK w sierpniu 2023 roku, gdy została ona podniesiona do tego poziomu.

Wynik głosowania to 7 za pozostawieniem stóp na obecnym poziomie oraz 2 za obniżeniem o 0,25 p.p.

Reklama



Wykres: Stopa procentowa w Wielkiej Brytanii


Źródło: Macronext

 

"Na tym posiedzeniu Komitet głosował za utrzymaniem stopy bankowej na poziomie 5,25%. Inflacja CPI nadal spada, częściowo z powodu efektów bazowych i efektów zewnętrznych związanych z cenami towarów. Restrykcyjne nastawienie polityki pieniężnej wpływa na aktywność w gospodarce realnej, prowadzi do rozluźnienia rynku pracy i ogranicza presję inflacyjną. Kluczowe wskaźniki trwałości inflacji zmniejszają się zasadniczo zgodnie z oczekiwaniami, choć pozostają podwyższone" - czytamy w komunikacie Bank of England.

"Polityka pieniężna będzie musiała pozostać restrykcyjna przez wystarczająco długi czas, aby przywrócić inflację do celu 2% w sposób zrównoważony w średnim okresie, zgodnie z kompetencjami RPP. Od jesieni ubiegłego roku Komitet ocenia, że polityka pieniężna musi być restrykcyjna przez dłuższy czas, dopóki ryzyko utrwalenia się inflacji powyżej celu 2% nie zniknie" - dodano.

 

Reklama

 

"MPC pozostaje przygotowana na dostosowanie polityki pieniężnej w zależności od danych ekonomicznych, aby trwale przywrócić inflację do celu 2%. W związku z tym RPP będzie nadal uważnie monitorować oznaki utrzymującej się presji inflacyjnej i odporności gospodarki jako całości, w tym szereg miar podstawowych warunków na rynku pracy, wzrostu płac i inflacji cen usług. Komitet rozważy nadchodzące publikacje danych i ich wpływ na ocenę, że ryzyko związane z utrzymywaniem się inflacji maleje. Na tej podstawie Komitet będzie weryfikował, jak długo stopa bankowa powinna być utrzymywana na obecnym poziomie" - czytamy.

W rezultacie, stopy procentowe Bank of England nie uległy zmianie już od 9 miesięcy. Kiedy spodziewać się ich obniżenia? Możliwe, że już za miesiąc, uważa część ekspertów. Czy to prawdopodobny scenariusz?

 

Kiedy obniżka stóp procentowych przez Bank Anglii?

“Podczas gdy Bank Anglii najprawdopodobniej utrzyma swoją stopę bankową na niezmienionym poziomie 5,25%, spodziewamy się, że przedstawi jakiś pomysł na to, kiedy zacznie ciąć” - stwierdzili ekonomiści Berenberg.

Reklama

“Najbardziej prawdopodobne jest, że BoE poczeka do posiedzenia 1 sierpnia, zanim wykona pierwszy krok w dół o 25 pb. Jednak ryzyko skłania się ku wcześniejszemu ruchowi już 20 czerwca” - czytamy w analizie ekspertów z Berenberg.

“Argumenty przemawiające za poczekaniem do sierpnia obejmują: Chociaż presja płacowa spadła, BoE może uznać, że pozostaje zbyt wysoka. Komitet Polityki Pieniężnej (MPC) aktualizuje swoje prognozy gospodarcze raz na kwartał. Ponieważ w czerwcu nie opublikowano żadnego nowego zestawu prognoz, decydenci mogą chcieć poczekać do sierpniowej aktualizacji, aby mieć pewność, że trwale stłumili inflację” - dodano.

“Ale czerwiec jest możliwy, ponieważ: dzięki obniżeniu limitu cen energii inflacja w UK prawdopodobnie zbliży się do celu Banku Anglii wynoszącego 2% rdr w kwietniu i maju. Dane za maj, które mają zostać opublikowane 19 czerwca, będą w sam raz na posiedzenie MPC” - czytamy dalej.

 

Kurs funta (GBP) - co dalej? Nadchodzi wyprzedaż funta - ING

Kurs funta do dolara (GBP/USD) w reakcji na decyzję monetarną BoE zanurkował w dół z 1,249 do 1,245.

Reklama

 

Wykres: Kurs funta do dolara (GBP/USD)

Źródło: tradingview.com

Z kolei notowania kursu funta do złotego (GBP/PLN) osuwają się do 4,98 PLN, choć jeszcze rano funt był przy 5,00 PLN, a wczoraj na 5,02 PLN.

Reklama

 

Wykres: Kurs funta do złotego (GBP/PLN)

Źródło: tradingview.com

 

Reklama

Dzień majowej decyzji o stopach procentowych Banku Anglii to ważny dzień dla kursu funta szterlinga, uważają analitycy ING.

“Chociaż Bank of England może brzmieć bardziej optymistycznie co do ścieżki dezinflacji, może być zbyt wcześnie, aby zmienił język i przygotował rynek na obniżkę stóp w czerwcu” - zaznaczyli ekonomiści z ING.

Według ekonomistów ING, tego lata może nadejść duża sprzedaż i presja spadkowa na funcie brytyjskim:

“W pewnym momencie tego lata spodziewamy się wyprzedaży funta szterlinga, ponieważ jest on wyceniany bardziej podobnie do cyklu EBC/euro niż Fed/dolar. Pytanie brzmi, czy dzisiejszy komunikat Banku Anglii wywoła tę korektę, czy też nastąpi ona w czerwcu, kiedy to niższy wskaźnik CPI dla usług w Wielkiej Brytanii może pozwolić BoE na bardziej gołębie nastawienie na czerwcowym posiedzeniu w sprawie stóp procentowych i przygotować rynek na obniżkę stóp w sierpniu” - dodano.

“Jeśli Bank of England nie przekaże dziś wyraźnie gołębiego komunikatu, wątpimy, by funt szterling musiał zbyt mocno rosnąć. Większe ruchy kursu funta szterlinga mogą nastąpić w dół, jeśli szef BoE, Andrew Bailey, otworzy drzwi do czerwcowej obniżki stóp procentowych” - podsumowali eksperci z ING.

Reklama

 

Zobacz również: Ukrywany powód kryzysu na rynku nieruchomości w UK. Ratowanie gospodarki uchodźcami okazało się porażką

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej