Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Ukrywany powód kryzysu na rynku nieruchomości. Ratowanie gospodarki uchodźcami okazało się porażką

Imigracja do Wielkiej Brytanii przynosi serię negatywnych skutków, wynika z wniosków nowego badania. Mają to być problemy na rynku nieruchomości, a także kłopoty w organizacji usług publicznych i kwestie infrastrukturalne. 

Ukrywany powód kryzysu na rynku nieruchomości. Ratowanie gospodarki uchodźcami okazało się porażką
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Kryzys mieszkaniowy przez falę imigracji?
    1. Zobacz także: Zapaść sprzedaży mieszkań sięga 60%! Krach na rynku nieruchomości w Niemczech
    2. Zobacz także: Ogromny wzrost upadłości! Liczba niewypłacalności firm wzrosła o 87% w rok
  • Autorzy zwrócili uwagę, że fala imigracji zbiegła się w czasie najgorszym spowolnieniem wzrostu produktywności w UK od ponad 200 lat 
  • Od 15 lat w Wielkiej Brytanii trwa stagnacja wzrostu PKB per capita.
  • Od 2010 roku do kraju przybyło 10 mln ludzi

 

Kryzys mieszkaniowy przez falę imigracji?

Według nowego raportu Centre

for
Forever Entertainment S.A.
3.72
1.36 %
Dywidendy
1 dzień
0 %
1 tydzień
-2.11 %
1 miesiąc
-0.8 %
6 miesięcy
-0.27 %
Policy Studies (CPS), wysoki poziom imigracji nie zdołał wzmocnić gospodarki i pogorszył kryzys mieszkaniowy w Wielkiej Brytanii. 

“Ostatnie poziomy migracji wywarły presję na mieszkalnictwo, usługi publiczne i infrastrukturę. Wysoka imigracja nie doprowadziła do wyższego wzrostu PKB per capita" - czytamy w raporcie przygotowanym przez Centre for Policy Studies. Link do kompletnego raportu umieściliśmy na dole artykułu.

Od 2010 roku 10 milionów ludzi przeprowadziło się do Wielkiej Brytanii, a 6,3 miliona wyjechało, co oznacza, że migracja netto zwiększyła populację o 3,7 miliona osób, podało CPS.

 

Zobacz także: Zapaść sprzedaży mieszkań sięga 60%! Krach na rynku nieruchomości w Niemczech

 

Reklama

Wykres: Roczny poziom migracji netto (uwzględniającej również odpływ ludności z UK) z krajów Unii Europejskiej (linia granatowa) oraz z reszty świata (linia żółta).

ukrywany powod kryzysu na rynku nieruchomosci ratowanie gospodarki uchodzcami okazalo sie porazka grafika numer 1ukrywany powod kryzysu na rynku nieruchomosci ratowanie gospodarki uchodzcami okazalo sie porazka grafika numer 1

Źródło: ONS, CPS.

 

Autorzy wnioskują, że imigracja w okresie ostatnich 15 lat nie przyniosła wysokich korzyści w postaci wzrostu produktywności w gospodarce brytyjskiej:

"Od czasu kryzysu finansowego (w latach 2007-2009, przyp. red.) wzrost produktywności w Wielkiej Brytanii (mierzony produkcją na godzinę pracy) wyniósł średnio zaledwie 0,7% rocznie. To zaledwie jedna trzecia długoterminowej wartości wskaźnika wynoszącej 2,1%" - czytamy w raporcie.

Reklama

Problemem według badaczy jest to, że tempo imigracji w ciągu ostatnich 20 lat było tak wysokie, że gospodarka i usługi publiczne za nim nie nadążyła. Infrastruktura transportowa, szkoły oraz przychodnie lekarskie nie zdążyły przystosować się do większej liczby ludności. 

"Imigracja spowodowała również znaczne obciążenie usług publicznych i infrastruktury: migranci mogą przywieźć ze sobą umiejętności, ale nie mogą zapewnić dodatkowych dróg, miejsc w szkołach czy przychodniach lekarskich. Bezprecedensowy poziom migracji wywarł presję na wzrost czynszów i cen domów" - czytamy we wnioskach z badania CPS.

Według szacunków CPS, około 89% wzrostu deficytu mieszkaniowego o 1,34 mln mieszkań w Anglii w ciągu ostatniej dekady było spowodowane migracją netto. Obecnie, 67% prywatnych gospodarstw domowych w Londynie jest zamieszkiwanych przez osoby urodzone za granicą.

"Migracja na dużą skalę nie przyniosła korzyści gospodarczych, o których mówią jej obrońcy.

Era
Erato Energy S.A.
0.102
0 %
Dywidendy
1 dzień
0 %
1 tydzień
0 %
1 miesiąc
0 %
6 miesięcy
-6.42 %
masowej migracji zbiegła się w czasie ze znacznym spowolnieniem wzrostu PKB na mieszkańca" - powiedział współautor raportu, poseł Neil O'Brien, były minister.

W latach 2001-2021 odsetek osób w Anglii i Walii urodzonych poza Wielką Brytanią wzrósł z 9% do 17%, ale tempo tych zmian ma przyspieszyć. Przy obecnej trajektorii migracja netto będzie oznaczać roczny wzrost liczby ludności o ponad 0,6% w tej dekadzie. To dwukrotnie większa wartość niż w ciągu ostatnich 30 lat i sześciokrotnie więcej niż w latach 90. XX wieku.

Według badania, migranci z Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Turcji (obszaru MENAT) w wieku 25-64 lat są prawie dwukrotnie bardziej narażeni na bierność zawodową niż osoby urodzone w Wielkiej Brytanii.

Reklama

 

Zobacz także: Ogromny wzrost upadłości! Liczba niewypłacalności firm wzrosła o 87% w rok

 

Wykres: Bierność zawodowa (brak aktywności zawodowej) w grupie osób 25-64 w gospodarce Wielkiej Brytanii (MENAT oznacza obszar Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej oraz Turcji).

ukrywany powod kryzysu na rynku nieruchomosci ratowanie gospodarki uchodzcami okazalo sie porazka grafika numer 2ukrywany powod kryzysu na rynku nieruchomosci ratowanie gospodarki uchodzcami okazalo sie porazka grafika numer 2

Źródło: ONS, Census 2021, raport Centre for Policy Studies.

 

Reklama

Ciekawym wnioskiem płynącym z przytoczonych powyżej statystyk jest to, że migranci z takich regionów jak Europa, Nowa Zelandia, Australia czy obie Ameryki, są aktywniejsi zawodowo niż sami Brytyjczycy.

“Zarobki, a tym samym składki podatkowe, również różnią się ogromnie, na przykład hiszpańscy migranci zazwyczaj zarabiają około 40% więcej niż migranci z Pakistanu lub Bangladeszu, ale około 35% mniej niż migranci z Francji lub Ameryki. Migranci z krajów takich jak Kanada, Singapur i Australia płacą od czterech do dziewięciu razy więcej podatku dochodowego niż migranci z Somalii czy Pakistanu” - czytamy w raporcie.

Odsetek brytyjskich wyborców twierdzących, że imigracja jest zbyt wysoka, stopniowo wzrastał w ciągu ostatnich dwóch lat. Obecnie 64% z nich uważa, że imigracja była "zbyt wysoka w ciągu ostatnich 10 lat". To ponad 10 razy więcej niż grupa, która twierdzi, że imigracja była zbyt niska (6%).

"Migracja na dużą skalę zbiegła się z najgorszym spowolnieniem wzrostu produktywności w Wielkiej Brytanii od ponad dwóch stuleci i stagnacją wzrostu PKB na mieszkańca” - głosi raport.

 

Wykres: PKB per capita Wielkiej Brytanii (wykres kolumnowy) oraz migracja netto (uwzględniająca odpływy ludności). Wykres oparty na 10-letnich średnich kroczących

ukrywany powod kryzysu na rynku nieruchomosci ratowanie gospodarki uchodzcami okazalo sie porazka grafika numer 3ukrywany powod kryzysu na rynku nieruchomosci ratowanie gospodarki uchodzcami okazalo sie porazka grafika numer 3

Źródło: ONS, Bank Światowy

Reklama

 

Jednak istotne jest to, że korelacja to nie związek przyczynowo-skutkowy. Wielka Brytania w tym okresie mierzyła się również z innymi problemami, które również w dużym stopniu wpłynęły na PKB.

“Korelacja to nie związek przyczynowy. Ale pomysł, że jeszcze większa migracja jest sposobem na wyjście ze stagnacji gospodarczej, wydaje się coraz trudniejszy do obrony” - podsumowali autorzy w raporcie.
 

Link do raportu badawczego opracowanego przez Centre for Policy Studies: “Taking Back Control: Why Britain needs a better approach to immigration”


Przemysław Tabor

Przemysław Tabor

Zastępca redaktora naczelnego FXMAG. YouTuber na kanale YouTube FXMAG. Od lat publikuje teksty o gospodarce, rynku nieruchomości, surowcach i giełdzie. Inwestor z wieloletnim doświadczeniem.


Tematy

nieruchomości kryzys nieruchomości rynek mieszkaniowy rynek nieruchomości imigranciWielka brytania gospodarka uk gospodarka Wielkiej Brytanii

uk gospodarka

problemy kryzys mieszkaniowy bańka nieruchomości domy mieszkaniePKBkryzyskrachraportgospodarkamieszkaniarecesjaceny mieszkań

kryzys nieruchomościowy

fala imigracji

migracja

jaka sytuacja na brytyjskim rynku nieruchomości

czy rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii przechodzi kryzys

jakie prognozy dla brytyjskiego rynku nieruchomości

jakie ceny nieruchomości w Wielkiej Brytanii

Co dalej z rynkiem nieruchomości w Wielkiej Brytanii?

komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama

Najnowsze

Polecane