- Dlaczego Polacy są tak słabo zmotywowani?
- Czy to wina pracowników czy raczej pracodawcy?
- Czy jesteśmy w tyle za resztą świata i Europy?
90% polskich pracowników nie jest zaangażowanych w swojej pracy
Praca w Polsce jest zdominowana przez mało zaangażowanych pracowników. Tylko 10% polskich pracowników czuje się zaangażowanych w swoją pracę, wynika z nowego raportu Gallup.
Oznacza to, że oszałamiające 90% pracowników czuje się oderwanymi od swoich ról. W rezultacie nie są zaangażowani w swoje obowiązki.
Innymi słowy, 9 na 10 polskich pracowników może zaniedbywać swoje obowiązki, wykonywać je wolniej i nie być zmotywowanymi do pracy.
Nasz kraj pozostaje w tej kategorii daleko za resztą świata i Europy. Polscy pracownicy są znacznie mniej zaangażowani niż Amerykanie i bliscy sąsiedzi, jak Czesi czy Słowacy.
Spośród 38 krajów europejskich, tylko pracownicy w Hiszpanii, Szwajcarii, Włoszech, Luksemburgu i Francji byli mniej zaangażowani niż w Polsce, wynika z raportu Gallup “State of the Global Workforce 2024”.
Dodatkowo, 30% pracowników w Polsce odczuwa codzienny stres. Zatem, niemal co trzeci polski pracownik każdego dnia pracuje zestresowany.
Z kolei 17% Polaków, czyli jeden na sześciu, zgłosiło odczuwanie gniewu za każdym razem w pracy.
Co więcej, 14% pracujących Polaków zgłosiło, że codziennie przeżywa smutek w pracy. Pod tym względem nie jest w Polsce tak źle, bo w Wielkiej Brytanii smutek każdego dnia odczuwa 27% pracowników.
90% pracowników w Polsce nie czuje się zaangażowanych w swoją pracę, to tylko 24% szuka innej pracy.
Oznacza to, że tylko 24% obserwuje lub aktywnie poszukuje nowego zatrudnienia, mimo że czuje się niezaangażowania. To znacznie mniejszy wynik niż średnia europejska.
Być może dzieje się tak dlatego, że tylko połowa osób (51%) uważa, że obecnie w Polsce trwa dobry czas na znalezienie pracy.
Aktywnie niezaangażowani pracownicy mogą często być uwięzieni w pracy z powodów ekonomicznych, choć jej nie lubią. - czytamy w raporcie.
Zobacz również: Prawda o pracy w Wielkiej Brytanii. Co czwarty Brytyjczyk nie zamierza pracować
Winna “polska szkoła zarządzania”
Menedżerowie mają ogromny wpływ na to, jak bardzo pracownicy są zaangażowani w swoją pracę, szacują ekonomiści Gallup. Aż 70% różnic w poziomie zaangażowania pracowników wynika z tego, jak dobrze menedżerowie wykonują swoje zadania.
Zatem, tak duży brak zaangażowania polskich pracowników to przede wszystkim rezultat złego zarządzania przez polskich szefów.
Osoby pracujące w firmach o złych praktykach zarządzania (aktywnie niezaangażowanych) są o blisko 60% bardziej narażone na stres niż osoby pracujące w środowiskach o dobrych praktykach zarządzania (zaangażowanych). - czytamy w raporcie Gallip
W rzeczywistości doświadczanie "dużego stresu" jest zgłaszane o około 30% częściej przez pracowników pracujących pod złym kierownictwem niż przez bezrobotnych. - stwierdził Jon Clifton, CEO Gallup.
Tam gdzie menedżerowie są zaangażowani, pracownicy są bardziej skłonni do zaangażowania. Dotyczy to wszystkich krajów. - czytamy w raporcie Gallup.
Czytaj również: Gospodarczy tygrys Europy. Polska gospodarka ma świetne prognozy
Niezmotywowany pracownik to słaby pracownik. Jednak czy to jego wina?
Poziom zaangażowania pracowników ma ważne przełożenie na zyski przedsiębiorstwa. Zaangażowany zespół tworzy sprawne działanie firmy i w rezultacie poprawę wyników finansowych.
Inne badanie Gallup z 2024 roku na 183 tys. firm z 90 krajów pokazało jednoznacznie, że firmy o wysokim poziomie zaangażowania pracowników odnotowują również lepsze wyniki. Tam, gdzie pracownicy są zaangażowani, rentowność jest przeciętnie o 23% wyższa.
Wpływ tzw. “cichego odchodzenia z pracy” (ang. quiet quitting) i braku zaangażowania jest znaczący całej gospodarki. Eksperci Gallup szacują, że niski poziom zaangażowania kosztuje globalną gospodarkę 8,9 bln USD rocznie. To 9% globalnego PKB!
Pamiętajmy, że w Polsce tylko 10% pracowników jest zaangażowanych. Średnia globalna to 23%. Możliwe, że w naszym kraju negatywny wpływ na PKB jest jeszcze większy.
Brak zaangażowania, który jest normą dla 90% polskich pracowników, jest co najmniej tak samo zły, jak bycie bezrobotnym, oceniają eksperci Gallup
W wielu aspektach dobrego samopoczucia , takich jak stres, złość, zmartwienie czy samotność, bycie aktywnie niezaangażowanym w pracy jest równoważne lub gorsze niż bycie bezrobotnym. - czytamy w raporcie.
Natomiast gdy pracownicy uważają swoją pracę i relacje zawodowe za ważne, zatrudnienie wiąże się z wysokim poziomem codziennej przyjemności i niskim poziomem wszystkich negatywnych codziennych emocji. - dodano.
Dane do wspomnianego raportu Gallupa zostały zebrane w 2023 roku i objęły ponad 128 tys. pracujących dorosłych w więcej niż 160 krajach. Ankieta była anonimowa i przeprowadzona bezpośrednio z badanym.
Czytaj także: Polacy słono przepłacają za elektryki Tesli. Model 3 jest droższy o 60% niż w innych krajach
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję