Dziennik Ekonomiczny oraz przegląd sytuacji na rynkach finansowych (akcje, surowce, kursy walut, obligacje): kolejne umocnienie dolara (USD)

Nastroje inwestycyjne pozostają pod wpływem nasilenia oczekiwań na podwyżki stóp Fed i innych głównych banków centralnych przy jednoczesnym wzroście obaw o recesję. Indeksy akcyjne w Europie i USA spadały, ale w mniejszej skali niż pod koniec minionego tygodnia. Cena ropy Brent spadła do 84 USD/bbl, czyli poziomu z początku stycznia 2022. Krajowa giełda znajdowała się pod dodatkową presją zapowiedzianego podatku od nadzwyczajnych zysków, który miałby objąć wszystkie duże przedsiębiorstwa, niezależnie od branży.
W kontekście ostatnich zmian na rynkach, dziś szczególnie uważnie warto śledzić wypowiedzi przedstawicieli głównych banków centralnych, w tym zaplanowane na godz. 13.30 wystąpienia J.Powella oraz Ch.Lagarde.
Poznamy też ciekawe dane makro z USA. Wskaźniki z rynku budowlanego prawdopodobnie potwierdzą jego schłodzenie, a zamówienia na dobra trwałe pokażą kondycję popytu inwestycyjnego w sierpniu. Wrześniowe nastroje konsumentów wg Conference Board mogą pokazać poprawę, która może być związana z widocznym w innych badaniach ankietowych spadkiem oczekiwań inflacyjnych amerykańskich konsumentów.
Na dzisiejszym posiedzeniu MNB prawdopodobnie będzie kontynuował zacieśnianie polityki pieniężnej. Oczekujemy, że pod presją ryzyka pogłębiania się „bliźniaczych deficytów” i osłabienia forinta, węgierski bank centralny po raz kolejny podwyższy główną stopę, o 100pb do 12,75%.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję